Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY NAJNOWSZE

Kompleksowe wsparcie w atopowym zapaleniu skóry = Probiotyk + Emolienty

kompleksowe-wsparcie-przy-atopowym-zapaleniu-skory

Skóra stanowi zewnętrzną barierę organizmu, pełni ona szereg ważnych funkcji, m.in. uczestniczy w termoregulacji i przyswajaniu wapnia, ponadto chroni organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak mróz, wiatr, promieniowanie słoneczne czy mikroorganizmy. Niestety, u chorych na AZS skóra nie funkcjonuje prawidłowo, ponieważ występuje u nich defekt bariery naskórkowej.

Atopowe zapalenie skóry – choroba o podłożu genetycznym

AZS to przewlekła, nawrotowa i zapalna choroba skóry. Na ciele osób borykających się z tą przypadłością obserwuje się pęcherzyki i grudki.  Atopikom często towarzyszy nasilony świąd, który prowokuje ich do drapania, co z kolei prowadzi do wtórnych nadkażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. AZS zaliczamy do chorób o podłożu genetycznym, oznacza to, iż zaburzenia w strukturze i funkcjonowaniu naskórka oraz nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego można odziedziczyć po przodkach. Czynniki zewnętrzne, w tym alergeny wziewne i pokarmowe, mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Ponadto AZS mogą towarzyszyć odbarwienia skóry powstałe wskutek miejscowego działania leków sterydowych, które podaje się chorym w celu złagodzenia dolegliwości towarzyszących tej przypadłości.

Głównymi objawami AZS są suchość skóry i świąd. Z powodu defektu bariery naskórkowej obserwuje się wzrost przeznaskórkowej utraty wody oraz zmniejszenie ilości lipidów międzykomórkowych.  W rezultacie skóra staje się coraz bardziej sucha i pojawia się silny świąd.

pielegnacja-skory-atopowej

W przebiegu AZS wyróżniamy 3 fazy. Pierwsza z nich to faza niemowlęco-dziecięca, która trwa od 3. miesiąca życia do 4. roku życia. Pierwszymi objawami  atopowego zapalenia skóry są rumieniowe plamy i przebarwienia. U tak małych dzieci świąd, który towarzyszy AZS, powoduje rozdrażnienie i zaburzenia snu (dziecko nie lokalizuje jeszcze miejsc zmienionych chorobowo i nie drapie się). Rozpoznanie dodatkowo utrudnia fakt, iż faza zaostrzenia zmienia się w fazę remisji. Drugą fazą atopowego zapalenia skóry jest faza dziecięca, która przypada na okres między 4. a 12. rokiem życia.  Może ona stanowić kontynuację już istniejącego AZS bądź zacząć się dopiero w tym wieku.  W fazie dziecięcej pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne na zgięciach łokci i kolan. Towarzyszy temu świąd, a dziecko drapiąc się, powoduje wtórne nadkażenia bakteryjne. Ostatnią fazą AZS jest faza okresu dojrzewania i okresu dorosłego (powyżej 12. roku życia). Podobnie jak faza druga, może być kontynuacją procesu chorobowego bądź dopiero jego początkiem.  Oprócz objawów charakterystycznych dla fazy drugiej pojawia się zaczerwienienie połączone ze świądem w obrębie górnych części ciała – twarzy, szyi i dekoltu. Skóra staje się gruba, a naskórek przerośnięty.

Czynniki środowiska takie jak niska temperatura, suche powietrze, dym tytoniowy, nieprzewiewana odzież i roztocza kurzu domowego mogą nasilać objawy choroby. Z kolei substancje chemiczne, wełna, syntetyczne tkaniny, mydła oraz gorąca kąpiel mogą podrażnić delikatną, atopową skórę. Unikać należy także kąpieli w wodzie morskiej i chlorowanej.

AZS jest chorobą przewlekłą, najczęściej niemożliwą do wyleczenia. Można jedynie łagodzić jej przebieg, stosując leki, specjalistyczne  probiotyki i odpowiednie emolienty. Okresy zaostrzeń choroby przeplatają się z okresami remisji (wyciszenia). Istotne jest stosowanie emolientów bez względu na fazę choroby.

Artykuł sponsorowany

Skóra stanowi zewnętrzną barierę organizmu, pełni ona szereg ważnych funkcji, m.in. uczestniczy w termoregulacji i przyswajaniu wapnia, ponadto chroni organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak mróz, wiatr, promieniowanie słoneczne czy mikroorganizmy. Niestety, u chorych na AZS skóra nie funkcjonuje prawidłowo, ponieważ występuje u nich defekt bariery naskórkowej.

 

Emolienty w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry

Emolienty to preparaty, które natłuszczają i nawilżają skórę. Warstwa preparatu pomaga zatrzymać wodę w skórze oraz ochrania ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych m.in. alergenów, wiatru i substancji drażniących. To działanie odbywa się poprzez odtworzenie i utrzymanie płaszcza hydrolipidowego na powierzchni naskórka. Ważne jest stosowanie emolientów nie tylko w fazie zaostrzenia choroby, ale też w okresie jej remisji. Preparaty stosujemy 2-3 razy dziennie, gdyż czas ich działania wynosi 4-6h.

