DOM ALERGIKA Życie z alergią

Farby przyjazne alergikom

Farby dla alergików

Producenci szybko zwąchali biznes w umieszczaniu słów “antyalergiczny” na opakowaniach produktów remontowych. Niestety, bardzo często oznacza to jedynie, że zastosowane składniki nie uczulają – rzadko który faktycznie walczy z alergią i zapobiega jej rozwojowi.

Co z tego, że możemy bezpiecznie ochlapać się farbą, jeśli pomalowana nią ściana łapie kurz albo sprzyja rozwojowi pleśni? Na szczęście od niedawna są dostępne na rynku farby fotokataliczne, które skutecznie walczą z alergią przez cały czas.

Farby antyalergiczne

Są to farby lub filtry, które nakładamy na ścianę po jej pomalowaniu zwykłą farbą. Chronią i przedłużają działanie farby ok. 3-krotnie, a przy okazji rozprawiają się skutecznie z odchodami roztoczy, dymem, zarodkami grzybów i innymi materiami organicznymi.

Zastosowanie dwutlenku tytanu w procesie produkcji farby miało na celu przede wszystkim zapewnienie jej właściwości antygrzybicznych w związku z malowaniem powierzchni zewnętrznych. Szybko okazało się, że farby te można stosować również we wnętrzach, a dwutlenek tytanu pomaga w usuwaniu z powierzchni nie tylko grzybów, ale także innych zanieczyszczeń.

Farby z atestem

Farby dla alergikówZanim nabędziemy puszkę takiej farby marząc o odnowieniu ścian i sufitów warto znaleźć na opakowaniu informację o ateście tego specyfiku. Dzięki niemu wiesz, że farba przeszła rygorystyczne testy jakości i faktycznie będzie miała właściwości antyalergiczne.

Farby takie nie tylko służą naszemu zdrowiu, ale także pozwalają długo zachować wymarzony kolor ścia. Dzięki niej nie zostanie ślad po owadach i ich odchodach na ścianach. Ściana nie zżółknie pod wpływem dymu tytoniowego, z łatwością usuniemy tłuste plamy.

Światłoczułe warstwy rozjaśniają pomieszczenie, przy okazji odstraszając pająki – nie znajdziemy już w rogach pokoju pajęczyn. To wszystko sprawia, że mieszkańcy domu zauważalnie mniej chorują.
Należy jednak nakładać je umiejętnie, inaczej niż typową farbę malarską, dlatego lepiej poprosić fachowca, lub zacząć od pomalowania małego kawałka ściany, na przykład za drzwiami. Nie można na nich oszczędzać – ściana pokryta tylko jedną warstwą może zżółknąć.

Bardzo ważne jest również wcześniejsze odwilgocenie pokoju (najlepiej wstawić na noc do pomieszczenia odwilżacz). Farba nie przepuszcza wody, jeśli więc zamalujemy wilgotną plamę, może się wówczas wytworzyć pleśń pod warstwą farby.

Niestety farby te nie znajdują zastosowania na powierzchniach malowanych farbami kredowymi i na powierzchniach drewnianych – ani ścianach drewnianych domów, ani tym bardziej na drewnianych podłogach.

Co ważne: zastosowanie takich farb czy innych form fotokatalicznych nie wpływa szkodliwie ani na zwierzęta ani na rośliny, co więcej – nawet przedłuża ich żywot.

Stop graficiarzom

Farba dla alergikaŚcianę pomalowaną farbą fotokataliczną (optymalnie – 3-krotnie wewnątrz, 5-krotnie na zewnątrz) można z łatwością zmyć ciepłą wodą, Jest to doskonały sposób na utrzymanie jej w czystości – szybko zlikwidujemy każdy ślad po malowidłach i aktach wandalizmu.

Choć farby fotokatalityczne do tanich nie należą, warto zastanowić się nad ich zakupem, szczególnie, jeśli chorą osobą jest dziecko. Pierwsze badania przedszkolaków, które przeprowadzono w Czechach, wykazały, że w przedszkolach z ochronną warstwą fotokatalityczną na ścianach pomieszczeń dzieci chorują znacznie rzadziej.

Nie oszczędzajmy na naszym zdrowiu!