ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia
Jak sobie radzić z alergia sezonową – kompendium wiedzy dla alergika

Okres wiosenno-letni nierzadko bywa zmorą dla osób zmagających się alergią. Każda aktywność na dworze kończy się kichaniem, katarem i swędzeniem oczu. Dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z objawami oraz jakie mamy możliwości leczenia i diagnozowania alergii.
Kalendarz pylenia, czyli kiedy, co i jak?
Na początek należy wspomnieć o kalendarzu pylenia – jest to pozycja obowiązkowa dla każdego alergika. Możemy łatwo znaleźć go w internecie. Obrazuje on i informuje o tym, jakie rośliny, w jakich terminach i na jakim terenie pylą. Dzięki temu możemy przygotować się do sezonu pylenia oraz odpowiednio zaplanować wakacje i inne wyjazdy.
W Polsce okres pylenia zaczyna się w połowie lutego (leszczyna i olcha), kwiecień to czas, kiedy pyli brzoza – najczęstsza przyczyna alergicznego nieżytu nosa. Drzewa liściaste pylą od połowy maja, natomiast czas od połowy maja do lipca odpowiada okresowi pylenia traw. W sierpniu i wrześniu alergicy muszą stawić czoła chwastom takim jak bylica.
Jakie są objawy alergii sezonowej?
- Salwy kichania.
- Wodnisty katar i blokada nosa.
- Zaczerwienione spojówki.
- Świąd oczu.
- Pogorszenie węchu.
- Bóle głowy i pogorszona jakość snu.
- Uczucie „drapania” gardła, podniebienia, uszu i skóry.
Jak wygląda diagnostyka alergii?
W przypadku alergii wziewnej związanej z obecnością pyłków w powietrzu najczęściej wykorzystuje się tzw. testy skórne. Polegają one na nakłuciu skóry przedramienia w kilku/kilkunastu miejscach i podaniu w każdy punkt innego alergenu. Jeżeli któryś z nich powoduje u nas reakcję uczuleniową, będziemy mogli zaobserwować rosnące zaczerwienie. Inną metodą może być ocenianie poziomu specyficznych przeciwciał z klasy IgE w surowicy krwi.
Jak leczyć alergię?
Do leków zmniejszających nasilenie objawów alergii należą preparaty antyhistaminowe takie jak: feksofenadyna, loratadyna, desloratadyna, cetyryzyna i wiele innych. Nowsze leki nie powodują nasilonych skutków ubocznych pod postacią senności. Dobrze zacząć je brać na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów spodziewanej alergii. Tylko regularnie przyjmowany lek o stałej porze zagwarantuje długotrwały efekt i widoczne złagodzenie objawów. Wytwórzmy sobie nawyk brania jednej tabletki dziennie np. przed snem.
Dostępne w aptekach leki antyhistaminowe zwalczają objawy alergii i łagodzą jej przebieg. Nie wpływają jednak na przyczynowe leczenie choroby. Dlatego istotnym elementem terapii jest ustalenie, co konkretnie nas uczula. Taka wiedza pozwala świadomie eliminować kontakt z alergenem, a także śledzić kalendarz pylenia. Co więcej, znajomość konkretnych alergenów daje nam możliwość zastosowania odczulania, czyli swoistej immunoterapii alergenowej. Takie postępowanie jest jedynym przyczynowym i długotrwałym leczeniem alergii.
Dlatego jeżeli zauważymy u siebie wyżej wymienione objawy, skierujmy się do alergologa. Sprawdzonych specjalistów prowadzących rzetelną diagnostykę można znaleźć w placówce pod adresem https://dpmed.pl/.
Jak jeszcze możemy łagodzić przebieg alergii?
Ważne jest regularne przepłukiwanie błon śluzowych wodą, szczególnie po powrocie z dworu. Jeżeli takie postępowanie nie daje efektu, możemy wziąć prysznic, a nawet umyć włosy, żeby spłukać jak największą ilość pyłków z naszego ciała. Załóżmy także świeże ubranie i postarajmy się otwierać okna dopiero po godzinie 17 (wtedy mniej pyłków wpada do środka).
Zrezygnujmy z suszenia prania na balkonie lub w ogrodzie. Wszystkie powyższe czynności mają na celu zminimalizowanie narażenia naszego organizmu na pyłki.
Źródła:
[1] – https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62431,kalendarz-pylenia-roslin
[2] – https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/84834,sezonowa-alergia-powietrznopochodna
« Jaka dieta szkodzi skórze?
violette
3 lata temu
Przede wszystkim trzeba poznać przyczynę alergii, aby móc rozpocząć leczenie.
agatka
3 lata temu
W przypadku niepokojących objawów wizyta u alergologa to podstawa:)
irada
3 lata temu
Ja zawsze uważam, że z niepokojącymi objawami zgłaszamy się do specjalisty. Nie ma co ich lekceważyć.
rita
3 lata temu
Super, że mamy dostęp do leków antyhistaminowych dostępnych bez recepty.
doncia
3 lata temu
Wiele osób lekceważy objawy alergii, przez co pozwala jej rozwinąć się w astmę.
żaklina
3 lata temu
W przypadku objawów alergii warto zapisać się do specjalisty, bo choroba nieleczona będzie postępowała.
ludka
3 lata temu
Ja też staram się nie suszyć ubrań na balkonie, aby potem nie mieć alergii.
jasia
3 lata temu
Ja przez pylenie traw mam taki katar, że nie potrafię się na niczym skupić.
wojtusiowa_mama
3 lata temu
Ja mam okropny katar sienny, gdy nastaje wiosna.
jadzia
3 lata temu
Ja co roku w kwietniu po prostu się duszę od alergii na pyłki.
tycjana
3 lata temu
Ja mam spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Nie jest to przyjemne.