Alergia u dzieci POKÓJ I ZABAWKI

Jak urządzić pokój dla małego alergika?

Jak urządzić pokój dla małego alergika?

Urządzenie pokoju maluszka uczulonego na kurz i roztocza będzie wymagało co prawda nieco pracy, jednak dzięki naszemu wysiłkowi, możemy sprawić, że alergeny będą dokuczać dziecku o wiele mniej.

Najważniejsza jest konsekwencja. Kurzu nie da się, oczywiście, wyeliminować całkowicie, ale w odpowiednio przygotowanym i umeblowanym pokoju, nie będzie on dla małego alergika tak niebezpieczny.

Prostota najlepszym lekarstwem

Bez wątpienia naszym sprzymierzeńcem w walce z kurzem będą proste, gładkie powierzchnie, które łatwo dają się czyścić. O ile to możliwe, starajmy się unikać foteli pokrytych pluszem. Postawmy raczej na drewniane lub plastikowe krzesła.

Jak urządzić pokój dla małego alergika?Urządzając pokój dla małego alergika, będziemy musieli zrezygnować również z ciężkich, ozdobnych zasłon, w których gromadzi się kurz. Jeśli używamy rolet lub żaluzji, pamiętajmy, by często je czyścić.

W łóżku małego alergika

W łóżku naszego malucha najważniejsza jest antyalergiczna pościel. Najlepiej zmieniać ją raz na tydzień i aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, dobrze jest prać ją w hipoalergicznym proszku dla niemowląt.

Na kołdry i poduszki warto kupić specjalne pokrowce przeciw roztoczom i wycierać je wilgotną ściereczką. Przy kupowaniu łóżeczka, zwróćmy uwagę, czy ma ono pokrowiec, który łatwo będziemy mogli ściągnąć i wyprać.

Mamo, chcę się bawić!

Mały alergik powinien, o ile to możliwe, unikać kontaktu z pluszowymi maskotkami. Niestety, ukochane misie naszych pociech łatwo zbierają kurz, dlatego lepiej jest inwestować w zabawki plastikowe lub drewniane.

Jeśli jednak nasze dziecko pokochało pluszową zabawkę, dbajmy o to, żeby nie zabierało jej ze sobą do łóżka. Co jakiś czas warto ją również wyprać.

Kiedy dziecko nie bawi się maskotkami, trzymajmy je w zamkniętym woreczku. Poprośmy rodzinę i znajomych, by nie obdarowywali malucha pluszakami, a zamiast tego kupili mu np. książkę. Biblioteczka małego czytelnika powinna mieć oszklone drzwiczki, ponieważ w książkach zbiera się dużo kurzu.

Najważniejsza w wychowywaniu alergika jest konsekwencja. Codziennie rano musimy wietrzyć pokój, a kilka razy w tygodniu przeprowadzać generalne porządki.