Atopowe Zapalenie Skóry OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Moje dziecko ciągle się drapie

Moje dziecko ciągle się drapie

Atopowe zapalenie skóry

Przyczyny występowania AZS nie są do końca znane. Ta choroba coraz częściej atakuje nasze dzieci. Jest związana z zanieczyszczeniami środowiska, środkami chemicznymi oraz alergią pokarmową i wziewną. Atopowe zapalenie skóry polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na substancje, na które zdrowy człowiek reaguje prawidłowo.

Organizm próbuje je zwalczyć, a na ciele chorego malca pojawiają się swędzące zmiany skórne. Największą zagadką i jednocześnie problemem dla rodziców jest odnalezienie wszystkich substancji, które szkodzą dziecku. AZS to choroba przewlekła, wyróżnia się jej stany remisji i nawrotów, dlatego nigdy nie można mieć pewności, że nie powróci.

Moje dziecko ciągle się drapie

Pierwsze objawy AZS

U dziecka z atopowym zapaleniem skóry pojawiają się przede wszystkim zmiany skórne: zaczerwienione, mocno swędzące krostki, wypryski, rumieńce na policzkach. Skóra staje się sucha, pokryta czerwonymi plamami. Dziecko zazwyczaj mocno się drapie, również przez sen, często rozdrapuje wysypkę do krwi. Może być niespokojne, płaczliwe, drażliwe, płytko śpi. Zmiany mogą pokryć się pękającymi pęcherzami.

Skóra jest skłonna do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. U dzieci do drugiego roku życia zmiany mogą pojawić się na całym ciele. W późniejszym wieku koncentrują się przeważnie na zgięciach łokci, kolanach, twarzy i szyi.

Obserwacja dziecka z podejrzeniem AZS

Przy dłuższej obserwacji malucha ze swędzącą wysypką, można zauważyć pewne prawidłowości. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj zaostrza się po kontakcie z pewnymi alergenami, a maleje, gdy dziecko nie ma z nimi kontaktu. Najczęściej są to:

  • mleko krowie (laktoza),
  • roztocza,
  • pleśnie,
  • pyłki traw i innych roślin
  • owoce cytrusowe i drobnopestkowe (np. truskawki),
  • biała mąka,
  • orzechy,
  • ryby,
  • sierść.

Moje dziecko ciągle się drapie

U każdego dziecka zestaw alergenów może się różnić, dlatego należy je wykluczyć metodą prób i błędów. AZS zaostrza się również w czasie stresu oraz po kontakcie z substancjami chemicznymi lub tworzywami sztucznymi – proszkami do prania, perfumami, płynami do kąpieli, sztucznymi tkaninami itp.

AZS w badaniu lekarskim

Atopowe zapalenie skóry musi być ostatecznie potwierdzone przez lekarza. Podobne objawy mogą niekiedy dawać inne schorzenia, np. pasożyty, wyprysk kontaktowy czy świerzb. Dermatolog powinien zlecić badanie krwi obejmujące stężenie IgE oraz morfologię. W diagnostyce przydatne są też testy skórne, które potwierdzają, na jaki alergen dziecko jest uczulone.

AZS to ciężka choroba, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Podstawą leczenia jest odpowiednia pielęgnacja suchej skóry i swędzącej wysypki: nawilżanie, ochrona przed zakażeniem oraz unikanie niebezpiecznych alergenów.

Komentarze (2)

Kajka

5 lat temu

u coreczki na zlagodzenie azs stosowalismy balsam eloderm z apteki. Bardzo pomogl.

konczita

7 lat temu

Ciągłe drapania się to najczęściej oznaka świerzbu. Tu są wypisane inne objawy tej choroby oraz metody leczenia: [usunięto odnośnik]

Komentarze są wyłączone.