Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego człowieka na alergeny, których obecność w otoczeniu jest stosunkowo liczna. Przypadłość ta uważana jest za jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych we współczesnym świecie.
Gdy zauważymy u siebie pewne objawy, takie jak kichanie w okresie wiosenno-letnim lub jesienno-zimowym oraz katar z wodnistym wyciekiem z nosa, mogą być to pierwsze symptomy alergii na pyłki roślin, grzybów pleśniowych oraz roztoczy. W takim przypadku warto byłoby rozważyć wizytę w poradni alergologicznej. Towarzyszące powyższym objawom swędzenie i łzawienie oczu, a także napady duszności i uporczywy kaszel mogą skutecznie utrudnić sprawne funkcjonowanie.
Do wizyty w poradni alergologicznej powinno skłonić również pojawienie się wszelkich niepokojących i niespotykanych do tej pory reakcji skórnych. Wysypka, swędząca pokrzywka czy bolesne pęcherze to zdecydowany powód do wizyty u alergologa. Skonsultować z alergologiem warto również wystąpienie takich dokuczliwych dolegliwości, jak ból brzucha po zjedzeniu określonych produktów lub pojawienie się biegunki. Objawy te bowiem mogą wskazywać na alergię pokarmową.
Chcąc umówić wizytę u lekarza specjalizującego się w leczeniu alergii, warto skorzystać z usług Lecznic Citomed w Toruniu. Wieloletni praktycy na co dzień zajmują się diagnozowaniem oraz leczeniem alergii oddechowych, pokarmowych i skórnych. Na miejscu wykonywane są badania laboratoryjne, testy skórne, spirometria, a także w kolejnym etapie diagnostyki i leczenia odczulanie.
Alergolog pomoże się uporać z takimi schorzeniami jak: alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka alergiczna, astma czy atopowe zapalenie skóry. Jedyną skuteczną, przyczynową metodą leczenia alergii wziewnej jest odczulanie .Terapia odczulająca trwa od 3-5 lat, a w jej trakcie pacjentowi podawane są dawki alergenów w formie szczepionki podawanej drogą podskórną(iniekcyjną) lub podjęzykowo przez samego pacjenta w domu.
Dodatkowo alergicy mogą zminimalizować objawy alergii poprzez przestrzeganie kilku istotnych zasad.
Mieszkanie alergika powinno być w miarę możliwości suche, usytuowane z dala od zanieczyszczeń przemysłowych i dużych arterii komunikacyjnych, a także łąk i pól uprawnych. Zaleca się, by wilgotność powietrza wahała się w granicach 40-50%. W samym mieszkaniu specjaliści doradzają unikać mebli tapicerowanych. Warto również pamiętać o tym, że zbiornikami kurzu są wykładziny podłogowe, dywany, zasłony i kotary – dlatego dobrze jest zrezygnować z ich obecności przy planowaniu wystroju swoich czterech kątów. W sypialni alergika, świetnie sprawdzi się obecność filtru powietrza. Specjaliści zalecają częste odkurzanie pomieszczeń nowoczesnym sprzętem z filtrem HEPA lub filtrem wodnym. Alergicy powinni przykładać dużą wagę do częstego prania ubrań, a także skrupulatnego chowania ich do przewietrzonych szaf. W domu alergika nie może być również zwierząt futerkowych ani ptaków.
Najważniejsze jest właściwe przygotowanie się do walki z alergią, a także podjęcie odpowiedniego leczenie, dlatego nie zwlekaj z wizytą i zadbaj o swoje dobre samopoczucie już dziś!
Zawsze, gdy pojawia się podejrzenie alergii, warto wybrać się do specjalisty w celu wykonania badań.
Ja z alergią od razu poszłam do alergologa. To niby niewinna przypadłość, która z czasem może przerodzić się w astmę.
Ja uważam, że objawów alergii nigdy nie należy lekceważyć, warto się z nimi zgłosić do alergologa, aby dobrał właściwe leczenie.
Sama od razu zgłosiłam się do alergologa, bo wolę od razu wdrożyć stosowne leczenie.
Alergii nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona przechodzi w ostrzejsze stadia.