Alergie skórne

Dlaczego warto postawić na naturalne kosmetyki?

Dlaczego warto postawić na naturalne kosmetyki

Kosmetyki uchodzą za najlepszych przyjaciół każdej kobiety. Dzięki nim możemy spowolnić proces starzenia się skóry, wzmocnić włosy czy paznokcie, a także uporać się z nadmiernym przetłuszczaniem cery. Odpowiednio dobrane upiększają i pielęgnują nasze ciało.  Dlaczego warto postawić na naturalne kosmetyki?

Naturalna pielęgnacja kontra tradycyjna

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem różnego rodzaju specyfików. Mamy do wyboru kilkadziesiąt szamponów i odżywek do włosów, kilkaset kremów do twarzy i mnóstwo kosmetyków do makijażu, które kuszą różnymi formułami i kolorami. Od pewnego czasu wzrasta też popularność kosmetyków naturalnych. Coraz więcej osób zwraca się w kierunku produktów ekologicznych. Dzieje się tak z różnych powodów. Naturalna pielęgnacja posiada wiele zalet, które postaramy się przybliżyć w niniejszym artykule.

Naturalny żel do mycia twarzy idealny na wypryski 

Vianek Enzymatyczny żel myjący do twarzy
Źródło zdjęcia: Naturalnadrogeria.pl

Gdy myślimy o trądziku, oczyma wyobraźni widzimy młodą dziewczynę w okresie dojrzewania, która boryka się ze zmianami hormonalnymi w swoim organizmie. W rezultacie na jej twarzy pojawiają się pryszcze, pory ulegają rozszerzeniu, a strefa T nadmiernie się przetłuszcza. Za zaistniały stan rzeczy odpowiada burza hormonalna, jaka przetacza się przez organizm nastolatki. Niestety, coraz częściej trądzik dotyka także dorosłe kobiety, które okres pokwitania mają już dawno za sobą. Naukowcy coraz częściej skłaniają się ku teorii, iż za zaistniały stan rzeczy odpowiada nadużywanie tradycyjnych kosmetyków o mało naturalnych składach. W żelach do mycia twarzy bardzo często możemy znaleźć SLS i SLES. To silne detergenty, które pozbawiają skórę twarzy naturalnej bariery ochronnej. Ta usiłuje ją odbudować, produkując łój, który z kolei zatyka ujścia gruczołów łojowych, stając się jednocześnie doskonałą pożywką dla bakterii i tym samym powoduje wysyp niedoskonałości. Naukowcy zalecają, aby nie ingerować zanadto w naturalne bariery ochronne skóry. Warto zastąpić typowo chemiczne żele do mycia twarzy ich naturalnymi odpowiednikami, w których wykorzystuje się łagodne detergenty. Takie, które nie tylko nie wysuszają skóry, ale też nie naruszają jej naturalnej mikroflory, która chroni twarz przed namnażaniem potencjalnych patogenów, w tym bakterii z gatunku Propionibacterium acne wywołujących trądzik. Vianek enzymatyczny żel myjący do twarzy jest niezwykle łagodny dla skóry, mimo to skutecznie usuwa z naszej cery sebum oraz zanieczyszczenia.

 

Kosmetyki przyjazne dla środowiska

Ostatnio coraz więcej miejsca w mediach poświęca się dyskusjom poświęconym ochronie środowiska. Naszej planecie grozi zagłada, jeśli nie zmienimy swojego postępowania, efekt cieplarniany doprowadzi do licznych anomalii pogodowych, roztopu lodowców i zniknięcia z map niektórych państw. W wyniku zanieczyszczenia środowiska zubożeniu ulega też flora i fauna, giną kolejne gatunki roślin i zwierząt. W wielu rzekach, a nawet w oceanach, można znaleźć tony plastiku. Skażone chemikaliami są też wody gruntowe i rzeki. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z kosmetyków. Warto jednak dokonać świadomego wyboru i wybrać produkty przyjazne dla środowiska. Takie, których składniki ulegają biodegradacji i nawet jeśli przedostaną się do środowiska, nie doprowadzą do zakłóceń w ekosystemie. W kosmetykach naturalnych na próżno szukać substancji będących tak naprawdę mikroplastikiem, które pełnią funkcję konsystencjotwórczą i zagęszczającą. Stosując je, nie wyrządzamy krzywdy sobie i przyrodzie.

kosmetyki przyjazne dla środowiska

Naturalna pielęgnacja, czyli bezpieczna dla naszego organizmu

Naturalne dezodoranty nie zawierają soli aluminium, które od lat budzą spore kontrowersje w środowisku naukowym. Istnieją bowiem pełne przesłanki, które mogą wskazywać na to, iż glin pochodzący z tego typu związków może łatwo przedostawać się do naszego organizmu. Nie jest on korzystny dla funkcjonowania naszego ustroju. Naturalne kosmetyki są również wolne od parabenów, czyli kontrowersyjnych konserwantów, co do których istnieją przypuszczenia, że wykazują aktywność estrogenową. O ile stosując jeden kosmetyk z parabenami, raczej nie wyrządzimy sobie krzywdy, bo musi on występować w ilości uznanej przez europejskie instytucje za bezpieczną, to zazwyczaj stosujemy kilka różnego rodzaju produktów. Łączna dawka parabenów może przekraczać wówczas wartość ADI. W związku z tym warto zastanowić się, czy nie lepiej sięgnąć po naturalne kosmetyki posiadające np. certyfikat ECOCERT. Aby móc go otrzymać, firma nie może wykorzystywać do konserwowania swoich wyrobów parabenów. Dopuszczalny jest natomiast kwas benzoesowy oraz benzoesan sodu. 

