MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Jak unikać alergii podczas wakacji?


Jak unikać alergii podczas wakacji?

Ogrom fruwających alergenów i wiele innych zagrożeń mogą czyhać na alergika podczas wakacji. Na co uważać decydując się na urlop?

Choć środowisko bez alergenów, jak już kilkakrotnie pisaliśmy, to nie tylko morze, kopalnie soli, ale i góry warto pamiętać, że w wielu miejscach stężenie pyłków jest nie mniejsze niż na nizinach, o ile nie przekroczymy wysokości 1100-1200 m n.p.m.

W wakacje ma miejsce w górach także drugie koszenie łąk, niebezpieczne dla wszystkich z alergią wziewną.

Ads code goes here

Co pyli w sierpniu?

Na pewno babka lancetowata, pokrzywy, komosy, szczaw, bylica, alternaria i cladosporium.

Osobom z katarem siennym mogą zaszkodzić także warunki bytowe – przebywanie w pomieszczeniach zawilgoconych, z zarodnikami pleśni – jak domki kempingowe, stare drewniane domy czy gospodarstwa agroturystyczne.

Problemy z sierścią i pierzem

Jak unikać alergii podczas wakacji?W takich miejscach zagrożeniem mogą być również alergeny zwierzęce – zwierząt gospodarczych jak owce czy konie, hodowane często dla uatrakcyjnienia pobytu gości i poszerzenia oferty usługowej ośrodka.
Latem kury zmieniają upierzenie i zbiera się puch z gęsi, alergia na pióra ptaków nasila się wtedy podwójnie.

Oczywiście sporym zagrożeniem są owady i ich jad – warto pamiętać, by preparaty zawierały jak najwięcej środka Deet w składzie i nie były stosowane zaraz po opalaniu ani przed wyjściem na słońce. Owady takie jak pszczoły czy osy przyciągają nie tylko wzorzyste tkaniny, ale i słodkie plamy – po soku czy lodach. Warto też pamiętać, że osy mają gniazda także w ziemi, dlatego nie warto ryzykować chodzenia boso po trawie.

Źródło – m.in. Magazyn Familia 6/201

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij