Alergie skórne PRZYCZYNY

Egzema – alergiczny wyprysk kontaktowy

Egzema - alergiczny wyprysk kontaktowy

Egzema pojawia się w konkretnym miejscu zetknięcia się skóry z alergenem, jednak nie wcześniej niż na drugi dzień. Najczęściej następuje to po 2-3 dniach. Skóra staje się zaczerwieniona i swędzi.

Często powstają pęcherze lub grudki wysiękowe. Zmiany najbardziej nasilone są w miejscu kontaktu, ale mogą pojawić się także gdzie indziej.

Co może wywołać egzemę?

Lista czynników wywołujących wyprysk jest bardzo długa, dlatego jeśli pojawią się u nas opisane objawy, dobrze jest najpierw spróbować autodiagnozy – oszacować, co nas mogło uczulić. Należy pamiętać, że wyprysk jest nie tylko objawem alergii kontaktowej, ale również pokarmowej.

W momencie, gdy pojawi się u nas wyprysk, najlepiej jest spisać co nosiliśmy na sobie, jakich kremów i kosmetyków używaliśmy, ale też co jedliśmy w ciągu ostatnich dwóch dni. W ten sposób, kiedy egzema pojawi się ponownie, będziemy mogli łatwiej skojarzyć, co mogło wywołać nieprzyjemną wysypkę.

Egzema - alergiczny wyprysk kontaktowyUczulać mogą antybiotyki zawarte w maściach, kosmetyki, detergenty, niektóre metale, z którymi styka się ciało jak chrom czy nikiel, w dość rzadkich przypadkach złoto czy srebro. Łatwo to poznać, gdyż egzema szczególnie uciążliwa powinna być dokładnie w miejscu kontaktu metalu ze skórą – na szyi, nadgarstku, na brzuchu w okolicy guzika spodni.

Uczulać mogą sztuczne włókna z poliestru, z których wykonane są ubrania.

Jak rozpoznać alergen

Czasem możemy rozpoznać go sami. Wnikliwie obserwując siebie, swoje przyzwyczajenia możemy czasem odkryć, co nas uczula.

Problem polega jednak na tym, że objawy alergicznego wyprysku kontaktowego są bardzo podobne do niealergicznego wyprysku czy pokrzywki. Diagnozę najlepiej więc potwierdzić specjalnym testami kontaktowymi.

Jak się leczyć

Najlepszym, jak dotąd, lekarstwem jest unikanie alergenu – oczywiście, o ile egzema ma podłoże alergiczne. Zdarza się jednak, że trudno jest stwierdzić, co nas uczula lub całkowicie wyeliminować alergen z naszego życia.

Wtedy koniecznie trzeba wspomóc się środkami farmakologicznymi. Leczenie ogólne zaczyna się od leków antyhistaminowych, które zmniejszają stan zapalny skóry i świąd. Przy długiej, uciążliwej egzemie lekarz może przepisać maści steroidowe lub okłady odkażające z taniny, azotanu srebra, antybiotyki w aerozolu czy kortykosteroidy.

O skórę ze skłonnościami do egzemy należy odpowiednio dbać – nie przegrzewać, nie podrażniać (np. nosząc ubrania wełniane, szorstkie, nieprzepuszczające powietrza). Powinna być stale nie tylko nawilżona, ale i natłuszczona, dlatego powinniśmy w miarę szybko znaleźć bezpieczny kosmetyk nawilżająco-natłuszczający.

Egzema - alergiczny wyprysk kontaktowy

Należy unikać nagłych zmian temperatury, dlatego niewskazane jest chodzenie do sauny, korzystanie z gorących źródeł czy kąpieli.

Niestety, egzema pojawić się może nawet przy zastosowaniu wszelkich środków ostrożności, dlatego warto przestrzegać zaleceń lekarza i nie zapominać o codziennej pielęgnacji skóry.

Komentarze

magda

4 lata temu

robiłam testy i mam uczulenie na tiomersal. występuje u mnie na dłoniach.stosuję tylko naturalne kremy, nie pomaga:(

Komentarze są wyłączone.