jakie zagrożenia niosą ze sobą kleszcze

Epidemia koronawirusa sprawia, że częściej niż dotychczas wybieramy las, łąki i parki jako miejsce popołudniowego wypoczynku.  Spędzanie czasu na łonie przyrody wspaniale odpręża, ponadto w lesie możemy zrezygnować z noszenia maseczek ochronnych i pooddychać czystym powietrzem.  Musimy jednak pamiętać, że po ciepłej zimie komarów, meszek i kleszczy jest więcej niż zazwyczaj.  Jakie zagrożenie dla alergików niosą owady i pajęczaki?

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Duży problem od wielu lat stanowią kleszcze, które pełnią rolę wektora przenoszącego wiele czynników potencjalnie zakaźnych.  Wywołują one takie choroby jak borelioza, tularemia, babeszjoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Oczywiście nie każdy kleszcz jest zakażony jakimś patogenem, ale nigdy nie wiemy, czy ten, który na nas pasożytuje, nie przekazuje nam też jakiejś bakterii czy wirusa.

Jak rozpoznać boreliozę?

Największy niepokój budzi borelioza wywoływana przez bakterie z gatunku Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica.  Choroba ta manifestuje się  pojawieniem charakterystycznego rumienia, który szerzy się na obwodzie, a ustępuje w miejscu centralnym. Rumień wędrujący świadczy o wczesnej fazie boreliozy. Jeśli nie zostanie zbagatelizowany, chorobę tę można pokonać, zanim poczyni znaczne spustoszenie w naszym organizmie.  We wczesnej fazie boreliozy mogą pojawić się też objawy grypopodobne takie jak gorączka, ból głowy oraz ogólne osłabienie. Objawy te ustępują zazwyczaj po 3 miesiącach, wówczas borelioza wkracza w fazę wczesną rozsianą, która objawia się zapaleniem stawów, neuroboreliozą lub zapaleniem mięśnia sercowego. W związku z tym, iż Borrelia jest bakterią należącą do krętków, zwalcza się ją za pomocą antybiotyków takich jak penicyliny, cefalosporyny oraz tetracykliny.

Jak zmniejszyć ryzyko boreliozy i chorób odkleszczowych?

Kleszcze można spotkać w lesie, ale też w miejskim parku, na łące czy w nadrzecznych zaroślach. Pajęczaki te nie są przyciągane przez konkretny kolor ubrania, łatwiej je jednak dostrzec, gdy założymy jaśniejszą odzież.  Wybierając się do lasu czy na łąkę, warto zabezpieczyć swoje ciało. Ubierając bluzę z długim rękawem, długie spodnie oraz buty za kostkę, zmniejszamy ryzyko wbicia się kleszcza w naszą skórę.  Po powrocie do domu należy zdjąć odzież, którą mieliśmy na sobie podczas spaceru i dokładnie przyjrzeć się swojej skórze, w tym także tej owłosionej, ponieważ ukłucie kleszcza jest bezbolesne i można je łatwo przeoczyć.  Te pajęczaki na ogół preferują te partie naszego ciała, w których skóra jest miękka, czyli wewnętrzną część kończyn, zagięcia stawowe oraz szyję na granicy włosów.  Bardzo ważne jest to, aby ponownie nie zakładać ubrań, które mieliśmy na sobie w lesie, ponieważ kleszcze mogą po paru godzinach znaleźć dla siebie dogodne miejsce i przejść z bluzki na naszą skórę, wbijając się w nią. Odzież należy dobrze wytrzepać, najlepiej na świeżym powietrzu, a następnie w miarę możliwości wyprać.

jak zmniejszyć ryzyko chorób odkleszczowych

Jak usunąć kleszcza?

