HEPA - co kryje w sobie ten tajemniczy filtr?

Filtr HEPA to filtr prawie doskonały. Został stworzony w NASA dla ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym i zatrzymuje przy filtracji powietrza 99.97% zanieczyszczeń mechanicznych większych niż 0,3 mikrometra.

Oprócz odchodów roztoczy filtr HEPA zatrzymuje komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii, pleśń i większość wirusów.

Jest wykonany ze szkła spiekanego, ma 3 warstwy, w tym warstwę absorbującą zapachy.

Bardzo ważna jest wielkość powierzchni absorbującej, a tę można zyskać składając filtr w harmonijkę. Powszechnie stosowane są filtry o powierzchni 1800 cm².

Filtr HEPA i odkurzacz

Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc filtry HEPA z odkurzaczami wodnymi lub bezworkowymi.

Do użytku domowego najczęściej stosowane są filtry klasy 12 i 13. Klasa filtra określa wielkość cząsteczek absorbowanych zanieczyszczeń. Wszystkie istniejące filtry HEPA zawierają się w przedziale klas 10-14.

Bez HEPA ani rusz

Jak na razie filtr HEPA to najskuteczniejszy sposób oczyszczania z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń wnętrz naszych mieszkań i domów. Czy jest to metoda kosztowna?

HEPA - co kryje w sobie ten tajemniczy filtr?Jednorazowy zakup odkurzacza to wydatek w granicach 200-2000 zł – w zależności od jakości produktu i producenta. Późniejsza wymiana filtra będzie nas kosztowała od kilkunastu do ok. 200 zł. Nie są to, więc koszty trudne do udźwignięcia, biorąc pod uwagę zdrowie nasze i rodziny.
Oczyszczacze powietrza to również wydatek w granicach 230-1500, a nawet 2000 zł.

Podsumowując: filtr HEPA to na dziś najlepsza i najskuteczniejsza metoda eliminowania niechcianych gości z naszego domu. Korzystajmy z jej dobrodziejstw i cieszmy czystym powietrzem.