ABC alergii ZAPOBIEGANIE ALERGII

Najgorsza praca dla alergika

Najgorsza praca dla alergika

  • Od ogrodnika po miejskie służby sprzątające

Czy musimy grabić liście czy kosić trawniki latem – praca na zewnątrz to bezustanne wystawienie organizmu na działanie pyłków roślin, a jesienią także alternaria. Najtrudniej mają osoby strzygące żywopłoty, koszące i zbierające trawę, wszystkie prace przy dmuchawach zaostrzają alergię wziewną. Jeśli musimy wykonywać takie zajęcie – tylko sporadycznie, na własny użytek – powinniśmy zakładać na twarz maseczkę, nosić rękawiczki, osłonić głowę czapką, a ręce długimi rękawami – i to pracując zdecydowanie w późnych godzinach popołudniowych, gdy stężenie pyłków jest najmniejsze. Jednak o takiej pracy zawodowej alergik powinien bezwzględnie zapomnieć.

Pyłki są mało ruchome (nie przenoszą się z wiatrem) kiedy jest chłodno i pochmurno, warto więc codziennie kontrolować stężenie pyłków w internetowym kalendarzu w celu określenia poziomu alergenów w powietrzu i podjęciu decyzji, czy należy podjąć dodatkowe środki ostrożności.

  • Kosmetyczki, pracownicy salonów Spa i fryzjerzy

Alergicy nie powinni też szukać pracy w salonach odnowy lub uzdrowiskach. Reakcje skórne po kontakcie z substancjami chemicznymi i perfumowanymi oraz opary specyfików do paznokci i kosmetyków zapachowych mogą podrażniać błonę śluzową nosa. Dlatego tak ważna w tych zawodach jest właściwa wentylacja pomieszczeń, ale i zamiana specyfików chemicznych na kosmetyki ekologiczne na bazie wody. Podobnie w zakładach fryzjerskich – samodzielne mieszanie kolorów przygotowując barwnik do włosów powodować może silną alergię wziewną i podrażnienie układu oddechowego oparami barwników.

  • Personel sprzątający

Gospodynie domowe czy pokojówki hotelowe mają częsty kontakt z meblami tapicerowanymi, odkurzaczami (niekoniecznie Hepa), a zatem są narażeni na częstsze oddziaływanie na ich organizm pyłków, kurzu i pleśni w klimatyzatorachl, dywanach czy łazienkach. Do tego stosowane środki czystości, silnie dezynfekujące, działają na skórę i układ oddechowy, mogąc nasilać astmę – tym bardziej im gorzej wentylowane jest sprzątane pomieszczenie.
Pracując w pośpiechu nie zakłada się do takiej pracy maski, nie zawsze czyszczenie odbywa się na mokro, a często odkurzacze oddają do wdychanego powietrza cząsteczki kurzu, które ponownie osiadają na podłodze, meblach i w naszych płucach.

  • Stolarze i kwiaciarki

Słoma, jak i wióry drzewne mogą przenosić pyłki i zarodniki pleśni. Do tego dochodzi kurz i pył. Kwiaciarze z alergią powinni nosić maski i rękawiczki, zwłaszcza podczas pracy z rozwiniętymi, kwitnącymi roślinami, które pylą.

  • Weterynarze

Praca ze zwierzętami to stały kontakt z ich włosiem, sierścią, śliną, naskórkiem. W pracy zoologa, pracownika ZOO, sklepu zoologicznego czy weterynarza kontakt z alergenami odzwierzęcymi jest bezustanny, nawet jeśli ich nie dotykamy – alergeny unoszą się w powietrzu.
W tej sytuacji pomocne są filtry w odkurzaczu, centralne ogrzewanie i czysta klimatyzacja, pomagające usunąć alergeny wziewne, ale i one nie rozwiążą problemu, gdy kontakt z alergenem jest na co dzień, także na blatach, wykładzinach (w tej pracy odradzanych), przyrządach, które dotykamy w pracy.

  • Urzędnicy i pracownicy biurowi

Oni także nie są odporni na czynniki drażniące. Komputery, kopiarki i inne urządzenia biurowe przyciągają kurz. Muszą być regularnie czyszczone i konserwowane – najlepiej sprężonym powietrzem do czyszczenia klawiatur komputerowych i otworów wentylacyjnych.

  • Pracujący w starym budownictwie i przy renowacjach

Starsze budynki mogą zawierać więcej kurzu i pleśni niż nowsze, na ogół sa w nich problemy z właściwą wentylacją pomieszczeń. Roztocza i grzyby mnożą się w systemach ogrzewania i klimatyzacji. Jeśli budynek jest w trakcie remontu na organizmy pracowników działają substancje drażniące, dlatego warto pamiętać o szczelnym oddzieleniu foliami terenu prac remontowych od tego, w którym przebywają pracownicy po zejściu z odnawianej np. elewacji czy pomieszczenia (np. na klatkach schodowych)

  • Kierowcy i kurierzy

Dostawcy, przewoźnicy listów i paczek, kierowcy autobusów czy taksówek spędzają wiele godzin we wnętrzach tych pojazdów, do których docierają alergeny i substancje drażniące z zewnątrz. Wielu z nich jest narażonych na wdychanie pyłków, o ile nie stosuje się do zasad szczelnego zamykania okien i stosowania klimatyzacji lub ogrzewania. Pracując w służbowych samochodach niekoniecznie dbają o zachowanie w nich czystości, co także wpływa na ich zdrowie.

  • Pracownicy hoteli, kelnerzy, krupierzy

Bierne palenie papierosów może powodować astmę, zapalenie spojówek, nieżyt nosa. Nawet zaawansowane filtry powietrza nie są w stanie skutecznie wyeliminować tych substancji drażniących z barów, kasyn i innych miejsc. Wówczas samemu trzeba zadbać o to, by jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, a powietrze w miejscu pracy czyścić bez substancji drażniących – zapachowych.

Źródło – dr Louise Chang/ Web Medical Doctor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1