DOM ALERGIKA Życie z alergią

Alergia na kurz – jak pozbyć się alergenów spod klawiatury komputera?

czyszczenie-klawiatury-sprezonym-powietrzem

Badania przeprowadzone przez naukowców przyniosły szokujące wyniki. Okazało się, iż na niektórych komputerach i telefonach komórkowych znajduje się więcej bakterii niż na sanitariach w łazience. Mało tego,  sprzęt elektroniczny stanowi rezerwuar kurzu i roztoczy, których odchody należą do najczęściej spotykanych alergenów. Jak pozbyć się zanieczyszczeń zgromadzonych na klawiaturze, myszce i jednostce centralnej komputera?

Alergiku, pamiętaj o czyszczeniu klawiatury i myszki!

Klawiatura i myszka  to elementy sprzętu komputerowego, które mają największy kontakt z naszymi dłońmi. Na palcach przenosimy mnóstwo zanieczyszczeń.  Nic dziwnego, że podczas czyszczenia klawiatury wielu  z nas przeciera oczy ze zdumienia. To nieprawdopodobne, jakie rzeczy można znaleźć wewnątrz przedmiotów, bez których nie potrafimy się obejść na co dzień.  Pomiędzy klawiszami gromadzą się resztki lakierów, okruchy jedzenia, a nawet fragmenty włosów…

Czyszczenie klawiatury nie jest zadaniem łatwym, ale warto regularnie usuwać zgromadzone zanieczyszczenia.  Czyścić możemy zarówno same klawisze, jak i jej obudowę.  Stopień trudności demontażu klawiszy zależy od rodzaju klawiatury, z jaką mamy do czynienia. Niewątpliwie najwięcej trudności przysparzają notebooki i netbooki. W ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ niepostrzeżenie można uszkodzić sprzęt.

 czyszczenie-klawiatury-sprezonym-powietrzem

Czy do czyszczenia klawiatury można użyć wody?

Większość z nas ma do czynienia z mało skomplikowanymi klawiaturami, które składają się z plastikowych klawiszy umieszczonych na gumkach mających bezpośredni kontakt z laminowanymi polami niezwykle czułymi na dotyk.  Niemal wszystkie elementy można bez problemu umyć z wykorzystaniem wody i specjalnych detergentów, wyjątek stanowi niewielka płytka, która pod wpływem wody może ulec uszkodzeniu.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż przeciętny Polak spędza sporo czasu przed komputerem, zdarza się, iż spożywamy posiłek nad klawiaturą, aby nie marnować czasu. Zalanie sprzętu to jeden z często spotykanych problemów. Choć nie zawsze kontakt z wodą jest dla klawiatury „zabójczy”, czasem nie udaje się jej doprowadzić do stanu pierwotnego.  Najbardziej podatne  na uszkodzenia są klawiatury bezprzewodowe, ponieważ ich działanie opiera się na zastosowaniu elektronicznych układów nadawczo-odbiorczych.

Sprężone powietrze do czyszczenia klawiatury

Na rynku można spotkać wiele produktów przeznaczonych do czyszczenia klawiatury.  Warto jednak zachować zdrowy rozsądek, ponieważ cena niektórych środków czyszczących przekracza koszt wymiany klawiatury na nową.  Niewątpliwie warto zainwestować w sprężone powietrze, ponieważ pozwala ono usunąć spod klawiatury liczne paprochy bez konieczności rozmontowywania sprzętu.

Wbrew obiegowej  opinii do czyszczenia klawiatury nie potrzebujemy specjalnych detergentów, równie dobre rezultaty może przynieść woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń i zwykłe ścierki.

Marlena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *