Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA

Leki przeciwhistaminowe dla dzieci

Leki przeciwhistaminowe dla dzieci

Leki przeciwhistaminowe II generacji – dla najmłodszych są najbardziej bezpieczne, wydają się też być najwygodniejsze w stosowaniu.

Cetyryzyna i lewocetyryzyna to leki przeciwhistaminowe drugiej (II) generacji stosowane doustnie.

Charakteryzują się bardzo szybkim początkiem działania od momentu podania, a działanie utrzymuje się zwykle przez całą dobę. Co ważne leki te – w odróżnieniu od farmaceutyków pierwszej (I) generacji – nie zwykły powodować efektów ubocznych.

Dzięki temu osoby dorosłe mogą np. prowadzić pojazdy, a dzieci nie mają problemów ze skupieniem się na zajęciach w szkole czy przedszkolu.

Mimo pojawiania się coraz to nowszych leków II generacji to cetyryzyna jest najczęściej stosowana w leczeniu dzieci w Polsce. Stosunek efektywności do bezpieczeństwa, czyli indeks terapeutyczny, wciąż najkorzystniej wypada właśnie dla niej.

Leki przeciwhistaminowe dla dzieciRównocześnie jednak badania wskazują, że do leczenia alergicznego nieżytu nosa i atopowego zapalenia skóry skuteczniejsza jest lewocetyryzyna.

Bezpieczeństwo i objawy uboczne

Badania przeprowadzone na grupie ponad 1000 dzieci w wieku 12-24 miesiące nie wykazały istotnych różnic w objawach ubocznych pomiędzy dziećmi leczonymi lewocetyryzyną, a tymi, którym podawano placebo. Podobnie nie wykazano u nich odchyleń w przyroście masy i wzrostu.

W 2008 roku opublikowano badania potwierdzające wcześniejsze prace, powstałe już w 1997 roku – w obu mowa jest o wysokim bezpieczeństwie stosowania cetyryzyny u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Wciąż oczekuje się badań dokładniej opisujących wpływ tych leków na organizmy kobiet w pierwszym trymestrze.

Rzecz jasna największe różnice w bezpieczeństwie wykazano między lekami z I i II generacji, ale każdy lek ma inny skład chemiczny; dlatego objawy, które powoduje mogą być inne.

Należy liczyć się z możliwością podrażnienia błony śluzowej nosa, co prowadzi do uczucia mrowienia, pieczenia lub kichania, możliwe są także objawy systemowe, takie jak senność i zmęczenie.

Sugestie lekarzy

Leki przeciwhistaminowe dla dzieciNiektórzy lekarze sugerują się stworzonym w 2008 roku przeglądem systematycznym badań dotyczącym wskazań do stosowania leków przeciwhistaminowych w pediatrii.

Oparty jest na dowodach podzielonych na kategorie i sile zaleceń. Sugeruje on stosowanie LPH szczególnie w alergicznym nieżycie nosa i spojówek oraz pokrzywkach, w mniejszym stopniu w atopowym zapaleniu skóry.

Natomiast zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego czy astma to przypadłości, które mają najsłabsze dowody skuteczności i brak zaleceń stosowania, a nawet zalecenia przeciw ich stosowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2