Przykładem produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry atopowej są emolienty Latopic®.  Jako jedyne na polskim rynku zawierają metabolity bakterii Lactobacillus, które działają przeciwdrobnoustrojowo, pomagają ograniczać rozwój gronkowca złocistego. W składzie emolientów Latopic® znajdziemy też substancje łagodzące swędzenie – polidokanol oraz kompleks przeciwświądowy. Ponadto emolienty Latopic® zawierają  też szereg innych substancji odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Masło shea uzupełnia niedobór lipidów międzykomórkowych, nawilża, natłuszcza oraz regeneruje skórę. Alantoina oraz pantenol przyspieszają regenerację naskórka i działają łagodząco. Lanolina bierze udział w odbudowie hydrolipidowego płaszcza skóry, co wyraźnie ogranicza przeznaskórkową utratę wody.  Witamina E uelastycznia skórę, a oliwa z oliwek ją natłuszcza. Oleje: z nasion bawełny oraz canola  redukują uczucie przesuszonej i napiętej skóry.

W skład specjalistycznej linii emolientów Latopic® wchodzą: krem do twarzy i ciała, emulsja do ciała oraz emulsja do kąpieli, które można stosować od 1. dnia życia. Wymienione produkty są hipoalergiczne, w ich składzie nie znajdziemy substancji zapachowych, sztucznych barwników i konserwantów.

 

Rola probiotyków w zwalczaniu  dolegliwości towarzyszących AZS

W przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry ważne jest kompleksowe działanie. Emolienty łagodzą zewnętrzne objawy choroby, natomiast probiotyki działają od wewnątrz na przyczyny  alergii.

Badania naukowe dowiodły, iż istotną rolę w leczeniu chorób o podłożu alergicznym, w tym  AZS, odgrywa modyfikacja mikroflory jelitowej. Można tego dokonać, stosując probiotyki opracowane z myślą o łagodzeniu objawów alergii i AZS, które różnią się od dobrze znanych nam preparatów probiotycznych podawanych przy biegunce i antybiotykoterapii.  Przykładem probiotyku pomocnego w  leczeniu schorzeń alergicznych, w tym atopowego zapalenia skóry, jest Latopic® , który hamuje odpowiedź alergiczną i łagodzi dolegliwości towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry. Jednocześnie eliminuje bakterie chorobotwórcze i „uszczelnia” ściany jelita.   Doustny preparat Latopic® to jedyny produkt dostępny na rynku, który zawiera polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane w przebiegu alergii pokarmowej i AZS z udziałem polskich dzieci.

Dodatkowe informacje nt. preparatów Latopic®  są dostępne na stronie internetowej  www.latopic.pl

emulsja-do-kapieli-Latopic

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze (21)

Sylwia36

6 lat temu

Najgorsze jest to, że tego nie można niestety wyleczyć, tylko trzeba nauczyć się żyć z chorobą.

Gabrysia

6 lat temu

moje dziecko jest chore na azs, wiem że pielęgnacja jest ważna i przestrzegam rodziców o dbanie o skórę swoich dzieci

daria

6 lat temu

Emolienty razem z probiotykami dają skuteczne efekty w leczeniu azs 🙂

iwonn

6 lat temu

Probiotyki są ważne nie tylko u osób chorych na atopowe zapalenie skóry.

korka

6 lat temu

Trzeba zadbać o skórę od najmłodszych lat

Kornela

6 lat temu

Kosmetyki i leki to podstawa w leczeniu azs, bez tego nie ma mowy o poprawie wyglądu skóry

izka

6 lat temu

siostra choruje od małego na azs, wiem że pielęgnacja jest czasochłonna, ale rzeczywiście pomaga

hela

6 lat temu

Atopowe zapalenie skóry to ciężka choroba, dlatego leczenie jest konieczne. Teraz jest więcej właściwych kosmetyków itd.

jolantaa

6 lat temu

To swędzenie musi być straszne dla dzieci

ani_ta

6 lat temu

Moja córeczka miała problemy ze skórą zaraz po urodzeniu. Przez klika miesięcy walczyliśmy o zdrowy stan skóry.

Nicole

6 lat temu

nie każdy wie co to azs, a choruje coraz więcej osób, w tym dzieci

ruda

6 lat temu

emolienty to ważna rzecz w walce z azs

nina

6 lat temu

Kompleksowe działanie brzmi bardzo przekonująco 🙂

kika

6 lat temu

Czytałam o emolientach, to niezbędny składnik nawilżający i ochronny.

Tamara34

6 lat temu

dzieci mają bardziej wrażliwą skórę, dlatego potrzebują zupełnie inne pielęgnacji

sandra

6 lat temu

Sucha skóra potrzebuje nawilżenia

Zuzanna

6 lat temu

Nikomu nie życzę atopowego zapalenie skóry, nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego jak dzieci cierpią. Tylko odpowiednie kosmetyki i leki są w stanie złagodzić objawy tej paskudnej choroby.

Julia

6 lat temu

Skóra dzieci jest tym bardziej wrażliwa, więc bez właściwej pielęgnacji się nie obejdzie i to nie tylko przy azs.

Martyna

6 lat temu

Ja podaję dziecku Latopic i też używam odpowiednich kosmetyków do wrażliwej skóry.

ola

6 lat temu

Rodzicom brakuje wiedzy na temat kompleksowej pielęgnacji, dlatego takie artykuły są ważne 🙂

Wiktoria

6 lat temu

Myślę, że działanie od wewnątrz i na zewnątrz skóry jest niezbędne w skutecznym leczeniu atopii czy alergii skórnych.

Zostaw komentarz