ceramidy na włosy
Grafika dostarczona przez partnera

Marzeniem każdego z nas są piękne oraz miękkie włosy, które będą zachwycać wyglądem w lustrze oraz przyciągać uwagę innych osób. Utrzymanie ich w dobrym stanie może jednak stanowić spory problem. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi dobór środków pielęgnacyjnych, nasze zdrowie, czy nawet pogoda. W prawidłowej pielęgnacji włosów mogą pomóc ceramidy. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Podpowiadamy.

 

Ceramidy – jaką rolę odgrywają w strukturze włosa?

Działanie ceramidów w strukturze włosa jest niezwykle istotne, ponieważ stanowią one element budulcowy. Wypełniają przestrzeń międzykomórkową w kosmykach, a więc możemy zaryzykować stwierdzeniem, że wszystko dokładnie scalają.

Ceramidy są również bardzo istotne, jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowo wyglądającej skóry. Ich pozytywny wpływ na działanie warstwy wodno lipidowej potwierdza to, że coraz więcej producentów decyduje się na produkcję kosmetyków, w którym głównym składnikiem są właśnie ceramidy.

Ceramidy na włosy działają jak bariera, która uszczelnia rogowe płytki włosa. Dzięki temu łuski lepiej przylegają do łodygi, a włosy są znacznie mocniejsze. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza wtedy gdy zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów. Kosmetyki z ceramidami na włosy działają jak warstwa ochronna, która przeciwdziała nadmiernej utracie wody. Warto wspomnieć jednak o najważniejszej zalecie, którą charakteryzują się ceramidy stosowane na włosy. Wnikają one w strukturę włosa i uzupełniają wszelkie ubytki, które powstały po zetknięciu ze szkodliwymi substancjami, bądź promieniami UV. Warto pamiętać o tym, że wychodząc na słońce, należy dbać nie tylko o odpowiednią ochronę skóry twarzy, w czym może nam pomóc np. CeraVe krem do twarzy spf 25, ale również zadbać o strukturę włosa, która jest tak samo narażona na działanie słońca, jak skóra.

Komu zaleca się stosowanie ceramidów na włosy? 

O używaniu ceramidów na włosy powinny pomyśleć osoby, które zauważyły ich pogarszający się stan. Szczególnie mocno powinny zaniepokoić takie objawy jak nadmierne wypadanie, brak elastyczności i sprężystości. Włosy pozbawione blasku mogą być oznaką tego, że w strukturach międzykomórkowych naszych włosów brakuje ceramidów.

Do innych niepokojących skutków braku odpowiedniej ilości ceramidów zaliczyć możemy między innymi szorstkość w dotyku, tendencje do łamania się oraz nadmierne przesuszenie. Warto pamiętać o tym, że stan naszych włosów jest w dużej mierze uzależniony również od naszego zdrowia, czynników stresogennych, diety i stylu życia. Na utratę ceramidów ma również wpływ używanie środków, które zawierają detergenty oraz stylizacje tworzone pod wpływem ciepła bez termoochronny.

Rodzaje kosmetyków z ceramidami

Warto pamiętać o tym, że rozbudowany rynek kosmetyczny stale oferuje nam nowe rozwiązania, tym samym tworząc wiele produktów, które są w stanie uratować nasze włosy i dodać im zdrowego wyglądu. Ceramidy są zdecydowanie najlepszym wyborem, jeśli zależy nam na wygraniu walki z suchymi oraz łamliwymi kosmykami.

W tym przypadku, warto wybierać kosmetyki z ceramidami, które wykazują silne właściwości regenerujące. Dzięki temu mamy możliwość odbudowania ubytków zawartych w korze włosa i wzmocnienia ich na długi czas.

Ciekawym rozwiązaniem jest również maska z ceramidami, która zapewni nawilżenie i intensywną regenerację. Stosowanie jej przynajmniej raz w tygodniu pomoże w odbudowaniu płaszcza ochronnego skóry i zabezpieczy kosmyk przed nadmierną utratą wody.