Jak dobrać dziecku dietę eliminacyjną?

Czym jest dieta eliminacyjna pisaliśmy we wcześniejszym artykule (dieta eliminacyjna); tym razem o diecie wykluczającej u dzieci.

U niemowląt

Najłatwiej leczyć dietą wykluczającą najmłodsze dzieci z objawami alergii pokarmowej (alergia na mleko w fazie karmienia jedynie lub głównie mlekiem), w której główne dolegliwości dotyczą najczęściej skóry, układu pokarmowego lub oddechowego.

U niemowląt ponadto zmysł smaku nie jest jeszcze przeszkodą do wdrożenia takiej diety – eliminuje się białka mleka krowiego i zastępuje mieszankami mlekozastępczymi.

Jak dobrać dziecku dietę eliminacyjną?

W tym okresie życia nadwrażliwość pokarmowa przybiera też formę atopowego zapalenia skóry, a wówczas ważne jest wyeliminowanie dodatkowo kilku innych produktów pokarmowych, będących silnymi alergenami tj. białka jaj, soi, owoców cytrusowych. Gdy to nie wystarcza wprowadza się leki antyalergiczne jako leczenie wspomagające, ogólnoustrojowe i miejscowe (antyalergiczne, antyhistaminowe, przeciwzapalne…).

Gdy zamiast diety bezmlecznej wprowadzi się dietę bezglutenową to zazwyczaj nie osiąga się oczekiwanego efektu. U dzieci, które ukończyły 1 rok życia trzeba – poza mlekiem, jajkiem
i soją – eliminować zaostrzające AZS alergeny takie jak czekolada, kakao, owoce cytrusowe, pory czy selery, których eliminacja z diety może pomóc w ustąpieniu objawów skórnych.

Przy astmie

Nadwrażliwość pokarmowa wywołuje także astmę czy powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowe (refluks, bóle brzucha). U dzieci i dorosłych borykających się z tymi dolegliwościami lekceważenie tego problemu nie tylko powoduje nieskuteczność leczenia, ale także frustrację, fizyczne i psychiczne cierpienie i utratę zaufania do lekarza.