Najgorsza praca dla alergika
  • Od ogrodnika po miejskie służby sprzątające

Czy musimy grabić liście czy kosić trawniki latem – praca na zewnątrz to bezustanne wystawienie organizmu na działanie pyłków roślin, a jesienią także alternaria. Najtrudniej mają osoby strzygące żywopłoty, koszące i zbierające trawę, wszystkie prace przy dmuchawach zaostrzają alergię wziewną. Jeśli musimy wykonywać takie zajęcie – tylko sporadycznie, na własny użytek – powinniśmy zakładać na twarz maseczkę, nosić rękawiczki, osłonić głowę czapką, a ręce długimi rękawami – i to pracując zdecydowanie w późnych godzinach popołudniowych, gdy stężenie pyłków jest najmniejsze. Jednak o takiej pracy zawodowej alergik powinien bezwzględnie zapomnieć.

Pyłki są mało ruchome (nie przenoszą się z wiatrem) kiedy jest chłodno i pochmurno, warto więc codziennie kontrolować stężenie pyłków w internetowym kalendarzu w celu określenia poziomu alergenów w powietrzu i podjęciu decyzji, czy należy podjąć dodatkowe środki ostrożności.

  • Kosmetyczki, pracownicy salonów Spa i fryzjerzy

Alergicy nie powinni też szukać pracy w salonach odnowy lub uzdrowiskach. Reakcje skórne po kontakcie z substancjami chemicznymi i perfumowanymi oraz opary specyfików do paznokci i kosmetyków zapachowych mogą podrażniać błonę śluzową nosa. Dlatego tak ważna w tych zawodach jest właściwa wentylacja pomieszczeń, ale i zamiana specyfików chemicznych na kosmetyki ekologiczne na bazie wody. Podobnie w zakładach fryzjerskich – samodzielne mieszanie kolorów przygotowując barwnik do włosów powodować może silną alergię wziewną i podrażnienie układu oddechowego oparami barwników.

  • Personel sprzątający

Gospodynie domowe czy pokojówki hotelowe mają częsty kontakt z meblami tapicerowanymi, odkurzaczami (niekoniecznie Hepa), a zatem są narażeni na częstsze oddziaływanie na ich organizm pyłków, kurzu i pleśni w klimatyzatorachl, dywanach czy łazienkach. Do tego stosowane środki czystości, silnie dezynfekujące, działają na skórę i układ oddechowy, mogąc nasilać astmę – tym bardziej im gorzej wentylowane jest sprzątane pomieszczenie.
Pracując w pośpiechu nie zakłada się do takiej pracy maski, nie zawsze czyszczenie odbywa się na mokro, a często odkurzacze oddają do wdychanego powietrza cząsteczki kurzu, które ponownie osiadają na podłodze, meblach i w naszych płucach.

  • Stolarze i kwiaciarki

Słoma, jak i wióry drzewne mogą przenosić pyłki i zarodniki pleśni. Do tego dochodzi kurz i pył. Kwiaciarze z alergią powinni nosić maski i rękawiczki, zwłaszcza podczas pracy z rozwiniętymi, kwitnącymi roślinami, które pylą.