alergia a podróże

Alergia to nie tylko kichanie i katar. Jej objawy potrafią być o wiele bardziej uciążliwe, a co gorsza może pojawić się nagle i w każdym wieku. Ponadto leczenie wymaga specjalistycznych leków. Czasem zdarza się, że alergia pojawia się podczas podróży. Jest to wynikiem styczności z innymi alergenami, często niewystępującymi w miejscu naszego zamieszkania. Odpowiednie przygotowanie i wiedza pozwolą na spokojny odpoczynek i miłe spędzanie czasu.

Gdzie najlepiej udać się na wypoczynek?

Zdecydowanie najbardziej sprzyjające dla siebie warunki alergicy znajdą nad morzem. Wynika to nie tylko ze mniejszego stężenia alergenów i dużej dawki jodu w powietrzu. Morska bryza zawiera wiele innych cennych pierwiastków pomocnych w leczeniu infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Ponadto kąpiele w wodzie morskiej sprzyjają osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Szczególnie polecamy nasz polski Bałtyk.

Kolejną destynacją polecaną osobom chorym na alergie są góry. Z całą pewnością, ze względu na panujące warunki atmosferyczne, wysoko w górach doskonale czuć będą się astmatycy. Rozrzedzone powietrze zawierające znacznie mniej alergenów sprzyjać będzie również innym alergikom.

Jednak wybór samego kierunku wakacyjnej wyprawy to tylko początek przygody. Spędzany na miejscu czas, należy zaplanować tak, aby spędzić go ciekawie i aktywnie. Warto przecież wracając z urlopu mieć co wspominać. Do planowania swoich wypadów, zarówno tych większych, jak i tych mniejszych polecamy SWAY.TO – interaktywny planer turtystyczny wypełniony gotowymi pomysłami na spędzanie czasu. Dla wybierających się w góry szczególnie polecamy pięciodniową wycieczkę po okolicach Zakopanego. Odwiedzających w tym roku północną cześć naszego kraju, zapraszamy na dwa dni do Trójmiasta.

Apteczka – “must have” każdego alergika

Urlopowym niezbędnikiem każdego alergika jest dobrze wyposażona apteczka. W niej koniecznie powinno znaleźć się wapno, które zdecydowanie pomaga zmniejszyć objawy alergii oraz leki przeciwalergiczne, ponieważ nawet te ogólnodostępne, potrafią poradzić sobie z objawami choroby. Przydatne z  całą pewnością okażą się sól fizjologiczna (oczyszcza górne drogi oddechowe), środki odstraszające owady (nie tylko dla tych uczulonych) oraz balsamy z wysokim filtrem UV, które zapobiegają oparzeniom skóry, oraz szkodliwemu wpływowi promieni słonecznych. Warto także zaopatrzyć się w naturalne kremy bądź oleje nawilżające (masło shea, bądź olej arganowy) i po każdym dniu spędzonym na słońcu odpowiednio nawilżyć skórę. Zdecydowanie najlepsze będą produkty pochodzenia naturalnego. Dla osób, które przeżyły już kiedyś wstrząs anafilaktyczny niezbędną jest również adrenalina.

Uczulić może wszystko. Podczas wakacji najbardziej dokuczliwe jest jednak uczulenie na promienie słoneczne. Czy w takim wypadku należy całkowicie zrezygnować z plażowania? Całe szczęście nie! Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i ochronie skóry. Kapelusz i ochronny parasol to podstawowe atrybuty nie tylko uczulonych na słońce. Wbrew pozorom, smarując się bardzo wysokim filtrem i chroniąc się pod parasolem można się pięknie opalić! Przed samym wyjazdem warto skonsultować się lekarzem, który być może przepisze dodatkowe leki lub podzieli się cennym doświadczeniem, co pozwoli uniknąć niekomfortowych chwil w trakcie urlopu.

Wstrząs anafilaktyczny – najniebezpieczniejsza postać alergii

Wstrząsu mogą doświadczyć absolutnie wszyscy, także osoby, które nie mają alergii. Do grup czynników powodujących anafilaksję zalicza się jad owadów, leki oraz pokarmy. W dzisiejszych czasach aż 50% populacji to alergicy, zrozumiałe jest więc, że stale rośnie liczba odnotowanych przez służby medyczne wstrząsów uczuleniowych. Objawy to zmiany skórne, kołatanie serca, opuchlizna, zawroty głowy, uczucie braku powietrza, a także nudności i wymioty.

Pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu to podanie adrenaliny. Podczas wycieczek zagranicznych ważne jest abyśmy mieli wykupione ubezpieczenie. Znacznie skraca to czas szukania punktu medycznego i pozwoli szybciej otrzymać niezbędną pomoc.

Podróżnicy, mamy nadzieję, że nasze porady będą dla Was pomocne i żadna alergia nie pokrzyżuje Wam planów urlopowych. Życzymy Wam udanych wakacji!