fioletowe-krokusy

Niebezpieczny sok z sumaka octowca

Sumak octowiec, choć wygląda niezwykle atrakcyjnie posadzony pośrodku ogrodu, stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla alergików.   W sposób szczególny należy unikać soku tej rośliny, ponieważ zawarty w nim substancje mogą przyczynić się do wystąpienia zmian skórnych o podłożu alergicznym.

Żywopłot rezerwuarem alergenów

Pragniesz chronić swoją prywatność? Popularny żywopłot zastąp pnączami.  Choć gęsto posadzone krzaki pozwalają ukryć się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, jednocześnie stanowią rezerwuar kurzu, pyłków i zarodników pleśni z rodzaju Cladosporium i Alternaria.  Decydując się na pnącza, warto wybrać takie, które nie wytwarzają zbyt wiele substancji zapachowych. Te ostatnie nie tylko wabią owady, ale też stanowią  potencjalne alergeny.  Specjaliści na co dzień zajmujący się ogrodnictwem polecają odmianę róży „Climbing Iceberg”.

labirynt-z-zywoplotu

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej? Najlepsze będą rośliny owadopylne, które charakteryzują się dużymi kwiatami, czyli dalia, piwonia, aster, niezapominajka i róża. W przypadku ziół należy zachować szczególną ostrożność.  Rośliny takie jak chrzan pospolity, bylica czy też lawenda wąskolistna mogą przyczynić się do nasilenia objawów uczulenia.   W przydomowym  ogródku niewskazana jest również uprawa warzyw takich jak pomidory, seler czy bób.

Edyta