czy aktywność fizyczna dobrze wpływa na organizm
Zdjęcie autorstwa Nathan Cowley z Pexels

Aktywność fizyczna cieszy się coraz większą popularnością. To zasługa wiosny, wraz z jej nadejściem mamy więcej energii do działania i przystępujemy do walki ze zbędnymi kilogramami. Chcemy bowiem zaprezentować na plaży swoją idealną sylwetkę. Jak rozpoznać, czy aktywność fizyczna dobrze wpływa na organizm?

Dobre samopoczucie i utrata zbędnych kilogramów

Czasem wystarczy nam tylko dobre samopoczucie i świadomość, że coraz lepiej dopinamy się w spodniach, które wcześniej były napięte do granic wytrzymałości. Gdy czujemy radość z biegania, nic nam nie dokucza, nie bolą nas stawy, możemy swobodnie się poruszać, to znak, że trenujemy w sposób prawidłowy.

Jak rozpoznać, czy aktywność fizyczna dobrze wpływa na organizm? Testy laboratoryjne

Czasem jednak konieczne są testy laboratoryjne, a dokładnie morfologia i badania biochemiczne krwi. Intensywna aktywność fizyczna wymaga od nas dostarczania większej ilości składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Aby sprawdzić, czy ich poziom jest optymalny, powinnyśmy przeprowadzić badania biochemiczne krwi. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Lipidogram, glukoza na czczo i glikowana hemoglobina

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy przemiany metaboliczne w naszym organizmie odbywają się w sposób prawidłowy. W tym celu powinnyśmy wykonać lipidogram oraz badanie określające poziom glukozy na czczo oraz stężenie glikowanej hemoglobiny. Wszelkie zaburzenia w tym zakresie należy skonsultować z lekarzem, który może zlecić dalszą diagnostykę lub przyjmowanie określonych preparatów.

Praca wątroby i nerek

Osoby aktywne fizycznie, choć uchodzą za zdrowszą część społeczeństwa, czasem też borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Zaleca się im ocenę pracy wątroby i nerek. To ważne, ponieważ osoby uprawiające sport często sięgają po odżywki białkowe, które mają sprzyjać budowie mięśni, ale mogą też obciążać nerki i wątrobę. W związku z tym należy wykonać próby wątrobowe oraz określić poziom kreatyniny.

Przed rozpoczęciem suplementacji wykonaj testy biochemiczne krwi

Wiele osób zakłada z góry, że brakuje im magnezu, potasu czy żelaza i rozpoczyna ich suplementowanie bez konsultacji z lekarzem. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż zarówno niedobór minerałów, jak i ich nadmiar wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu. W związku z tym przed rozpoczęciem suplementacji należy wykonać testy biochemiczne krwi i sprawdzić, czy czegoś nam rzeczywiście brakuje. Aktywność fizyczna może prowadzić do anemii, zwłaszcza u osób na diecie wegetariańskiej. W związku z tym koniecznie należy zbadać poziom żelaza, ferrytyny oraz witaminy B12. W razie potrzeby należy rozpocząć ich suplementację.

Niedobór witaminy D groźny dla sportowców

Aktywność fizyczna sprzyja kontuzjom, w tym upadkom. W związku z tym warto zawczasu zadbać o mocne i zdrowe kości. Kluczową rolę odgrywa tutaj nie tylko wapń, ale też witamina D. Ta wprawdzie jest syntetyzowana przez nasz organizm od drugiej połowy kwietnia do połowy września, ale wiele  osób cierpi na jej niedobór. W związku z tym należy zbadać krew pod kątem zawartości witaminy D.

Jakie badania powinni wykonywać sportowcy? Stan zapalny jako objaw przetrenowania

Także morfologia krwi przynosi nam wiele wartościowych informacji. Silny stan zapalny może świadczyć o przetrenowaniu. W takiej sytuacji należy dać organizmowi więcej czasu na regenerację.