Maść na atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba autoimmunologiczna, która atakuje Twoją skórę. Przy AZS uszkodzony zostaje naskórek z płaszczem hydrolipidowym. Twoja skóra może być podrażniona, pękać i bardzo wysychać, a wszystkim tym dolegliwościom może towarzyszyć dotkliwy świąd. Możesz jednak zastosować maść na atopowe zapalenie skóry, która przyniesie ulgę i pomoże zaleczyć powstające na skórze podrażnienia. Zobacz, co powinna zawierać.

Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba autoimmunologiczna. Nie do końca poznane są jej przyczyny. Jednak lekarze podejrzewają, że może być ona związana z genetyką i być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to reakcja obronna organizmu na różnego rodzaju alergeny. Mogą to być alergeny działające na skórę lub też alergeny pokarmowe czy środowiskowe.

AZS pojawia się zwykle u małych dzieci. Istnieje jednak i taka postać choroby, która uaktywnia się nawet po 50. roku życia. Przy AZS uszkodzony zostaje naskórek i jego warstwa lipidowa. Choć AZS nie można całkowicie wyleczyć, możesz łagodzić jego objawy i zapobiegać jego nawrotom.

Choroba pojawia się tzw. rzutami. Ma swoje okresy remisji, kiedy na Twojej skórze nie będą pojawiać się żadne zmiany zapalne. Jednak reakcja na alergen może sprawić, że na skórze zaczną pokazywać się przesuszone objawy, łuszcząca się i swędząca skóra. Skóra z AZS może pękać, a z ran może sączyć się krew i płyn surowiczy. Dlatego jeżeli cierpisz na AZS zawsze warto mieć pod ręką maść na AZS (bez recepty kupisz ją w każdej aptece) z grupy emolientowej.

Co powinna zawierać maść na atopowe zapalenie skóry?

Każdy kosmetyk i maść na atopowe zapalenie skóry powinien zawierać w składzie substancje nawilżające i przede wszystkim odbudowujące naskórek i warstwę lipidową. Preparaty takie nazywa się popularnie emolientami. Nie tylko nawilżają one skórę, ale także zabezpieczają ją przed utratą wody.

Jak poradzić sobie z AZS? Maść może zawierać też substancje odbudowujące płaszcz hydrolipidowy, takie jak ceramidy, cholesterol czy kwasy tłuszczowe. Oprócz tego dobrze możesz także pielęgnować skórę maścią z mocznikiem, który dobrze ją nawilży. Maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty  z mocznikiem znajdziesz w każdej aptece, np. https://drmax.pl/dermokosmetyki/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory.

Co więcej, maść bez recepty na atopowe zapalenie skóry może także zawierać składniki wyciszające podrażnienia i stan zapalny. Pomogą w tym alantoina czy d-pantenol.

Jakie kosmetyki czy maść na AZS wybrać?

O czym jeszcze warto pamiętać przy atopowym zapaleniu skóry? Maść natłuszczająca i nawilżająca, którą stosujesz doraźnie, to nie wszystko. Istotna jest także regularna i skrupulatna pielęgnacja skóry na co dzień. Pamiętaj, żeby myć skórę kosmetykami o neutralnym pH. Unikaj zasadowych i wysuszających mydeł. Zamiast tego stosuj syndety, czyli łagodne substancje myjące.

Codziennie nakładaj także na skórę kremy nawilżające – na twarz i całe ciało. Szczególnie ochraniaj dłonie, które tak często atakuje atopowe zapalenie skóry. Dobrym pomysłem jest stosowanie kosmetyków dla alergików, które nie zawierają konserwantów, perfum czy sztucznych barwników (mogą być one alergenami).

Przy AZS zawsze dobrze mieć pod ręką maść na atopowe zapalenie skóry, którą nakładać możesz zawsze, kiedy choroba nawraca. Co ważne, błędem wielu osób jest odstawienie maści czy leków już w momencie lekkiej poprawy. To często skutkuje nawrotem AZS. Pamiętaj także profilaktycznie o regularnej pielęgnacji skóry kosmetykami hipoalergicznymi, dobrym nawilżaniu i zabezpieczaniu skóry emolientami.

Źródła:

https://drmax.pl/blog-porady/jak-pielegnowac-dlonie-przy-azs-wybieramy-krem-do-rak-na-atopowe-zapalenie-skory/

https://drmax.pl/blog-porady/jak-wybrac-odpowiednie-kosmetyki-do-skory-atopowej/