jak-przebiega-leczenie-alergii

Objawy alergii bywają różne, tak samo jak jej rodzaje. Jak przebiega leczenie alergii?

Alergia – problem społeczny

Pojęcie alergii, jeszcze kilkadziesiąt lat temu było dla wielu osób zupełnie obce. Dzisiaj, nikogo już nie dziwią liczne alergie i ich objawy. Dzieci rodzą się jako alergicy. Poradnie alergologiczne są przepełnione. To poważny problem, ponieważ liczba chorych wciąż rośnie. Przyczynia się do tego tryb życia, środowisko oraz czynniki genetyczne. Przesadnie dbamy o czystość i spożywamy wysoce przetworzone produkty. Nasze organizmy są z natury słabsze, więc łatwiej je zaatakować. A szkodliwe alergany znajdują się praktycznie wszędzie. Alergia to nie przeziębienie, które szybko mija, ale tak jako ono wymaga leczenia.

Jak przebiega leczenie alergii?

leczenie-alergii

Przebieg leczenia alergii jest zależny od rodzaju uczulenia i pojawiających się objawów. Najpierw należy wykonać testy alergiczne, zdiagnozować alergię, aby następnie przystąpić do wyboru odpowiednich środków i metod terapii leczniczej.
W przypadku alergii pokarmowej, winne są produkty spożywcze, które spożywamy. Należy więc wykluczyć je z codziennego jadłospisu, stosując dietę eliminacyjną. Pojawiające się objawy, np.skórne można niwelować za pomocą specjalnych maści czy kremów.
Inaczej jest w sytuacji alergii wziewnej na pyłki czy roztocza kurzu. Leczenie polega na zażywaniu leków przeciwhistaminowych. Zwykle są one w postaci tabletek. Można również stosować inhalatory wziewne na problemy z układem oddechowym i krople donosowe, zmniejszające uciążliwy katar i kichanie.
Skuteczną, choć nie zawsze metodą jest także odczulanie. Polega ono na specjalnych szczepieniach, odbywających się w określonych odstępach czasowych. Jest to dość kosztowny sposób i niestety nie daje całkowitej gwarancji na pozbycie się wszystkich objawów alergii.
Leczenie alergii skórnej odbywa się przez podawanie odpowiednich preparatów i leków na pojawiające się zmiany skórne. Alergicy muszą również unikać przedmiotów, tworzyw czy substancji, które wywołują stan zapalny ich skóry.

Alergię najczęściej leczy się poprzez niwelowanie jej objawów. Można również wzmacniać układ odpornościowy zdrową dietą i aktywnością. Odpowiednie leki czy preparaty pomagają alergikom w codziennym funkcjonowaniu, choć na chwilę zapomnieć o uczuleniu.