Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Jak powstrzymać alergię na mojego zwierzaka?

Alergeny zwierzęce to (po roztoczach) najistotniejsza grupa czynników dla rozwoju alergii całorocznej. Jak powstrzymać alergię na mojego zwierzaka?

Alergia na świnkę morską

Jeśli chcesz zaopiekować się zwierzakiem, a jesteś alergikiem nie decyduj się raczej na świnkę morską. Badania wykazały, że 59% alergików cierpi w kontakcie z tymi gryzoniami.

Alergia na koty i psy

Równie często, dokładnie w 56% przypadków alergizują koty. Najrzadziej, bo jedynie u 17% badanych testami skórnymi alergików, potwierdza się alergia na psy.

Już na pierwszy rzut oka widać, że alergie u ludzi powodują w pierwszej kolejności inni przedstawiciele ssaków. W takim razie rozwiązaniem może być hodowanie płaza lub gada, np. żółwia, ponieważ one wcale nie powodują reakcji alergicznych.

Co zrobić jednak, gdy zwierzę jest już członkiem rodziny?

Jeśli wiesz już, że naskórek Twojego czworonoga jest najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych wśród domowników musisz się na coś zdecydować. Będzie to albo znalezienie nowego miejsca dla pupila, albo podjęcie pewnych kroków, które jednak tylko zniwelują, ale nie usuną całkowicie problemu alergii na zwierzę.

Tak naprawdę to pozbycie się zwierzęcia również nie jest ostatecznym rozwiązaniem, bo alergeny utrzymują się w mieszkaniu nadspodziewanie długo, w przypadku kota może to być nawet 10 lat!

Zadbaj o pupila

Warto zatem zadbać o swojego podopiecznego tak, aby zminimalizować łuszczenie się jego skóry. Musisz zatroszczyć się o jego zdrowie, co znaczy, że jedzenie nie może być byle jakie. Również wystarczająco często myj go i odwiedzajcie kontrolnie weterynarza.

Pamiętaj także o tym, że suki posiadają mniej alergenów niż psy. Podobnie ma się sprawa w porównaniu małych psów z dużymi, gdzie wypada ono na korzyść tych mniejszych.

Ponadto, mimo że na sierści zwierząt łatwo może być przenoszonych wiele alergenów, udowodniono w badaniach statystycznych, że paradoksalnie, psy o krótkiej sierści częściej uczulają niż długowłose!
(BZ)