Na pohybel przykrym zapachom!

Czysty dom to nie tylko dom, w którym nie ma kurzu, a każdy przedmiot codziennego użytku odłożony jest na swoje miejsce. Czysty dom to także pachnący dom. Jak taki ideał jednak osiągnąć, gdy nie chcemy sięgnąć po dostępne w sklepach środki czystości?

Praktyczne porady:

Skrapiając filtr lub worek na kurz ulubionym olejkiem aromatycznym można w dziecinnie łatwy sposób pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z odkurzacza. Na drażniącą woń z kuwety “cuda” zdziałają dwie lub trzy połówki cytryny, które wystarczy w niej umieścić.

Na gryzący zapach farby lub lakieru jest kilka łatwych sposobów. W pokoju postawić można naczynie z ciepłą wodą i zanurzyć w niej wiązkę świeżego siana, które bez problemu dostępne jest w najbliższym sklepie z artykułami do zwierząt. Można także wnieść do pomieszczenia patelnię z mocno podgrzanymi jagodami jałowca. Poza tym, zanim przystąpi się do malowania, można dodać farby jedną fiolkę esencji waniliowej (takiej do ciasta), a w świeżo pomalowanym mieszkaniu roztoczy się miły waniliowy zapach.

Na pohybel przykrym zapachom!

Woni naftaliny z szafy najłatwiej pozbyć się przecierając ścianki szafy gąbką zmoczoną w roztworze denaturatu i soku z cytryny (1:1). Wcześniej oczywiście z szafy należy wyjąć wszystkie ubrania, a po wyczyszczeniu dokładnie wywietrzyć mebel.

Zapachu nikotyny z obić mebli łatwo pozbyć się można, gdy obicia posypie się sodą oczyszczoną. Sodę pozostawia się na kilka godzin, a potem usuwa odkurzaczem.

Na zapach stęchlizny, też są patenty. Do 1 litra wody należy wlać esencję waniliową do ciasta, a mieszankę tę na kilka godzin pozostawić w pokoju. Zatęchły zapach w lodówce zlikwidować można dzięki stawieniu do niej szklanki z rozpuszczoną w wodzie sodą oczyszczoną (2 łyżeczki).