olejowanie włosów
chris howard z Pexels

Olejowanie włosów rozpropagowały blogerki urodowe, które szukały najlepszej dla siebie formy pielęgnacji. Dziś to rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością. Olejowanie włosów praktykują także zwykłe kobiety, które pragną przywrócić im blask, gładkość i miękkość. Jak dobrać odpowiedni olej? Na czym polega olejowanie włosów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Regeneracja włosów latem – dlaczego jest potrzebna?
  2. Destrukcyjny wpływ promieni UV na włosy
  3. Intensywna pielęgnacja włosów latem stanowi konieczność
  4. Dlaczego porowatość włosów ma znaczenie?
  5. Włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate – poznaj różnice!
  6. Jak dobrać olej do porowatości włosów?
  7. Na czym polega olejowanie włosów w praktyce?
  8. Olejowanie na mokro krok po kroku
  9. Jak często olejować włosy?

Regeneracja włosów latem – dlaczego jest potrzebna?

Nawilżone, gładkie i lśniące włosy stanowią marzenie milionów kobiet na całym świecie. Wszystkie chcemy wyglądać, jak byśmy przed chwilą wyszły z salonu fryzjerskiego. Niestety często nasza pielęgnacja włosów nie jest dobrana do ich aktualnych potrzeb. W rezultacie nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. Teraz, gdy żar leje się z nieba, a włosy są narażone nie tylko na destrukcyjny wpływ promieni UV, ale też słoną i chlorowaną wodę, w której kąpiemy się w poszukiwaniu ochłody, musimy w sposób szczególny zadbać o ich nawilżenie.

Destrukcyjny wpływ promieni UV na włosy

Czy wiesz, że promienie UV mają zarówno zalety, jak i wady? Z jednej strony umożliwiają syntezę witaminy D w skórze i wpływają korzystnie na nasz nastrój, z drugiej powodują powstawanie wolnych rodników. To niezwykle reaktywne cząstki, które cieszą się złą sławą. Wynika to z faktu, iż uszkadzają makromolekuły, z których zbudowane są nasze komórki. W rezultacie niszczą nie tylko naszą skórę, ale też włosy. W przypadku tych ostatnich ich destrukcyjny wpływ obejmuje osłonkę włosa i keratynę.

Intensywna pielęgnacja włosów latem stanowi konieczność

Z kolei wysokie temperatury i kąpiele w basenie, morzu czy jeziorze stwarzają warunki, w których uszkodzeniu ulegają wiązania wodorowe i jonowe w naszych włosach. W rezultacie te stają się niezwykle podatne na uszkodzenia mechaniczne i wykazują nadmierną łamliwość. Czy można w jakiś sposób odwrócić negatywne skutki czynników zewnętrznych, które nieustannie oddziałują na nasze włosy? Okazuje się, że jest to możliwe. Musimy tylko sięgnąć po odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Dlaczego porowatość włosów ma znaczenie?

Olejowanie włosów warto rozpocząć od określenia typu włosów. Ich rodzaj determinuje bowiem wybór oleju. Poszczególne produkty różnią się zawartością nasyconych, nienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W rezultacie inaczej oddziałują na nasze pukle. Jeśli to sobie uświadomimy, olejowanie włosów przyniesie u nas wspaniałe efekty.

Włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate – poznaj różnice!

Włosy niskoporowate to te, które są najbardziej zdrowe. Ich łuska ściśle przylega do rdzenia włosów i jest zamknięta. Włosy średnioporowate do najczęściej spotykany typ włosów. Łączy w sobie właściwości dwóch pozostałych. Ze względu na częściowo rozchyloną łuskę włosa może wykazywać tendencję do puszenia. Jest bardziej podatny na stylizację niż włosy niskoporowate. Jednocześnie wygląda lepiej aniżeli włosy wysokopowate. Z kolei włosy wysokoporowate to te, które najbardziej potrzebują odbudowy i regeneracji. Mają bardzo mocno rozchyloną łuskę włosa.

Jak dobrać olej do porowatości włosów?

Jak wcześniej wspominaliśmy, olejowanie włosów należy przeprowadzić za pomocą produktu dostosowanego do aktualnych potrzeb naszych pukli. W przypadku włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzi się olej kokosowy, który zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe. Ten typ pukli też daje najmniejszy efekt wow przy regularnym olejowaniu. Ta forma pielęgnacji znacznie poprawia kondycję włosów średnioporowatych, które lubią olej ze słodkich migdałów. Jeszcze większy efekt wow zaobserwujemy u włosów wysokoporowatych, które preferują olej słonecznikowy, konopny i sojowy. Temu ostatniemu rodzajowi włosów służą oleje o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tylko alfa-linolenowego.

Na czym polega olejowanie włosów w praktyce?

Przed przystąpieniem do olejowania włosów musimy je dokładnie rozczesać. Do tego celu warto wykorzystać szczotkę z szeroko rozstawionymi, grubszymi ząbkami. Gdy pozbędziemy się wszelkich kołtunów i splątań, możemy przeprowadzić olejowanie na sucho lub olejowanie na mokro. Na to pierwsze rozwiązanie decyduje się większość początkujących włosomaniaczek. Olejowanie na sucho polega na nałożeniu wybranego oleju na suche włosy, odczekaniu co najmniej 2 godzin i zmyciu produktu za pomocą szamponu. Oczywiście im dłużej potrzymamy olej na włosach, tym lepsze rezultaty osiągniemy. Nie popadajmy jednak w przesadę i nie chodźmy z nim na głowie przez cały weekend. Jeśli założymy na głowę czepek foliowy i podziałamy przez chwilę letnim nawiewem powietrza z suszarki, to możemy zwiększyć intensywność działania oleju.

Olejowanie na mokro krok po kroku

Olejowanie na mokro także rozpoczynamy od starannego rozczesania włosów przy pomocy szczotki. Następnie myjemy głowę za pomocą szamponu na bazie łagodnych detergentów. Gdy włosy są wilgotne, nakładamy na nie wybrany olej. Czekamy co najmniej 2 godziny, po czym zmywamy olej mocniejszym szamponem i nakładamy odżywkę do włosów.

Jak często olejować włosy?

Udzielając odpowiedzi na to pytanie, ponownie powinniśmy wrócić do porowatości włosów. Włosy niskoporowate nie potrzebują tak silnych zabiegów odżywczych, dlatego wystarczy je olejować raz w miesiącu. Włosy wysokoporowate wymagają intensywnej regeneracji, dlatego olej należy nakładać na nie aż 3 razy w tygodniu. Natomiast włosy niskoporowate plasują się pośrodku. Olejowanie 3 razy w miesiącu powinno im całkowicie wystarczyć.

Magdalena Kukurowska