Zdrowe i mocne mięśnie dna miednicy odgrywają niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Silne mięśnie dna miednicy pomagają między innymi w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, oprócz tego odpowiadają również za podtrzymywanie narządów wewnętrznych.
Mięśnie dna miednicy – budowa anatomiczna
Dno miednicy złożone jest z trzech warstw mięśni – u mężczyzn pierwsza z nich, czyli zewnętrzna warstwa mięśni dna miednicy, położona jest pomiędzy odbytem a moszną. W warstwie tej wyróżnia się mięsień zwieracza odbytu, mięsień kulszowo-jamisty, mięsień opuszkowo-gąbczasty, korzeń penisa oraz krocze. U pań zewnętrzna część mięśni dna miednicy zbudowana jest z tkanek przypominających kształtem literę “U”. W przypadku kobiet włókna mięśniowe przebiegają od kości łonowej, poprzez wargi sromowe, ujście cewki moczowej i łechtaczkę, po czym w okolicy krocza kierują się w stronę kości łonowej.
Środkowa warstwa mięśni dna miednicy zarówno u pań, jak i u panów tworzy tzw. przeponę moczowo-płciową. W tej warstwie mięśni włókna przebiegają od okolicy guzów kulszowych i kości łonowych, sięgając aż do samego spojenia łonowego.
W ostatniej, wewnętrznej warstwie mięśni dna miednicy, można wyróżnić mięsień dźwigacza odbytu, składający się z 4 mniejszych mięśni: mięśnia łonowo-odbytniczego, mięśnia łonowo-guzicznego, mięśnia biodrowo-guzicznego oraz mięśnia odbytniczo-guzicznego. Oprócz tego w wewnętrznej warstwie mięśni dna miednicy wyróżnia się także dwie pary mięśni: zasłaniacz wewnętrzny oraz mięsień gruszkowaty.
Podstawowe funkcje mięśni dna miednicy
Mięśnie dna miednicy pełnią w organizmie szereg istotnych funkcji. Jednym z podstawowych zadań mięśni dna miednicy jest podtrzymywanie narządów wewnętrznych. Gruba i niezwykle mocna warstwa mięśniowo-powięziowa wyściela dolną ścianę jamy brzusznej, tworząc zabezpieczenie dla cewki moczowej, pęcherza, macicy i odbytu.
Kolejną istotną funkcją mięśni dna miednicy jest regulacja procesów defekacji i mikcji. Mięśnie krocza odpowiadają za zamykanie cewki moczowej i odbytu. W tym wypadku kluczową rolę odgrywa zdolność włókien do szybkiej reakcji w momencie podwyższenia ciśnienia śródbrzusznego – podczas kaszlu lub kichania mięśnie kurczą się, uniemożliwiając niekontrolowaną utratę moczu.
Silne mięśnie dna miednicy a zachowanie prawidłowej postawy ciała
Nie można zapominać o tym, że mocne i zdrowe mięśnie dna miednicy pomagają również w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Mięśnie dna miednicy odpowiadają za stabilizację tułowia – wraz z przeponą, mięśniem poprzecznym brzucha i mięśniem wielodzielnym zapewniają utrzymanie stabilnej sylwetki.
Dodatkowo silne mięśnie krocza chronią przed wystąpieniem potencjalnie groźnych przeciążeń. Regularny trening dna miednicy pozwala między innymi na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia urazów podczas biegania, spacerów czy podnoszenia ciężarów.
Trening dna miednicy – wpływ na życie seksualne
Kolejnym ważnym zadaniem mięśni dna miednicy jest wspomaganie funkcji seksualnych – u kobiet mięśnie krocza odpowiadają między innymi za zwężanie oraz uwrażliwienie ujścia pochwy. U panów jedna z najbardziej powierzchownie zlokalizowanych warstw mięśni, w której skład wchodzą mięsień opuszkowo-gąbczasty oraz kulszowo-jamisty, odpowiada natomiast za skurcze w trakcie wytrysku i wzwodu.
Nie można zapominać o tym, że odpowiedni trening dna miednicy zwiększa wytrzymałość mięśni oraz poprawia ich ukrwienie, co przekłada się na wzmocnienie doznań seksualnych.
Skutki osłabienia mięśni dna miednicy – nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej występujących skutków osłabienia mięśni dna miednicy – warto pamiętać o tym, że problem z nietrzymaniem moczu w wielu przypadkach spowodowany jest osłabieniem włókien mięśniowych, co skutkuje zachwianiem równowagi pomiędzy ciśnieniem pęcherza a ciśnieniem przy ujściu cewki moczowej,
Jednym z najpowszechniejszych rodzajów schorzenia jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu – na problem z prawidłowym funkcjonowaniem pęcherza skarżą się między innymi panie mające za sobą naturalny poród. Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu bardzo często borykają się także kobiety w okresie menopauzalnym – nie można zapominać o tym, że wahania hormonów charakterystyczne dla okresu menopauzy nadwyrężają włókna, pogarszając elastyczność i osłabiając strukturę mięśni dna miednicy. U panów wysiłkowe nietrzymanie moczu może zostać spowodowane z kolei intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Kolejny typ nietrzymania moczu stanowi tzw. nietrzymanie moczu z przepełnienia, które bardzo często jest wynikiem osłabionej mięśniówki pęcherza. Warto pamiętać o tym, że bez względu na przyczynę problemu, systematyczny trening dna miednicy, poprzez wzmocnienie tkanek, stanowi jedną z najlepszych form profilaktyki nietrzymania moczu.
Osłabione mięśnie dna miednicy a obniżenie narządów rodnych
Kolejną niepokojącą oznaką osłabienia mięśni dna miednicy jest obniżenie narządów rodnych. Do osłabienia dna miednicy może doprowadzić wiele rozmaitych czynników, wśród których można wyróżnić między innymi otyłość, poród naturalny, choroby genetyczne czy palenie papierosów.
Do osłabienia mięśni dna miednicy, skutkującego obniżeniem narządów rodnych mogą doprowadzić także złe nawyki toaletowe – na skutek osłabienia mięśni krocza więzadła odpowiadające za podtrzymywanie narządów ulegają nadmiernemu rozciągnięciu, powodując przesunięcie się organów wewnętrznych w dół.
Wpływ osłabionych mięśni dna miednicy na życie seksualne
Nie można zapominać o tym, że osłabione mięśnie dna miednicy mogą powodować wystąpienie poważnych problemów podczas współżycia. U kobiet przypadłości takie jak zwiększone napięcie mięśni czy obniżenie narządów miednicy mniejszej bardzo często skutkuje dużym dyskomfortem, uniemożliwiającym czerpanie satysfakcji ze stosunku.
U panów osłabione mięśnie krocza mogą prowadzić między innymi do zaburzeń wytrysku, słabe i niedostatecznie elastyczne mięśnie bardzo często są również powodem kłopotów z utrzymaniem erekcji. Warto pamiętać o tym, że każdy sygnał zwiastujący osłabienie mięśni dna miednicy powinien zostać skonsultowany z doświadczonym specjalistą.