MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Mleko od krowy chroni niemowlęta przed alergią


Mleko od krowy chroni niemowlęta przed alergią

Journal of Allergy and Clinical Immunology publikuje badania, w których wynika, że zapoznanie dziecka ze smakiem mleka od krowy już w pierwszych dwóch tygodniach życia może ochronić je przed alergią na białko krowiego mleka w przyszłości.

Alergia na białko mleka krowiego jest najczęstszą i najbardziej groźną alergią pokarmową, która może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet zgonu dziecka.

Jej objawy obejmują m.in.

Ads code goes here
  • wysypkę
  • zaburzenia pracy układu oddechowego i pokarmowego.

Wśród 13 tys. badanych niemowląt jedynie u 66 (0,5 proc.) zdiagnozowano alergię na mleko. Wcześniej szacowano, że jest to od 1 do 3 proc.
Nie wykryto też żadnej zależności pomiędzy alergią na białko mleka krowiego a alergią na białko sojowe, choć poprzednie badania sugerowały, że co trzecie dziecko ma alergię na oba składniki.

Wyniki badań

Mleko od krowy chroni niemowlęta przed alergiąTe dzieci, którym podano krowie mleko w ciągu 2 pierwszych tygodni życia były o 19% mniej narażone na rozwój alergii w porównaniu z dziećmi, które po raz pierwszy otrzymały krowie mleko w 3 tygodniu życia lub później.

Wyniki te jednak w żadnym wypadku nie powinny zniechęcać matek do karmienia piersią – mleko matki może być uzupełnione niewielką ilością mleka od krowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij