Moje dziecko ciągle się drapie

Atopowe zapalenie skóry

Przyczyny występowania AZS nie są do końca znane. Ta choroba coraz częściej atakuje nasze dzieci. Jest związana z zanieczyszczeniami środowiska, środkami chemicznymi oraz alergią pokarmową i wziewną. Atopowe zapalenie skóry polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na substancje, na które zdrowy człowiek reaguje prawidłowo.

Organizm próbuje je zwalczyć, a na ciele chorego malca pojawiają się swędzące zmiany skórne. Największą zagadką i jednocześnie problemem dla rodziców jest odnalezienie wszystkich substancji, które szkodzą dziecku. AZS to choroba przewlekła, wyróżnia się jej stany remisji i nawrotów, dlatego nigdy nie można mieć pewności, że nie powróci.

Moje dziecko ciągle się drapie

Pierwsze objawy AZS

U dziecka z atopowym zapaleniem skóry pojawiają się przede wszystkim zmiany skórne: zaczerwienione, mocno swędzące krostki, wypryski, rumieńce na policzkach. Skóra staje się sucha, pokryta czerwonymi plamami. Dziecko zazwyczaj mocno się drapie, również przez sen, często rozdrapuje wysypkę do krwi. Może być niespokojne, płaczliwe, drażliwe, płytko śpi. Zmiany mogą pokryć się pękającymi pęcherzami.

Skóra jest skłonna do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. U dzieci do drugiego roku życia zmiany mogą pojawić się na całym ciele. W późniejszym wieku koncentrują się przeważnie na zgięciach łokci, kolanach, twarzy i szyi.