Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych

Rumień na twarzy i siateczki cieniutkich fioletowych lub czerwonych nitek spędzają sen z powiek wielu kobietom, a nierzadko i mężczyznom. Czy możemy się ich bezpiecznie pozbyć, gdy w dodatku borykamy się z alergią?

Kłopotliwe naczynka

Dolegliwości związane z *teleangiektazją* (rozszerzaniem naczyń krwionośnych) występują zwykle około 30 roku życia, a nasilają się wraz z wejściem w okres menopauzy u kobiet. Jednak pierwsze objawy mogą się pojawić już po ukończeniu 20 lat, zwłaszcza przy skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergicznej.
Cera naczyniowa wymaga szczególnej troski. Zaleca się stosowanie hipoalergicznych kosmetyków z witaminami C, E i K. Przyczyny powstawania teleangiektazji nie są do końca znane. Swoją rolę odgrywają tu geny i hormony.
Skłonność do występowania pajączków jest dziedziczna i znacznie częstsza u kobiet niż u mężczyzn. Wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych mają estrogeny oraz wszystkie leki, które ingerują w gospodarkę hormonalną (m.in. tabletki antykoncepcyjne). Obserwuje się tu również dużą rolę nietolerancji kosmetyków.
Reakcje alergiczne i nieodpowiednia pielęgnacja skóry wrażliwej i naczyniowej może prowadzić do podrażnień, a nawet stanów zapalnych.

Sposób na pajączka

Laserowe zamykanie naczyń krwionośnychCera naczyniowa wymaga nie tylko pielęgnacji, ale przede wszystkim zamknięcia rozszerzonych naczyń w gabinecie dermatologicznym lub kosmetycznym. Usunięcie teleangiektazji jest możliwe dzięki przerwaniu z obu stron ciągłości naczynia krwionośnego, które wchłania się i znika z powierzchni skóry.
Nie ma idealnej metody na zamykanie naczyń krwionośnych, choć stosuje się ich kilka, m.in.

  • elektrokoagulacja – czyli wykorzystanie łuku elektrycznego,
  • krioterapia (działanie zimna)
  • skleroterapia czyli ostrzykiwanie lekami dużych naczyń krwionośnych.

Każda niesie ze sobą możliwość efektów niepożądanych lub wystąpienia odczynu alergicznego. Jedną z nowocześniejszych i chętnie wykorzystywanych metod jest zamykanie naczynek z użyciem lasera.