Przepisy

Focaccia

Składniki

Składniki

  • 400 g mąki chlebowej+ trochę do posypania
  • 2 łyżeczki soli
  • półtorej łyżki cukru pudru
  • łyżka suszonych drożdży
  • 5 łyżek oliwy z oliwek+ trochę do smarowania
  • łyżeczka soku z cytryny
  • 250 ml letniej wody
  • łyżka grubej soli morskiej
Sposób przygotowania

Opis wykonania

Przesiewamy mąkę z solą i cukrem pudrem do miski lub robota kuchennego.
Dodajemy drożdże, 3 łyżki oliwy, sok z cytryny i wodę. Mieszamy za pomocą noża, żeby powstało ciasto, które należy później zagniatać na posypanej mąką stolnicy 5 minut lub uruchamiamy robot kuchenny i wyrabiamy jeszcze przez minutę po tym, jak składniki się połączą- ma powstać miękkie, lekko kleiste ciasto.
Smarujemy cienką warstwą oliwy tortownicę o średnicy 23 cm i wkładamy delikatnie ciasto do formy mokrymi dłońmi. Skrapiamy wierzch wodą, żeby skórka była miękka. Przykrywamy luźno folią spożywczą i odstawiamy na mniej więcej 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż ciasto podwoi swoją objętość. Jeżeli bochenek ma być bardzo wyrośnięty, dajemy mu trochę więcej czasu.
Nagrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni.
Posypujemy palec wskazujący mąką i delikatnie naciskamy na ciasto w równych odległościach, by zrobić zagłębienia. Skrapiamy wodą, pozostałą częścią oliwy i posypujemy gruboziarnistą solą.
Pieczemy, aż chleb będzie złocisty, a spód będzie wydawał głuchy dźwięk, gdy się w niego postuka (ok. 30 minut). W czasie pieczenia dwukrotnie skrapiamy wodą.
Przekładamy chleb na kratkę, przykrywamy czystą, mokrą ściereczką, żeby zmiękczyć skórkę i zostawiamy do wystygnięcia.

W wersji bez glutenu zastępujemy białą mąkę chlebową mąką bezglutenową i dodajemy łyżkę gumy ksantanowej. Dodajemy ubite jajko i zwiększamy ilość wody do 330 ml. Ciasto będzie kleiste. Wkładamy je do formy i wygładzamy powierzchnię mokrymi dłońmi. Pieczemy 45- 50 minut.

Dodatkowe informacje

Czas przyrządzenia: 40 min.

Poziom trudności: łatwy

Liczba porcji: 10

Wszystkie przepisy zostały nadesłane przez naszych czytelników, za ich treść nie ponosimy odpowiedzialności.