alergia na pomidory

Grupy zwiększonego ryzyka

Ryzyko wystąpienia alergii na pomidory wzrasta u osób, które z racji wykonywanego zawodu, nieustannie mają kontakt z wyżej wspomnianym warzywem. Ludzie, którzy każdego dnia przygotowują setki kanapek, sałatek itp., częściej zmagają się z uczuleniem. Do grupy zwiększonego ryzyka należą również rolnicy. Kilka lat temu przeprowadzono badania, które wykazały korelację między wykonywanym zawodem a alergią na pomidory. Co ciekawe u 16% osób zatrudnionych w gastronomii i rolnictwie stwierdzono wyniki dodatnie.

Dieta eliminacyjna

Osoby, u których stwierdzono alergię na pomidory, powinny wyeliminować ze swojego menu wszystkie produkty, które zawierają ten składnik. Jeśli ograniczymy się do usunięcia samych warzyw, nie pozbędziemy się dokuczliwych dolegliwości. Wiele osób nie łączy pomidorów z gotowymi sosami, zupkami w proszku czy dipem do sałatek. Choć białka, wywołujące reakcję ze stronę układu immunologicznego, zazwyczaj ulegają denaturacji w wysokiej temperaturze, nie jest to regułą. Ponadto nigdy nie mamy 100-procentowej pewności, jak długo trwała obróbka termiczna poszczególnych produktów spożywczych. Niektóre firmy korzystają z nowoczesnych technologii, które mają na celu poprawić jakość wyrobu.

Każde podejrzenie alergii powinno zostać zweryfikowane przez specjalistę, w przeciwnym wypadku możemy wyeliminować z diety składnik, który nie szkodzi naszemu organizmowi. Owoce i warzywa stanowią źródło cennych substancji odżywczych. Pomidor dostarcza nam kwasu foliowego, czyli popularnej witaminy B9, która uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, czyli podstawowych nośników informacji genetycznej. Niedobór tego składnika wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Ponadto pomidory zawierają likopen, czyli substancję zaliczaną do karotenoidów, która powstrzymuje procesy nowotworzenia.