Alergie pokarmowe OWOCE i WARZYWA

Kiedy soja jest bezpieczna w żywieniu dzieci i dorosłych?

soja w żywieniu dzieci i dorosłych

Wszyscy mający problem z nietolerancją mleka znają zamienniki sojowe – tak jak produkty zwierzęce zawierają wszystkie 8 niezbędnych do życia nasyconych aminokwasów; dostarczają organizmowi białko, ale też mogą uczulać.

Jednak wyjątkowo rzadko odnotowuje się alergię na ziarna soi, jeśli już – to na silnie przetworzoną soję, uprawianą przemysłowo z dodatkiem pestycydów – często też w wersji GMO czy np. przez konserwanty w puszce.

Występuje jednakże alergia krzyżowa – z pyłkami brzozy, ale pyłkowicę na ten alergen wywołać może aż 1000 różnych alergenów, tak więc niebezpieczeństwo alergii krzyżowej właśnie z soją jest niewielkie. Szczególnie, gdy nie mamy alergii na mleko a po prostu nietolerancję laktozy.

Podwójna alergia – co w alternatywie?

soja w zywieniu dzieci i doroslychGdy jednak okaże się, że nasze dziecko nie może spożywać ani mleka ani zamienników sojowych zaczynają się prawdziwe problemy.

Jednak i im można zaradzić – dostępne są na rynku takie produktu jak seitan czyli pszenne białko, lopino czyli białko z łubinu, mleczka i śmietany owsiane czy ryżowe, mleko kokosowe i migdałowe, orzechowe, a nawet musy z alg, skutecznie dostarczające organizmowi białko. Oczywiście dorośli i starsze dzieci z powodzeniem mogą pozyskiwać białko z mięsa, ryb i jaj.

Wyższość soi nad mlekiem

Zawiera 9-krotnie więcej białka niż mleko, dwukrotnie tyle co mięso i trzykrotnie więcej niż jaja. Ma znacznie mniej węglowodanów i tłuszczów i nie ma wcale laktozy, glutenu, a także cholesterolu. Nadaje się świetnie dla cukrzyków.

Ma jedynie mniej wapnia niż mleko, ale za to jest ono lepiej wchłaniane przez organizm. Wiele produktów sojowych jest jednak wzbogacanych o wapń. Pozytywnie wpływa na układ hormonalny u kobiet.

Co ważne – produkty sojowe występują w tak wielu odmianach smakowych, że nawet wybrednemu maluchowi dobierzemy coś, co polubi. A tofu czy mleczko sojowe można przygotować samodzielnie.

Soja dla najmłodszych

Wszelkie alergie pokarmowe przede wszystkim wynikają ze zbyt wczesnego dokarmiania dziecka pokarmem innym niż mleko matki czy wręcz przerywaniem karmienia np. przez konieczność przyjmowania leków przez matkę.

Dzieci przyjmujące potrawy z glutenem i mlekiem krowim nie umieją ich właściwie strawić mając nie do końca ukształtowany układ trawienny. W tym czasie miewają też obniżoną odporność np. przez przyjmowanie szczepionek.

soja w żywieniu dzieci i dorosłychNiektórzy lekarze zalecają jako pierwsze mleko zastępcze w diecie niemowląt właśnie mleczko sojowe zamiast krowiego. Już od końca lat 80. jest ono dopuszczone do karmienia najmłodszych dzieci. Ale nie można poprzestawać jedynie na mleku sojowym, lecz urozmaicać je z migdałowym i kozim oraz wysokowartościowym olejem roślinnym – by zapobiec niedoborom w diecie.

W ósmym miesiącu życia dziecka do diety można włączać śmiało napoje sojowe zamiast słodkich kleików, desery sojowe i jogurty z soi, nie odbiegające cenowo od żywności w słoiczkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *