uczulenie

Alergia na sierść zwierząt domowych może być bardzo uciążliwa. Czym objawia się uczulenie na sierść?

Psy, koty i alergia

Posiadanie pupila w postaci psa czy kota często idzie w parze z alergią na sierść. Uczulenie może także dotyczyć osób, które nie mają żadnego domowego zwierzaka. W takim przypadku samo przebywanie w towarzystwie psów czy kotów może wywołać reakcje alergiczne. Obecnie coraz częściej diagnozuje się alergie na sierść, co może mieć związek z ogólnym rozwojem uczuleń lub większą liczbą zwierząt domowych.

Czym objawia się uczulenie na sierść?

Uczulenie na sierść może mieć różną postać, jednak najczęściej dotyczy układu oddechowego. Objawy w dużej mierze zależą od gatunku psa czy kota. Niektóre rasy są bardziej bezpieczne dla alergików od innych, warto zwrócić na to uwagę. Do najbardziej charakterystycznych objawów należy kichanie, które pojawia się po kontakcie z pupilem lub w miejscu, gdzie zwierzak przebywał. Alergiczny nieżyt nosa to równie częsta przypadłość, która związana jest z zatkanym nosem i wodnistą wydzieliną. Oprócz nosa, narażone jest także gardło. Może pojawić się uczucie drapania. Kontakt z sierścią może skutkować zapaleniem spojówek – zaczerwienionymi i łzawiącymi oczami. Objawem alergii na sierść mogą być napady duszności czy świszczącego oddechu czyli symptomy astmatyczne. Znacznie rzadziej pojawiają się objawy skórne, takie jak świąd czy pokrzywka.

Problem alergików

siersc

Alergia na sierść zazwyczaj dotyka osoby, które nigdy nie hodowały zwierząt bądź mają z nimi bardzo rzadki kontakt. Alergeny mogą występować wszędzie, ponieważ są łatwo przenoszone przez wiatr, znajdują się również na ubraniach. Wiele badań podkreśla, że osoby, które w dzieciństwie posiadały psa lub kota, w dorosłym życiu były mniej narażane na wystąpienie alergii na sierść. Problem nie jest łatwy do rozwiązania, jeśli posiadamy domowego zwierzaka, ale są sposoby, które niwelują objawy alergii na sierść. Najpopularniejszą terapią jest leczenie objawowe. Odczulanie jest raczej rzadko stosowane, choć może okazać się skuteczniejsze niż inne środki farmakologiczne.

Uczulenie na sierść charakteryzuje się różnymi objawami, które mogą być uciążliwe, szczególnie, jeśli przebywamy na co dzień w towarzystwie psów, kotów czy innych zwierząt posiadających sierść. Gdy nie mamy pewności co do alergii, warto wykonać testy skórne, uwzględniające alergeny zwierzęce.