Jak rozstać się z narcyzem
Fred Moon z Unsplash

Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważny problem natury psychicznej, z którego powodu cierpi otoczenie osoby borykającej się z ta przypadłością. Ona sama nie odnosi z tego tytułu większych szkód, ponieważ brak empatii i uczuć wyższych sprawia, że dążenie po trupach do celu sprawia jej przyjemność. Narcyz lubi wzmacniać swoje ego kosztem innych. Jak rozstać się z narcyzem i zyskać spokój?

Spis treści:

  1. Dlaczego związek z narcyzem nie ma racji bytu?
  2. Narcystyczne zaburzenie osobowości generuje przemoc psychiczną
  3. Rozstanie z narcyzem, czyli cios dla jego ego
  4. Czy narcyz może się zmienić?
  5. Wymyślny stalking, czyli przemoc narcystyczna na wysokim poziomie
  6. Jak rozstać się z narcyzem i zyskać spokój?

Dlaczego związek z narcyzem nie ma racji bytu?

Związek z narcyzem nie ma sensu. Bardzo często dajemy mu jednak szansę, bo wierzymy, że miłość go odmieni i nasza relacja stanie się zdrowa. Jednak tak nigdy się nie dzieje. Już związek z osobą uzależnioną jest trudny i zazwyczaj skazany na niepowodzenie. Tymczasem wielu nałogowców posiada empatię i potrafi kochać, przez co łatwiej ich zmotywować do psychoterapii. W przypadku narcyza jest to niemożliwe. Ktoś taki mógłby przestać cię krzywdzić, gdyby chciał, ale jemu żyje się wygodnie. To ty masz problem, bo to tobie zadaje cierpienie na różne wyrafinowane sposoby. Narcyz nikogo nie kocha – dotyczy to nie tylko ciebie, ale też jego rodziny, przyjaciół czy psa. On otacza się innymi ludźmi, aby czerpać z nich określone profity. Jedne znajomości sprawiają wrażenie wartościowych, ponieważ mają prestiżowy charakter. Tutaj narcyz ogrzewa się w cudzym blasku. Inne natomiast zapewniają mu wikt i opierunek.

Narcystyczne zaburzenie osobowości generuje przemoc psychiczną

Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości często stosują przemoc psychiczną. Robią tak, aby zobaczyć, że mają przewagę nad swoją ofiarą. Bawi je strach innych. Ponadto w ten sposób mogą próbować postawić na swoim lub przegnać zarzuty, które mogłyby obciążyć ich nadwątlone ego. Gdy zwracasz uwagę narcyzowi, że zachowuje się niekulturalnie, on zacznie atakować ciebie. Nierzadko też uprawia gaslighting, czyli wygaszenie. Próbuje ci wmówić, że to, co widzisz i czego doświadczasz, jest tylko wytworem twojej wyobraźni. W związku z tym, iż związek z narcyzem zagraża zdrowiu psychicznemu, warto pomyśleć o rozstaniu. Nie jest to jednak łatwe, bo z jednej strony ofiara przemocy narcystycznej obwinia samą siebie. Z drugiej narcyz nie daje za wygraną.

Rozstanie z narcyzem, czyli cios dla jego ego

Jak rozstać się z narcyzem i zyskać spokój? Niestety, nie mamy dla ciebie dobrej, sprawdzonej recepty. Możemy natomiast wyjaśnić ci pewne zjawiska, co pozwoli ci łatwiej przejść przez ten trudny etap w twoim życiu. Narcyz kieruje się własnym ego. Pragnie je umacniać i chronić przed jakąkolwiek urazą. W gruncie rzeczy osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości mają niską samoocenę. Próbują ją ukryć, prezentując nam swoją idealną twarz, która de facto jest tylko przywdzianą maską. Rozstanie z narcyzem, zwłaszcza jeśli wychodzi z twojej inicjatywy, stanowi cios dla jego wątłego ego. On nie potrafi się pogodzić z tym, że go porzuciłaś, choć sam często wykorzystuje i porzuca kobiety bez słowa wyjaśnienia. Jeśli jednak to ty wykażesz inicjatywę i podejmiesz decyzję o zakończeniu relacji, musisz się liczyć z tym, że on nie odpuści. Będzie chciał, abyś choć na chwilę do niego wróciła, aby mógł cię potem porzucić. To da mu poczucie przewagi.

Czy narcyz może się zmienić?

Początkowo narcyz może przepraszać cię za popełnione błędy. Nie stoi jednak za tym szczera skrucha i chęć poprawy. Zazwyczaj osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości do perfekcji opanowały sztukę manipulacji. Po rozstaniu mogą zabiegać o ciebie, fundować ci romantyczne chwile, obiecywać chęć zmiany. Jednak ta nigdy nie następuje. Po pięknych chwilach znowu następuje to, co znasz z autopsji. Narcyz zaczyna cię krzywdzić, zadając ci cierpienie poprzez stosowanie przemocy psychicznej, fizycznej czy seksualnej.

Wymyślny stalking, czyli przemoc narcystyczna na wysokim poziomie

Jeśli jesteś rozsądna i dbasz o swoje dobro, nie nabierzesz się na jego obietnice. Jednak nie oznacza to, że narcyz odpuści.  Może zamilknąć na kilka miesięcy, jednak później może ponownie zacząć cię nękać. Możesz być jednak pewna, że będzie to stalking w najwyższym wykonaniu. On wie, jak go stosować, aby nie narazić się na konsekwencje prawne. Krótko mówiąc, on zacznie przechadzać się z kimś pod twoim domem. Nie możesz mu zabronić chodzić po ulicach miasta. On niekoniecznie będzie cię zaczepiał, ale może podchodzić na bliskie odległości, by wzbudzić w tobie strach lub sprowokować cię do tego, abyś się nim zainteresowała. Pamiętaj, że jego zachowanie nie jest dziełem przypadku. On nie znalazł się tutaj przypadkiem, chociaż może to dobrze pozorować. On doskonale wie, że zachowując się w tak przemyślany sposób, nie naraża się na oskarżenia o stalking, jednak zakłóca twój wewnętrzny spokój. Może też po cichu liczyć, że rozbudzi w tobie dawne uczucia. Jeśli jednak zdasz sobie sprawę, co stoi za jego postawą, będziesz mogła normalnie funkcjonować, nie przejmując się jego zachowaniem.

Jak rozstać się z narcyzem i zyskać spokój?

Jeśli rozstanie z narcyzem idzie u ciebie w parze z żelazną konsekwencją i już dawno przestałaś się nim interesować, to zapewne jego starania spełzną na niczym. W ten sposób zyskujesz przewagę, bo wiesz, o co mu chodzi, ale na to nie reagujesz, bo w twoim życiu jest już ktoś inny. On może jeszcze robić wiele dziwnych rzeczy, ale twój autentyczny brak zainteresowania w końcu ostudzi jego zapał.