ABC alergii LECZENIE ALERGII
Kortykosteroidy – hormony ratujące alergików

Glikokortykosteroidy, które dzięki działaniu przeciwzapalnemu i hamującemu procesy alergiczne są wykorzystywane w leczeniu alergii (np. w postaci wziewnej przy astmie, jako maść – w alergiach skórnych, w formie tabletek – przy uczuleniach różnego rodzaju, przy wstrząsie anafilaktycznym).
Dobroczynnego wpływu kortykosteroidów nie sposób przecenić, ale stosować trzeba je wyłącznie pod kontrolą lekarza – nadmiernie długi okres stosowania czy przedawkowanie nie służy zdrowiu.
Kortykosteroid, wytwarzane w naturalny sposób w naszym organizmie warunkują wiele procesów życiowych. Mają bardzo silne i różnorodne działania – od przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, przeciwalergicznych, immunosupresyjnych, po regulację przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów.
Do czego służą?
Leki z kortykosteroidami są zalecane przez dermatologów przy objawach świądu, rumienia, strupach i sączących zmianach skórnych wynikających z atopowego zapalenia skóry, wyprysku alergicznego. Można je z wykorzystywać w leczeniu rozmaitych chorób, co stosuje się już od 1951 roku, gdy zsyntetyzowano hormon kory nadnerczy czyli kortyzon.
Kortykosteroidy jako jedne z najskuteczniejszych leków przeciwzapalnych mogą być stosowane ogólnie lub zewnętrznie, na skórę – w postaci kremów, maści, emulsji oraz aerozoli, które szybko łagodzą stan zapalny i likwidują uczucie dokuczliwego świądu skóry, który jest często bardziej dokuczliwy niż pozostałe objawy.
W sytuacji zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego wyprysków, można wówczas stosować kortykosteroidy w połączeniu z antybiotykiem lub lekiem przeciwgrzybiczym. W aptekach jest obecnie wiele preparatów kortysteroidowych, które różnią się między sobą siłą i czasem działania. Po zakończonym leczeniu wskazana jest dalsza pielęgnacja skóry emolientami nawilżająco-natłuszczającymi.
Prawdy i mity o działaniach ubocznych kortykosteroidów
Preparaty stosowane miejscowo na skórę nie wywołują ogólnoustrojowych efektów ubocznych (pod warunkiem stosowania zgodnego z zaleceniami lekarza). A nieleczone wypryskowe zmiany skórne mogą doprowadzić do znacznego uszkodzenia skóry.
Preparaty steroidowe mogą jednak nasilać inne schorzenia skórne np. trądzik zwykły czy różowaty lub zakażenia grzybicze. Dlatego stosowanie preparatu z hormonem ma duże znaczenie – jak i ile zastosować jednorazowo (zawsze – do całkowitego wchłonięcia), jak często w ciągu dnia i przez ile dni.
Zbyt długie stosowanie na skórę może spowodować wystąpienie objawów ubocznych takich jak np. zanik i rozstępy skóry, rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, zmiany trądzikowe (rumień, grudki, krostki). Przy zbyt długim stosowaniu na duże partie ciała może być wchłaniany ze skóry do układu krążenia, wywołując nadciśnienie tętnicze, wzmagając cukrzycę, zaburzenia hormonalne podwzgórza, przysadki i nadnerczy.
Warto pamiętać, że kortykosteroidy stosuje się przez ściśle określony czas i w miejscach wskazanych przez lekarza, a nie na własną rękę, przy czym w przypadku braku poprawy do 2 tygodni należy niezwłocznie udać się ponownie do lekarza.
Gdy zamiast poprawy stanu skóry mamy jej pogorszenie w trakcie leczenia być może wystąpiło dodatkowe zakażenie lub uczulenie na lek, co oznacza, że niezwłocznie trzeba przerwać jego stosowanie i zgłosić się do lekarza.
Wystawianie się na słońce w trakcie leczenia preparatem z kortykosteroidami może doprowadzić do trwałych przebarwień, a przy zbyt długim stosowaniu nawet nieodwracalne uszkodzenia skóry i jej pergaminowatość.
Tego typu preparatów nie stosuje się u dzieci.
« Wykwintne ciasto marchwiowe – bez jaj, mleka i bezglutenowe