Jak poprawnie mierzyć ciśnienie
Mufid Majnun z Unsplash

Ciśnienie krwi jest jednym z podstawowych parametrów diagnostycznych w kardiologii i innych specjalizacjach medycznych. Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Najczęściej obserwowane zaburzenie to tak zwane nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie może mieć wiele przyczyn, do podstawowych zalicza się:

·         Otyłość

·         Duże spożycie soli

·         Skłonności dziedziczne

·         Proces starzenia się organizmu

Nadciśnienie tętnicze może przybierać również postać wtórną – jest ono objawem innej choroby np. nerek, przytarczyc, tarczycy, nadnerczy.

W celu stwierdzenia nieprawidłowości w wartościach ciśnienia tętniczego, powinno się sprawdzać je regularnie przez dłuższy czas np. 2 tygodnie, miesiąc. Używanie ciśnieniomierza w domu jest bardzo proste, a ciśnieniomierze obecnie są dostępne w wielu marketach, drogeriach a także tradycyjnie w aptekach zarówno stacjonarnych jak i w aptekach internetowych. Po przeczytaniu instrukcji konkretnego urządzenia, należy sprawdzić czy ma naładowane baterie, działa oraz czy rozmiar mankietu jest dobrze dobrany do obwodu ramienia.

Przygotowanie do pomiaru ciśnienia

Bezpośrednio przed pomiarem ciśnienia tętniczego nie powinno się wykonywać pracy fizycznej, uprawiać sportu ani przemęczać, ponieważ zafałszuje to wyniki pomiaru. Na 30 minut przed nie powinno się pić kawy i napojów zawierających kofeinę, alkoholu, jeść oraz palić papierosów. Przed samym pomiarem, należy usiąść i kilka minut odpocząć, by tętno się unormowało, a oddech uspokoił. Z ręki, na której będzie założony mankiet, należy zdjąć biżuterię oraz zegarek, tak by nic nie wpływało na przepływ krwi w kończynie. Rękaw powinien być w taki sposób podwinięty, by nie uciskał zbyt mocno. Jeśli bluzka ma długie rękawy, najlepiej ją zdjąć na czas wykonania pomiaru.

Wykonanie pomiaru ciśnienia

Pomiar ciśnienia można wykonać zarówno na lewej, jak i prawej ręce. Często, przy pierwszych kilku badaniach warto mierzyć ciśnienie na obu kończynach, aby sprawdzić czy nie ma różnic w wartościach. Jeśli w jednej z rąk przepływ krwi jest silniejszy i wartości ciśnienia tętniczego wyższe, to na tym ramieniu powinno się dokonywać kolejnych pomiarów. Ciśnienie mierzymy w pozycji siedzącej, stabilnie opierając wyprostowane plecy. Ręka powinna być zgięta w łokciu i podparta w taki sposób, aby mankiet ciśnieniomierza znajdował się na wysokości serca. Ręki nie można trzymać w powietrzu, musi być o coś oparta. W przypadku stosowania ciśnieniomierza naramiennego, rękaw należy podwinąć lub zdjąć górną część garderoby. Przy zastosowaniu ciśnieniomierza nadgarstkowego, podwijamy rękaw na odpowiednią wysokość.

Mankiet ciśnieniomierza zakłada się powyżej zgięcia ręki, dokładnie dociskając rzepy. W przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego – zakładamy 1-2 cm nad zgięcie nadgarstka skierowanego wewnętrzną stroną dłoni do góry. Po takim przygotowaniu, można przystąpić do wykonania pomiaru. Po odczytaniu wyniku, zapisujemy wartości ciśnienia skurczowego, rozkurczowego oraz tętna.

Jak ocenić wynik pomiaru ciśnienia krwi?

Optymalne wartości ciśnienia tętniczego krwi wynoszą do 120/80mmHg. Jako tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie krwi opisuje się wartości ciśnienia skurczowego od 130 do 139 mmHg, a rozkurczowego od 85 do 89mmHg. Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest przy wartościach 140/90 mmHg lub wyższych.

Jak dobrać odpowiedni ciśnieniomierz?

Obecnie dostępne aparaty do mierzenia ciśnienia krwi są proste w obsłudze i łatwo dostępne. Wybór takiego sprzętu zależy od indywidualnych preferencji. Warto zwrócić uwagę na rozmiar mankietu i dobrać go pod swoje wymiary oraz sposób ładowania – podłączany do prądu lub na baterie. Ciśnieniomierze można podzielić na mechaniczne oraz automatyczne. Do domowego użytku powinno się wybierać te automatyczne. Dostępne są w 2 wersjach – nadgarstkowe oraz naramienne.