DOM ALERGIKA Życie z alergią

Organizujemy ogród

Organizujemy ogród

Drzewa, krzewy i kwiaty właściwie dobrane ze względu na rodzaj alergii, na którą cierpisz to nie wszystko, o co powinieneś zadbać. Jeśli zamierzasz sam pielęgnować swój ogród przygotuj się do tego odpowiednio.

Ubiór do pracy w ogrodzie

Zacznij od stroju – najlepsza wydaje się do tego odzież teflonowa, która nie przyjmuje brudu i kurzu (ewentualnie bambusowa), natomiast złym wyborem będą ubrania z wełny i dzianin ze względu na swoją szorstkość. Jeśli nie posiadasz ubioru z teflonem postaraj się o gładką tkaninę.

Oczy osłoń okularami lub nawet goglami, a na włosy załóż chustkę, kapelusz lub czapkę. Jeśli alergia, która Ci doskwiera jest kontaktowa, nie możesz zapomnieć o rękawicach ochronnych i odzieży z długim rękawem.

Organizujemy ogród

Pełne buty zamiast sandałów to nie tylko ochrona przed zranieniem i kontaktową alergią. Osy i szerszenie nieraz zakładają gniazda w pobliżu naszych domów, a lokalizują je np. w zwalonych pniach, pod kamieniami, głazami czy po prostu w ziemi, a ich ukąszenie dla alergika może skończyć się bardzo groźnie. Po powrocie do domu dokładnie się umyj, także włosy.

Pora pracy

Drugą kwestią jest dobór pory na pracę. Znając terminy pylenia roślin, które posiadasz wiesz, kiedy są one dla Ciebie bardziej niebezpieczne, jednak stężenie wszystkich pyłków jest mniejsze rano. Pogoda również nie jest bez znaczenia – ciepłe i bezwietrzne dni sprzyjają pracy w ogrodzie.

Niektóre zadania trzeba wykonać wcześniej – i tak przycięcie krzewów i drzew wykonuje się zimą lub wczesną wiosną, a chwastów pozbyć trzeba się jeszcze zanim zaczną kwitnąć. Planując swój ogród pomyśl o tym, aby nie przesadzić z ilością gatunków roślin, które będą kwitnąć w różnych porach, gdyż wtedy będziesz narażony na silne stężenie pyłków przez dłuższy czas.

Można też dobrać rośliny, o które stosunkowo rzadko trzeba dbać, bo mimo wszystko – im krócej będziesz narażać się na działanie alergenów, tym lepiej.

Organizujemy ogród

Małe, ale istotne zmiany

Niewielkie odmiany w sposobie gospodarowania w ogrodzie mogą przynieść wymierne efekty. Liście i uschnięte części roślin, które opadły na ziemię musisz jak najszybciej i regularnie usuwać, ponieważ szybko zaczynają gnić. To z kolei prowadzić może do rozwoju uczulających grzybów i pleśni.

Strzyżeniem trawnika i żywopłotu musi zająć się osoba nieuczulona, podobnie jak zbieraniem ściętego siana. Staraj się unikać stosowania sztucznych nawozów, w których często nie brak uczulających środków chemicznych.

Pomyśl też, czy zamiast ściółki zapobiegającej rozwojowi chwastów nie możesz zastosować warstwy żwiru lub geowłókniny, w których nie rozwijają się grzyby. Jeśli posiadasz kompostownik, to powinien być on przykryty, by ograniczyć ilość zarodników pleśni.

Również suszenie prania w ogrodzie w czasie zwiększonej aktywności pylących roślin nie powinno mieć miejsca.

Bartosz Zubik