KOSMETYKI Życie z alergią

Laserem w zmarszczki – arkana fotoodmładzania dla alergików

Laserem w zmarszczki - arkana fotoodmładzania dla alergików

W nowoczesnej estetyce są do tego wykorzystywane promienie, emitowane przez laser.

Fotoodmładzanie to zabieg nieinwazyjny, polegający na zastosowaniu na ciele wiązki promieniowania laserowego, która przenika przez wierzchnią warstwę skóry bez jej uszkodzenia i działa w jej głębszych rejonach. Światło pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, których skóra sucha i starzejąca się najbardziej potrzebuje.

Jak to działa?
Laser nie powoduje poparzeń ani uszkodzeń skóry – przenika przez jej górną warstwę, działając od środka. Tam wiązki światła wywołują kontrolowaną, miejscową reakcję zapalną, której skutkiem jest pobudzenie skóry do odnowy. Wskutek wywołanych reakcji do komórek dostarczany jest tlen, glikozaminoglikany i substancje odżywcze. Dzięki temu możliwe jest pobudzenie fibroblastów i synteza kolagenu. Na drugi dzień po zabiegu obrzęk znika. Produkcja kolagenu będzie się odbywała jeszcze przez kilka tygodni.

Rezultaty
Fotoodmładzanie stosuje się na skórę zwiotczałą, z przebarwieniami, rozszerzonymi naczynkami, pierwszymi zmarszczkami i skórę przesuszoną. Cera staje się napięta, sprężysta i nawilżona, znikają przebarwienia i naczynka, wygładzają się zmarszczki. Dobrze jest stosować fotoodmładzanie w celu profilaktyki starzenia – najlepsze efekty laser przynosi dla skóry z płytszymi zmarszczkami. Pobudza ją do samodzielnego wytwarzania składników potrzebnych do odbudowy swojej struktury, bez sztucznych składników. Dla lepszych rezultatów zabieg trzeba powtórzyć ok. 3-4 razy co kilka tygodni. Ostateczne efekty zawsze są uzależnione od indywidualnych reakcji skóry na działanie światła.

78de4ea16092145ee0bf2d56913606e7Warto wiedzieć
Istnieje kilka laserów na rynku – najpopularniejsza obecnie metoda, opisana wyżej, to IPL (Intense Pulse Light – wykorzystująca światło o zmiennej częstotliwości). Ale gabinety kosmetyczne oferują także fotoodmładzanie laserem Fraxel. Jest to metoda nieco inna, o wiele bardziej bolesna niż IPL i wiąże się z uszkodzeniem wierzchniej warstwy skóry. Fraxel robi w naskórku tysiące mikroskopijnych stożkowych otworków, pobudzając w ten sposób skórę do samoleczenia. Laser ten nie jest polecany dla osób z wrażliwą skórą, alergiami, a wykluczony jest w przypadku osób z atopowym zapaleniem skóry. W tym wypadku lepiej wybrać zdecydowanie mniej inwazyjny IPL.

Skutki uboczne i przeciwwskazania
Stosowanie fotoodmładzania jest objęte szeregiem nakazów i zakazów. Nie można ignorować mocy lasera, zwłaszcza w okolicach naszej twarzy.
Osoby o skórze wrażliwej i alergicy mogą skorzystać z metody IPL, o ile pomyślnie przejdą próbę laserową, robioną przed każdym zabiegiem. Atopicy (jeśli w miejscu wykonania zabiegu nie ma zmian chorobowych) powinni zasięgnąć specjalistycznej opinii lekarskiej. Po zabiegu może pojawić się silny obrzęk, zaczerwienienie, rumień, złuszczanie naskórka, swędzenie i suchość skóry. Jeśli próba laserowa wyjdzie pomyślnie istnieje szansa, że skutki uboczne nie pojawią się nawet przy tak indywidualnej skórze, jak atopowa.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do fotoodmładzania jest łuszczyca, opryszczka, bielactwo, trądzik, rogowacenie przymieszkowe, świeża opalenizna, owrzodzenia, rany na skórze, skłonność do przebarwień, cukrzyca. Zabronione jest stosowanie leków, ziół i kosmetyków światłouczulających (odstawić 3 tygodnie przed zabiegiem) oraz depilacje i peelingi (nie używać na 4 tygodnie przed zabiegiem).

Po zabiegu należy koniecznie używać kremu z wysokim filtrem UV i nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Nie wolno również nadal stosować leków i kosmetyków fotouczulających przez najbliższe tygodnie ani kosmetyków na bazie alkoholu.
(Monika Borowik)

Czytaj także o innych zabiegach dla skóry suchej i atopowej