Naturalne kosmetyki – dobre rozwiązanie dla alergików

Coraz więcej osób w krajach wysoko rozwiniętych boryka się z problemem alergii. Uczulenie zazwyczaj rozwija się w wyniku nadmiernej higienizacji życia codziennego. Nie oznacza to, że mamy się kąpać raz w tygodniu. Warto jednak zastanowić się, czy silnie perfumowane, tradycyjne kosmetyki z glikolem propylenowym i butylowym są tym, co służy naszej skórze. Niestety, sztuczne barwniki, komponenty zapachowe, konserwanty czy rozpuszczalniki takie jak glikol propylenowy mogą zwiększać wrażliwość naszej skóry, a nawet ją podrażniać czy wysuszać. Dlatego warto w przypadku wystąpienia alergii zastanowić się nad naturalną pielęgnacją. Oczywiście, może się zdarzyć, że jakiś naturalny ekstrakt okaże się dla nas uczulający, ale warto korzystać z próbek, które są dorzucane do zamówienia przez sklepy internetowe takie jak Naturalna Drogeria. Niewielką ilość kosmetyku nakładamy za ucho i obserwujemy, czy nie wystąpi niepożądana reakcja. Jeśli nic złego się nie stanie, możemy nałożyć kosmetyk na twarz czy ciało. Wiele osób po zakupie naturalnych kosmetyków odczuwa znaczną poprawę stanu skóry. Alergia znika, jak ręką odjął, bo stosowane produkty nie naruszają naturalnej bariery ochronnej naszej cery ani w żaden sposób jej nie podrażniają.

Naturalna Drogeria

Naturalna Drogeria, czyli wiele marek w jednym miejscu

Naturalne kosmetyki posiadają ogromny potencjał. Bardzo często dostarczają naszej skórze naturalnych antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry. Stanowią też bogate źródło składników o działaniu anti-aging i prozdrowotnym. Ich szeroką ofertę znajdziecie w sklepie internetowym https://naturalnadrogeria.pl/. Nacomi, OnlyBio, Vianek, Lavera, Ecocera, Orientana, Zielone Laboratorium, Yope, Babuszka Agafia, Go Cranberry, Natura Siberica, Equilibra to tylko niektóre naturalne marki kosmetyków dostępne we wspomnianym sklepie. Przy zamówieniach o wartości 100 zł lub wyższej Naturalna Drogeria dorzuca do zamówienia bezpłatną maseczkę ochronną, która przyda wam się podczas zakupów w sklepach stacjonarnych.

zakupy w Naturalnej Drogerii

Komentarze (15)

violette

9 miesięcy temu

Moja pielęgnacja twarzy jest w pełni naturalna, z ciałem bywa różnie.

agatka

9 miesięcy temu

Ja bardzo lubię naturalne kosmetyki, gdy po nie sięgam, mam czyste sumienie, że nie szkodzę środowisku.

rita

9 miesięcy temu

Wiele dobroczynnych substancji znajduje się w roślinach, warto o tym pamiętać. Sama wolę naturalne kosmetyki.

doncia

9 miesięcy temu

Mnie też nie jest obojętny los Ziemi, dlatego sięgam po naturalne kosmetyki:)

żaklina

10 miesięcy temu

Lubię kosmetyki do pielęgnacji twarzy z Vianka. Mam tę emulsję myjącą i bardzo ją sobie chwalę:)

ludka

10 miesięcy temu

Lubię naturalne kosmetyki za to, że gdy je stosuję, to nie szkodzę środowisku.

jasia

10 miesięcy temu

Ja też wolę naturalne kosmetyki, bo cienie mineralne nie podrażniają tak oczu jak tradycyjne.

wojtusiowa_mama

10 miesięcy temu

Uwielbiam żele myjące z Vianka, są rzeczywiście bardzo delikatne.

jadzia

10 miesięcy temu

Bardzo lubię kosmetyki Nacomi i Orientana. Rzeczywiście to lepsze rozwiązanie niż chemiczne kosmetyki, bo stosując naturalne, nie wprowadzamy do organizmu zbędnej chemii.

tycjana

10 miesięcy temu

Do twarzy stosuję wyłącznie naturalne kosmetyki, ponieważ boję się jej zaszkodzić:)

gosia

10 miesięcy temu

Mnie uczula wiele syntetycznych konserwantów, ale rzeczywiście te w naturalnych kosmetykach nie przysparzają większych trudności.

ines

10 miesięcy temu

Ja też jestem za tym, aby nie zanieczyszczać środowiska zbędnymi chemikaliami.

graża

10 miesięcy temu

Też słyszałam ostatnio, że należy stosować łagodniejsze produkty do oczyszczania twarzy.

etna

10 miesięcy temu

Bardzo lubię naturalne kosmetyki, sama widzę, że są korzystne dla mojej cery.

kinia

10 miesięcy temu

To prawda, mamy coraz częściej trądzik, bo podrażniamy skórę chemią. Naturalne kosmetyki są na ogół łagodniejsze i eliminują ten problem.

Zostaw komentarz