MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

HEPA – co kryje w sobie ten tajemniczy filtr?


HEPA - co kryje w sobie ten tajemniczy filtr?

Wiosenne porządki już niebawem. Jeszcze tylko kilka tygodni i otwieramy okna i szafy i ruszamy do boju, uzbrojeni w odkurzacz z filtrem HEPA. Wszyscy je znamy, bo chyba nie można sobie dziś wyobrazić odkurzacza bez takiego filtra.

Filtr HEPA to filtr prawie doskonały. Został stworzony w NASA dla ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym i zatrzymuje przy filtracji powietrza 99.97% zanieczyszczeń mechanicznych większych niż 0,3 mikrometra.

Oprócz odchodów roztoczy filtr HEPA zatrzymuje komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii, pleśń i większość wirusów.

Ads code goes here

Jest wykonany ze szkła spiekanego, ma 3 warstwy, w tym warstwę absorbującą zapachy.

Bardzo ważna jest wielkość powierzchni absorbującej, a tę można zyskać składając filtr w harmonijkę. Powszechnie stosowane są filtry o powierzchni 1800 cm².

Filtr HEPA i odkurzacz

Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc filtry HEPA z odkurzaczami wodnymi lub bezworkowymi.

Do użytku domowego najczęściej stosowane są filtry klasy 12 i 13. Klasa filtra określa wielkość cząsteczek absorbowanych zanieczyszczeń. Wszystkie istniejące filtry HEPA zawierają się w przedziale klas 10-14.

Bez HEPA ani rusz

Jak na razie filtr HEPA to najskuteczniejszy sposób oczyszczania z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń wnętrz naszych mieszkań i domów. Czy jest to metoda kosztowna?

HEPA - co kryje w sobie ten tajemniczy filtr?Jednorazowy zakup odkurzacza to wydatek w granicach 200-2000 zł – w zależności od jakości produktu i producenta. Późniejsza wymiana filtra będzie nas kosztowała od kilkunastu do ok. 200 zł. Nie są to, więc koszty trudne do udźwignięcia, biorąc pod uwagę zdrowie nasze i rodziny.
Oczyszczacze powietrza to również wydatek w granicach 230-1500, a nawet 2000 zł.

Podsumowując: filtr HEPA to na dziś najlepsza i najskuteczniejsza metoda eliminowania niechcianych gości z naszego domu. Korzystajmy z jej dobrodziejstw i cieszmy czystym powietrzem.

Jeden komentarz
  1. Adam Cegielski

    23 października 2014 at 10:36

    To prawda, mam w domu alergika i be z takiego filtru niestety ani rusz. Warto wydać na to trochę więcej pieniędzy, a zaoszczędzić na lekach przeciw alergii. Orientujecie się, co oznaczają konkretne cyfry przy nazwie hepa, przy prawie każdym odkurzaczu?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij