Efekty odczulania

Jak podaje PAP w ostatnich latach udowodniono, że skuteczność immunoterapii trwa dłużej niż czas leczenia.

To jest bardzo atrakcyjna zaleta, bo odróżnia ją od farmakoterapii – po odstawieniu leków objawy niestety powracają, nie wpływając na poprawę działania układu odpornościowego, jak immunoterapia alergenowa.

Dualne działanie szczepionek

Szczepionki alergenowe działają w sposób

  • swoisty – powodując tolerancję na alergeny, wywołujące objawy choroby;
  • nieswoisty – poprawiając nieprawidłowe funkcje immunologiczne.

W efekcie odczulanie zapobiega alergii, dając trwałą poprawę i niejako naprawiając układ immunologiczny. Dlatego u osób z np. alergicznymi nieżytami nosa (ANN), zatok czy spojówek można zapobiec rozwojowi astmy.

ANN alergolodzy określają jako stan przedastmatyczny, który jest znacznie poważniejszą i właściwie niewyleczalną dolegliwością w porównaniu z katarem siennym.

Zapobiec alergii całorocznej

Efekty odczulaniaImmunoterapia zapobiega także rozwojowi innych uczuleń – np. sezonowych (na pyłki drzew czy traw) w całoroczne, co jest znacznie bardziej uciążliwe i na ogół związane z rozwojem astmy.

Co ważne, szczególnie dla rodziców, odczulanie jest bardzo bezpiecznym sposobem leczenia, gdy jest prowadzone zgodnie ze wskazaniami, po odpowiedniej diagnostyce przez doświadczonego specjalistę. Objawy uboczne zdarzają się rzadko i są mało istotne dla zdrowia. Ale, jak w każdym leku, może wystąpić ryzyko działań niepożądanych.