Leki przeciwhistaminowe dla dzieci

Leki przeciwhistaminowe II generacji – dla najmłodszych są najbardziej bezpieczne, wydają się też być najwygodniejsze w stosowaniu.

Cetyryzyna i lewocetyryzyna to leki przeciwhistaminowe drugiej (II) generacji stosowane doustnie.

Charakteryzują się bardzo szybkim początkiem działania od momentu podania, a działanie utrzymuje się zwykle przez całą dobę. Co ważne leki te – w odróżnieniu od farmaceutyków pierwszej (I) generacji – nie zwykły powodować efektów ubocznych.

Dzięki temu osoby dorosłe mogą np. prowadzić pojazdy, a dzieci nie mają problemów ze skupieniem się na zajęciach w szkole czy przedszkolu.

Mimo pojawiania się coraz to nowszych leków II generacji to cetyryzyna jest najczęściej stosowana w leczeniu dzieci w Polsce. Stosunek efektywności do bezpieczeństwa, czyli indeks terapeutyczny, wciąż najkorzystniej wypada właśnie dla niej.

Leki przeciwhistaminowe dla dzieciRównocześnie jednak badania wskazują, że do leczenia alergicznego nieżytu nosa i atopowego zapalenia skóry skuteczniejsza jest lewocetyryzyna.

Bezpieczeństwo i objawy uboczne

Badania przeprowadzone na grupie ponad 1000 dzieci w wieku 12-24 miesiące nie wykazały istotnych różnic w objawach ubocznych pomiędzy dziećmi leczonymi lewocetyryzyną, a tymi, którym podawano placebo. Podobnie nie wykazano u nich odchyleń w przyroście masy i wzrostu.