Jak stworzyć szczęśliwy związek
Zdjęcie autorstwa Juan Vargas z Pexels

Szczęśliwy związek stanowi niedoścignione marzenie wielu osób. Marzymy o miłości rodem z hollywoodzkiej komedii romantycznej. Taki wzorzec jest zresztą lansowany przez kulturę masową i wywiera szkodliwy wpływ na nasze życie. W naszym artykule podpowiadamy, jak stworzyć szczęśliwy związek.

Spis treści:

  1. Jak stworzyć szczęśliwy związek?
  2. Związek partnerski – czy stanowi idealne rozwiązanie?
  3. Dyskryminacja kobiet w małżeństwie to dziś coraz częściej relikt przeszłości
  4. Związek partnerski i brak zgody na rolę służącej
  5. Konflikty w związku partnerskim
  6. Częste kłótnie w związku – czego dotyczą?
  7. Dlaczego biznesowe podejście nie sprawdza się w związku?
  8. Szczęśliwy związek to relacja oparta na wzajemnych staraniach

Jak stworzyć szczęśliwy związek?

Szczęśliwy związek to temat, który stał się przedmiotem wielu badań naukowych. Na jego temat napisano także liczne poradniki psychologiczne. Te często różnią się przekazem. Wszystko to wprowadza chaos i sprawia, że czujemy się zagubieni. Na samorozwój zazwyczaj decydują się osoby świadome, które zdają sobie sprawę, że nad relacją romantyczną należy pracować. Nic samo nie przychodzi. Nie wystarczy znaleźć idealnego kandydata na partnera.

Związek partnerski – czy stanowi idealne rozwiązanie?

Istnieją różne wzorce związku. Obecnie najpowszechniej spotykanym w Europie jest związek partnerski. Ten często jednak spotyka się z niewłaściwą interpretacją. Kojarzymy go z równością. Zakładamy, że każda ze stron ma takie same prawa, jak i obowiązki. Już małe dzieci doświadczają poczucia niesprawiedliwości. My również mamy z nim duży problem, gdy widzimy, że jedna strona stara się bardziej niż druga. Związek partnerski wydaje się zatem optymalnym rozwiązaniem. Czasem jednak możemy wpaść w pewne pułapki i doprowadzić do licznych konfliktów.

Dyskryminacja kobiet w małżeństwie to dziś coraz częściej relikt przeszłości

Przez wieki kobiety doświadczały opresji społecznych. Aby przeżyć, musiały wyjść za mąż lub liczyć na życzliwość brata czy ojca. Panie nie posiadały bowiem własnych majątków, zawodowo pracowali jedynie mężczyźni i to oni utrzymywali rodziny. Nie oznacza to jednak, że kobiety znajdowały się w uprzywilejowanej pozycji. Wręcz przeciwnie, przez wieki pełniły funkcję poddańczą. Musiały zaspokajać potrzeby seksualne męża, gotować mu posiłki, sprzątać mieszkanie i opiekować się dziećmi, nierzadko licznymi. Kobieta nie mogła wówczas liczyć na pomoc mężczyzny przy prowadzeniu domu. To była jawna niesprawiedliwość.

Związek partnerski i brak zgody na rolę służącej

Dziś żadna kobieta, która wychowała się w prawidłowo funkcjonującej rodzinie, nie zgodziłaby się na taki układ. Mamy niezależność finansową i równe prawa. Nic dziwnego, że zastanawiając się, jak stworzyć szczęśliwy związek, najczęściej za idealny postrzegamy ten partnerski. Oczywiście stanowi on najlepsze rozwiązanie. Niemniej diabeł tkwi w szczegółach.

Konflikty w związku partnerskim

Związek partnerski często traktujemy jako ten, w którym obowiązkami należy dzielić się po połowie. Ja dziś umyłam naczynia, jutro robisz to ty. Zasadniczo nie ma w tym nic złego do czasu, aż nie zajdą niespodziewane okoliczności. Np. ty masz bolesny okres, gdy przyjdzie twoja kolej mycia naczyń lub twój partner złapie przeziębienie w tym dniu, kiedy musi przejąć domowe obowiązki. To często rodzi konflikty, ponieważ zbyt restrykcyjnie podchodzimy do ustaleń dotyczących związku partnerskiego. Nie chodzi wcale o to, abyś to ty codziennie myła naczynia, dobrze jest się tym dzielić po równo, gdy tylko istnieje taka możliwość. Niemniej czasem trzeba wykazać się zrozumieniem. Gdy go brakuje, zaczyna się wyliczanie, kto robi więcej, a kto mniej.

Częste kłótnie w związku – czego dotyczą?

Na dodatek, gdy mężczyzna wyjeżdża w delegację, my czujemy się pokrzywdzone, bo zostajemy same z dziećmi. Rozpoczynają się rozliczenia, ile ja wnoszę, a ile on. Czy zyskuję na związku, a może bardziej tracę? Relacja romantyczna przeobraża się w rachunek ekonomiczny. Nikt nie chce być stratnym i dokładnie rozlicza drugą osobę z jej powinności.

Dlaczego biznesowe podejście nie sprawdza się w związku?

Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć szczęśliwy związek, zapewne domyślasz się, że biznesowe podejście pozbawia relację pożądania. Gdy tlą się kolejne konflikty, ktoś czuje się pokrzywdzony, a ktoś inny zdenerwowany oskarżeniami, trudno spoglądać na siebie z miłością oraz życzliwością. To zwiększa ryzyko rozstania.

Szczęśliwy związek to relacja oparta na wzajemnych staraniach

Szczęśliwy związek to taki, w którym obie strony się starają. To zmienia też dynamikę relacji. Przestajemy traktować awans męża jako wyrok. Nie myślimy już, teraz to już zupełnie ugrzęznę przy garnkach po pracy. Mam tego dość, to niesprawiedliwe. Mąż, któremu zależy na żonie, gdy otrzymuje awans, który wiąże się z koniecznością spędzenia większej liczby godzin w pracy, sam powinien jej zaoferować przeznaczenie części jego zarobku na zakup cateringu dietetycznego czy wypracowanie innego rozwiązania, w której osoba zewnętrzna lub firma przejmuje część jej domowych obowiązków.  Dzięki takiemu empatycznemu podejściu czujemy, iż tworzymy zgrany team. To buduje bliskość w związku. Gdy jesteśmy dla siebie hojni, a nie rozpisujemy wszystko i podliczamy z ołówkiem w ręku, czujemy się zadowoleni z relacji.