Ciąża i dziecko

Jak podczas ciąży przetrwać upał?

Jak podczas ciąży przetrwać upał

Zdjęcie autorstwa Georgia Maciel z Pexels

Za nami gorący lipiec, od lat ten miesiąc nie był tak ciepły jak w tym roku. Choć sierpień rozpoczął się sporym ochłodzeniem, przed nami powrót upałów. Wiele z nas cieszy perspektywa wylegiwania się w promieniach słońca i kąpieli w jeziorze. Jak podczas ciąży przetrwać upał?

Spis treści:

  1. Ochrona skóry przed słońcem. Ciąża a przebarwienia skóry
  2. Odpowiednie nawodnienie organizmu podczas upałów
  3. Jak podczas ciąży przetrwać upał? Unikaj słońca od 10 do 16
  4. Przewiewne sukienki ciążowe
  5. Częsta kąpiel jako sposób na ochłodzenie organizmu
  6. Czy w ciąży można jeść lody?

Ochrona skóry przed słońcem. Ciąża a przebarwienia skóry

Ciąża to czas, kiedy przez organizm kobiety przetacza się burza hormonalna. Ta, niestety, może uwrażliwiać skórę na promienie słoneczne i powodować przebarwienia. Tych ostatnich trudno się pozbyć. Wprawdzie istnieją kosmetyki wybielające, ale wielu z nich nie wolno stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. Ochrona skóry przed słońcem to podstawa, w ciąży należy zwrócić na nią szczególną uwagę. Należy smarować twarz oraz ciało kremem przeciwsłonecznym z filtrem SPF 50+. Tak wysoki faktor powinien zapewnić skórze należytą ochronę przed promieniami UV. Dobrze, aby krem do opalania zawierał zarówno filtry fizyczne, które odbijają promienie słoneczne, jak i filtry chemiczne, które zamieniają promienie UV w niegroźną energię cieplną. Ich połączenie zapewnia najlepszą ochronę przed zgubną ekspozycją skóry na słońce. Nawet najlepszy krem z filtrem SPF 50+ należy w ciągu dnia dokładać, ponieważ kosmetyk się ściera i spływa wraz z potem. Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad przebarwienia skóry w ciąży nie powinny wystąpić.

Odpowiednie nawodnienie organizmu podczas upałów

Każdy powinien wypijać dziennie co najmniej 1,5 litra wody, a podczas upałów 2,5-4 litry. Kobiety w ciąży również nie powinny czekać, aż dopadnie je pragnienie, to bowiem świadczy o odwodnieniu organizmu. Wodę należy pić regularnie i w niewielkich ilościach. Jeśli naraz  pochłoniemy dwie szklanki wody, za chwilę wydalimy płyn z organizmu. Dobrze jest mieć zawsze przy sobie butelkę z wodą, a w domu trzymać na stole dzbanek z wodą oraz szklankę. Najlepiej sprawdzi się woda niegazowana. Jeśli nie cierpisz na niedobór składników mineralnych postaw na wodę źródlaną. Niedobór magnezu pomoże ci uzupełnić woda mineralna wysoko zmineralizowana.  Jeśli nie lubisz smaku czystej wody, możesz dodać do niej sok z cytryny lub limonki. To także dodatkowa porcja elektrolitów, które również tracimy podczas upałów. Dopuszczalne jest także picie naparu z mięty, ta roślina zielarska nie zaszkodzi też dziecku. Unikać należy herbaty oraz kawy, ponieważ te napoje odwadniają organizm, ponadto zawarta w nich teina oraz kofeina może wywrzeć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Jak podczas ciąży przetrwać upał? Unikaj słońca od 10 do 16

Kobiety w ciąży w sposób szczególny powinny unikać przebywania na świeżym powietrzu w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia. Między godziną 10 a 16 najłatwiej można dorobić się udaru, omdlenia lub przebarwień skórnych.  Jeśli musisz coś załatwić w tych godzinach, np. skoczyć na pocztę czy do lekarza, staraj się przemieszczać zacienioną stroną ulicy. Pamiętaj też o noszeniu kapelusza z szerokim rondem, który chroni głowę przed przegrzaniem.

Przewiewne sukienki ciążowe
Zdjęcie autorstwa Georgia Maciel z Pexels

Przewiewne sukienki ciążowe

Kobiety w ciąży w upalne dni powinny postawić na przewiewne sukienki. Kluczową rolę odgrywa ich skład. Należy wystrzegać się poliestru, nylonu oraz akrylu. To włókna syntetyczne, w których organizm będzie się przegrzewać. Nie zapewniają one też właściwej termoregulacji. Najlepsze sukienki ciążowe na lato to te wykonane z bawełny, wiskozy, lyocellu, rayonu, jedwabiu czy lnu. Len, bawełna oraz jedwab to materiały naturalne. Natomiast lyocell, rayon czy modal to tkaniny sztuczne, powstały z celulozy wskutek obróbki chemicznej. Zarówno materiały naturalne, jak i sztuczne są przyjazne skórze i zapewniają właściwy przepływ powietrza. Przewiewne sukienki ciążowe są dziś dostępne nie tylko na specjalnych działach, ale też w zwykłych sklepach. Wystarczy postawić na krój oversize lub babydoll. Sukienka obcinana pod biustem doskonale pomieści ciążowy brzuszek.

Częsta kąpiel jako sposób na ochłodzenie organizmu

Kobiety w ciąży powinny pamiętać o chłodzeniu organizmu. Można tego dokonać, biorąc częste kąpiele w letniej wodzie. Nie należy wchodzić do lodowatej wody, ponieważ przy tak dużej różnicy temperatur łatwo można się przeziębić.

Czy w ciąży można jeść lody?

Ciąża nie wyklucza jedzenia lodów. Trzeba jednak pamiętać, że w tych może rozwijać się Salmonella czy Listeria. Obie stanowią potencjalne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. W związku z tym kobiety w ciąży powinny raczej skłaniać się ku lodom ze sprawdzonych miejsc, renomowanych kawiarni. Warto również podkreślić, że sorbety, w przeciwieństwie do lodów mlecznych, nie zawierają jajka. Ponadto każda z nas ma inne predyspozycje. Jeśli wykazujesz skłonność do anginy, to w ciąży powinnaś unikać lodów. Nadkażenie gardła gronkowcem złocistym wymaga bowiem stosowania antybiotyków. Te z kolei są niewskazane dla rozwijającego się płodu. Jeśli zastanawiasz się, jak podczas ciąży przetrwać upał, to w przypadku wrażliwych migdałków postaw na powyższe zasady. Jedzenie lodów oraz chłodnych rzeczy prosto z lodówki, jak również picie soku z kostkami lodu, nie jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.