W przypadku znalezienia kleszcza na naszej skórze, należy go bezzwłocznie wyjąć.  Jednak większość osób nie radzi sobie samodzielnie z tym zadaniem. Przed epidemią koronawirusa mogliśmy skorzystać z pomocy lekarza, jadąc na pogotowie czy idąc do przychodni.  Teraz jest to w dużej mierze utrudnione i ryzykowne.  Znalezienie lekarza, który zechce nam pomóc w dobie pandemii, może trwać nawet kilka godzin, tymczasem czas jest tu szalenie ważny.  Kleszcz zakażony patogenami, w tym bakteriami z rodzaju Borrelia, przenosi czynnik zakaźny do krwi żywiciela już w ciągu kilku godzin od wkłucia się w jego skórę.  W związku z tym niezwykle ważne jest natychmiastowe usunięcie pasożyta. Można tego dokonać samodzielnie. Jak zrobić to w bezpieczny sposób?

W celu ograniczenia kontaktu z płynami ustrojowymi kleszcza, które mogą zawierać materiał zakaźny, wszystkie czynności należy wykonywać w gumowych bądź lateksowych rękawiczkach.  Wbrew obiegowej opinii, nie należy smarować kleszcza benzyną, wazeliną czy olejkiem miętowym. Przez wspomniane substancje kleszcz dusi się, uwalniając do naszego organizmu ewentualny czynnik zakaźny.

Jak działa zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick expert? 

Kick The Tick expert zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy wykorzystuje proces zamrażania tego groźnego pajęczaka za pomocą specjalnego aerozolu. W przypadku nimfy bądź larwy wystarczy jedna dawka produktu, natomiast postać dorosła wymaga użycia dwóch dawek preparatu. Aerozol o działaniu zamrażającym tworzy powłokę na kleszczu, która zapobiega uszkodzeniu pajęczaka podczas jego wyjmowania ze skóry.

W drugim etapie dobieramy odpowiednią końcówkę przyrządu do wielkości kleszcza.   Za pomocą tego ergonomicznego przyrządu chwytamy kleszcza możliwie jak najbliżej skóry, a następnie wyciągamy ku górze zdecydowanym ruchem.

W trzecim etapie dezynfekujemy miejsce wkłucia. Dokładnie też przyglądamy się tej partii naszego ciała, aby upewnić się, że nie pozostały żadne pozostałości po pasożycie.  Wyciągniętego kleszcza utylizujemy.

Użycie zestawu do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick expert zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze.  Nie zawiera on substancji owadobójczych. Jeden zestaw wystarcza na usunięcie do 40 kleszczy.  Przy użyciu tego produktu możemy wyciągnąć kleszcze zarówno ze skóry  ludzi, jak i zwierząt.

zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick expert

Jak długo należy obserwować miejsce po wkłuciu kleszcza?

Po usunięciu kleszcza należy przez kilka dni, a nawet tygodni obserwować miejsce wkłucia. W przypadku miejscowego lub ogólnego stanu zapalnego należy zgłosić się do lekarza, gdyż może on być oznaką infekcji wywołanej przez patogeny przenoszone przez kleszcze. Gorsze samopoczucie,  gorączka i rumień wędrujący mogą świadczyć o zakażeniu boreliozą.  Przypadłość ta wymaga pomocy lekarza.

jak bezpiecznie usuwać kleszcze

Jak działają repelenty?

