Filtry przeciwsłoneczne
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Filtry przeciwsłoneczne to temat, o którym co roku robi się głośno w okresie wiosenno-letnim, gdy chętnie wytwarzamy twarz do ciepłych promieni słonecznych. Tymczasem, jak pokazują badania, kosmetyki zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV należy stosować przez cały rok. Promienie UVA docierają do nas przez 365 dni w roku, także w nocy, niestraszna im szyba samochodowa czy chmury.  Są one dużo bardziej szkodliwe od promieni UVB, które wywołują poparzenie słoneczne. W naszym artykule przedstawiamy rodzaje filtrów przeciwsłonecznych.

Spis treści:

  1. Czym są filtry naturalne?
  2. Jak odczytać poziom ochrony przeciwsłonecznej? Czym różni się SPF od PPD?
  3. Filtry przeciwsłoneczne – filtry chemiczne czy fizyczne?
  4. Jakie zalety mają filtry chemiczne?
  5. Filtry fizyczne – ich słabe i mocne strony
  6. Filtry mineralne idealne dla alergików?
  7. Kosmetyki przeciwsłoneczne często zawierają filtry organiczne i mineralne
  8. Czym kierować się, wybierając kosmetyk do opalania?

Czym są filtry naturalne?

Ostatnio dużą popularnością cieszą się filtry naturalne. Te pochłaniają i neutralizują część promieni UV. Niestety nie wiemy, jaki poziom ochrony przeciwsłonecznej zapewniają. Z tego powodu nie zaleca się ich stosowania zamiast tradycyjnych kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi. Można natomiast używać ich wspomagająco, ponieważ nie tylko chronią skórę przed promieniami UV, ale też odżywiają ją i regenerują. Naturalne filtry przeciwsłoneczne to m.in. olej z awokado, olej tamanu, masło shea, olej z pestek malin, melanina, ekstrakt z rozmarynu, ekstrakt z nagietka, kwas ferulowy i ekstrakt z owocu granatu. Warto wyraźnie podkreślić, iż nie zastąpią one tradycyjnych kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi, zwłaszcza podczas opalania czy u osób z tendencją do powstawania przebarwień posłonecznych.

Jak odczytać poziom ochrony przeciwsłonecznej? Czym różni się SPF od PPD?

Po czym rozpoznać poziom ochrony przeciwsłonecznej? Wyróżniamy dwa istotne faktory. Pierwszym z nich jest SPF, który informuje nas o ochronie przeciwko promieniowaniu UVB. Natomiast PPD mówi nam, na ile kosmetyk z filtrami przeciwsłonecznymi zabezpiecza nas przed promieniami UVA. Im wyższa liczba przed SPF czy PPD, tym mocniejsza ochrona. Pamiętajmy o tym, że filtry przeciwsłoneczne dostępne na rynku zawsze chronią przed promieniowaniem UVB, które wywołuje poparzenie słoneczne. Natomiast nie każdy produkt zabezpiecza nas przed promieniami UVA, które powodują fotostarzenie, powstawanie przebarwień słonecznych i zwiększają ryzyko czerniaka.

Filtry przeciwsłoneczne – filtry chemiczne czy fizyczne?

Jeśli chodzi o filtry przeciwsłoneczne, to pomijając te naturalne, wyróżniamy filtry fizyczne i filtry chemiczne. Różnią się one mechanizmem działania. Filtry fizyczne odbijają promienie UV niczym lustro, przez co nie pozwalają promieniom słonecznym wniknąć do skóry i dokonać w niej spustoszenia. Natomiast filtry chemiczne wchodzą w interakcję z promieniowaniem UV, przez co zamieniają groźną energię na bezpieczną cieplną. Dzięki temu, iż reakcje chemiczne zachodzą na powierzchni naskórka, promienie słoneczne nie wnikają w głąb skóry, w tym do naszego DNA.

Jakie zalety mają filtry chemiczne?

Co ciekawe, filtry chemiczne chronią przed jednym rodzajem promieniowania – UVA lub UVB. W ich przypadku jednak można uzyskać wyższą ochronę przeciwko UVA, czyli tej części promieniowania, która jest niezwykle zdradliwa i odpowiada za fotostarzenie. Mamy z nią do czynienia przez cały rok.

Filtry fizyczne – ich słabe i mocne strony

Filtry fizyczne chronią nas zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Niestety tutaj ochrona przeciwko UVA jest nieco słabsza. W celu uzyskania lepszych rezultatów zaleca się stosowanie tlenku cynku i dwutlenku tytanu łącznie.

Filtry mineralne idealne dla alergików?

Filtry przeciwsłoneczne o chemicznym rodowodzie nie cieszą się najlepszą reputacją. Wynika to z faktu, iż mogą podrażniać wrażliwe okolice oczu. Filtry fizyczne nie stwarzają takiego ryzyka, gdyż pozostają na powierzchni skóry, nie wnikają w głąb.  Ponadto filtry chemiczne nie zawsze wykazują fotostabilność. Czasem pod wpływem promieni UV ulegają rozkładowi i tracą swoje działanie protekcyjne. Z tego powodu filtry chemiczne należy dokładać w ciągu dnia. Natomiast filtry fizyczne są fotostabilne.

Kosmetyki przeciwsłoneczne często zawierają filtry organiczne i mineralne

W związku z tym, że zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne mają swoje zalety oraz wady, producenci łączą oba rodzaje w celu uzyskania jak najlepszej ochrony.  Zdarza się, iż dla alergików opracowuje się formuły bazujące wyłącznie na filtrach mineralnych, które nie uczulają. Dziś nie bielą one skóry. Dwutlenek tytanu i tlenek cynku są stosowane w wersji mikronizowanej, przez co można uzyskać na ich bazie lekką, niebielącą emulsję.

Czym kierować się, wybierając kosmetyk do opalania?

Wybierając filtry przeciwsłoneczne, należy kierować się swoimi preferencjami. Jeśli postawimy na zbyt ciężki kosmetyk, będziemy nakładać go za karę. Tymczasem tutaj liczy się regularność i codzienne stosowanie. Lepiej kupić SPF 30, który dobrze się wchłania niż tłusty SPF 50+, po którym cera się lepi. Filtry przeciwsłoneczne nakładamy jako ostatnią warstwę przed makijażem. Należy zwrócić uwagę, czy dany kosmetyk chroni przed promieniami UVA i jeśli zawiera filtry chemiczne, czy są one fotostabilne.