Zagrożenie grzybicą

A właściwe jego zarodnik, należy do jednych z najsilniejszych alergenów. Dlaczego jest groźny? Dlatego, że jest maleńkich rozmiarów. To pozwala mu na wnikanie w głąb układu oddechowego, gdzie czyni spustoszenie i często doprowadza do ciężkiej postaci astmy. Umożliwia osadzanie się na skórze i jej kolonizację, powoduje alergię pokarmową…

Grzybice – wstęp do alergii
Zarodniki grzyba osadzają się na skórze. Rozwijająca się grzybnia niszczy strukturę anatomiczną skóry, wykorzystuje keratynę skóry jako pożywienie i powstaje stan zapalny. Stąd już tylko krok do alergii, zwłaszcza dla osób atopowych, czyli genetycznie uwarunkowanych. Grzyby mogą dostać się do organizmu również poprzez drogi oddechowe, nie od razu wywołując alergię. Podobnie jak ze skórą, najpierw kolonizują. Osoba, która nie jest zagrożona alergią może nigdy nie zachorować, jednak osoby z obniżoną odpornością komórkową są zagrożone. Wniosek z tego taki, że powstająca w organizmie grzybica będąca wynikiem kontaktu z grzybem jest lub może być wstępem do rozwinięcie się alergii lub reakcji alergicznej.

A konkretnie możemy odczuwać takie dolegliwości jak –

  • alergiczne zapalenie zatok – odpowiadają za nie to: Bipolaris, Curvularia luneta, Aspergillus fumigatus, Trichophyton oraz Candida – większość osób, któremają problemy z takim zapaleniem ma podwyższony całkowity poziom IgE lub IgE skierowanych na alergeny grzybów
  • atopowe zapalenie skóry – Candida albicans, Pityrosporum orbiculare oraz Malassezia farfur
  • polipy nosa – Trichophyton, Candida, Aspergillus, Alternaria. Candida albicans jest stale obecny w śluzówce górnych dróg oddechowych a jednak zbyt częsty kontakt z zarodnikami tego grzyba prowadzi do podostrych, przewlekłych stanów alergicznych, do utraty węchu lub blokady nosa
  • astma – często występuje z polipami nosa i zapaleniem zatok. Odpowiedzialne są za nią Dermatofity, a szczególnie Trychophyton,. Przeciwciała dla niego wykrywane są przede wszystkim w donosowej próbie prowokacyjnej lub w surowicy krwi. Testy skórne są bezradne.

W leczeniu alergii wywołanej grzybami stosuje się leki przeciwgrzybicze i immunoterapię. Od jakiegoś czasu podaje się lek przeciwgrzybiczy, który usuwa alergen ze skóry i błon śluzowych, choć wydaje się, że to jednak walka z wiatrakami, bo przed grzybami nie ma jak uciec.