Aby odstraszyć kleszcze możemy sięgnąć także po Kick The Tick Max Repelent Plus. Po odblokowaniu atomizera należy nim spryskać ciało.  Dzięki wykorzystaniu trójskładnikowej formuły produkt ten zapewnia też ochronę przed komarami i meszkami, ponieważ zakłóca ich receptory czuciowe.  Kick The Tick  Max Repelent Plus zapewnia 4-godzinną ochronę, jest dostępny w dwóch pojemnościach – 90 i 200 ml. Produkt ten nie zawiera DEET  i w minimalnym stopniu wchłania się przez skórę, dzięki czemu nie powoduje podrażnień i może być stosowany przez alergików. Ze względu na przyjazną formułę można nim też spryskiwać skórę dzieci od 3. roku życia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że preparatów z DEET nie należy stosować u małych dzieci, ponieważ substancja ta łatwo przenika do krwiobiegu. Choć skutecznie moduluje aktywność receptorów węchowych i sprawia, że dla komarów stajemy się niewidzialni, niesie ze sobą liczne skutki uboczne. DEET jest substancją toksyczną dla układu nerwowego, przy czym najbardziej szkodzi dzieciom poniżej 2. roku życia. W ich przypadku może wywołać nawet padaczkę, podczas gdy u dorosłych zazwyczaj powoduje podrażnienie skóry.  Nie jest zatem wskazana także w przypadku dorosłych zmagających się z alergią. DEET nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 12. roku życia. Osoby spoza grupy ryzyka muszą same zdecydować, czy chcą stosować preparat z DEET dopuszczonym do obrotu na terenie UE, czy wolą sięgać po preparaty zawierające alternatywne substancje czynne.

Kick The Tick  Max Repelent Plus

Jak poradzić sobie z alergią na meszki i uczuleniem na komary?

Choć owady takie jak meszki czy komary w przeciwieństwie do kleszczy nie kojarzą nam się z niczym niebezpiecznym, to ich ukąszenie może okazać się niezwykle bolesne i uciążliwe.   W przypadku komarów na krwi ludzi żerują jedynie samice. Gdy nakłuwają one skórę, wydzielają wraz ze śliną specjalne substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Dzięki nim mogą spokojnie spożyć ten życiodajny płyn. Niestety, ich ślina zawiera kilkadziesiąt białek, w tym także silnie alergizujące. W wyniku wprowadzenia tych substancji obcych, organizm uwalnia histaminę. Układ odpornościowy w wyniku kontaktu z białkami komarzyc produkuje też przeciwciała AMA, które należą do klasy IgE. Gdy nazajutrz po ukąszeniu komarzycy pojawia się swędzący bąbel, mamy do czynienia z opóźnioną reakcją alergiczną z udziałem przeciwciał IgG.  W celu złagodzenia objawów alergii można zażyć tabletki antyhistaminowe i posmarować miejsce po ukąszeniu komara specjalnym środkiem na ukąszenia, który złagodzi świąd i pieczenie.

 

Podczas ataku meszki dochodzi do rozcięcia skóry, owad płci żeńskiej zakotwicza się za pomocą haczykowatych włosków przy szczęce.  Z powstałej ranki meszka wysysa krew, która stanowi dla niej pokarm. Aby zapobiec jej krzepnięciu, także uwalnia stosowne enzymy, które należą do substancji silnie toksycznych. Choć w przeciwieństwie do kleszczy  nie przenoszą one chorób, to powodują szereg niekorzystnych reakcji, w tym gorączkę, obrzęk i zaczerwienienie skóry. Stanowią one odpowiedź na toksyczne substancje zawarte w ślinie meszki. Zdaniem alergologów dokuczliwe symptomy rzadko mają postać alergii na białka uwalniane przez te owady. Niemniej świąd, który pojawia się po ich ukąszeniu, może prowokować do drapania i nadkażeń bakteryjnych. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie maści przeciwświądowych.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jednak ukąszeniom przez meszki i komary lepiej zapobiegać, rezygnując ze słodkich perfum przed wyjściem do lasu czy parku. Warto też spryskać swoje ciało repelentem, czyli preparatem odstraszającym te owady, takim jak Kick The Tick  Max Repelent Plus, o którym wspominaliśmy powyżej. Nikt z nas nie lubi bowiem zmagać się z uciążliwym świądem prowokującym do drapania.  Na szczęście można temu zapobiec 🙂

Więcej informacji na  temat produktów Kick The Tick znajdziesz na stronie www.kickthetick.pl. Preparaty są dostępne w aptekach i sklepie internetowym www.sklep.icbpharma.pl.