Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA
Dzień z życia małego atopika

Poranek przed wyjściem do szkoły czy przedszkola to czas, w którym od razu po przebudzeniu powinniśmy dowiedzieć się, czy dziecko nie budziło się przez swędzącą skórę – w przeciwnym wypadku może być zdekoncentrowane na lekcjach, senne i zmęczone po źle przespanej nocy.
Poranne mycie powinno odbywać się tylko w letniej wodzie o temp. 35-36°C, gdyż nazbyt gorąca dodatkowo podrażnia wrażliwą chorą skórę.
Zalecane jest mycie delikatne, unikając pocierania, najlepiej przy użyciu specjalnie przeznaczonego do tego żelu bez mydła. Po myciu nie wycieramy ręcznikiem, a delikatnie osuszamy skórę i lekko ją oklepujemy, po czym stosujemy nawilżający preparat leczniczy, krem, balsam czy lotion.
Do szkoły czy przedszkola ubieramy dziecko w odzież z naturalnych włókien (jedwabną, bawełnianą, lecz nie wełnianą, bez dodatku syntetyków) – z długim rękawem i raczej spodnie w długimi nogawkami, by nie narażać podrażnionej skóry, ale też unikać przegrzania – pot bowiem bardzo wzmaga AZS i wywoła szybko swędzenie.
W przedszkolu lub szkole
Wychowawca w szkole czy przedszkolu powinien mieć świadomość, że ma w grupie dziecko z atopią, które z tego powodu może być rozdrażnione czy mieć trudności z koncentracją, odczuwając ciągle potrzebę drapania się. Może mieć tez problemy w relacjach z rówieśnikami, wyśmiewającymi się z dolegliwości, wymyślonych przyczyn (braku higieny) czy wręcz obawiającymi zarażenia, czemu rodzice muszą przeciwdziałać systematycznymi rozmowami z dzieckiem i uświadamianiem jak powinno rozmawiać z kolegami o tej dolegliwości.
By objawy nie zaostrzały się podczas lekcji dziecko w sali nie powinno siedzieć przy nawiewie, wywietrzniku czy kaloryferach.
Przedszkolaki jedzą obiady w przedszkolu, wiele dzieci w szkołach także korzysta ze stołówek – placówki te powinny być poinformowane o AZS, uczuleniu na składniki (np. jajka czy mleko), których powinny unikać. Samo dziecko też powinno dobrze orientować się w specyfice swojej diety eliminacyjnej.
Wspólne wycieczki i spacery z wychowawca, zabawy przedszkolaków na wolnym powietrzu czy zajęcia w szkole na boisku w ramach lekcji w-f to okazja nie tylko do szkodliwego pocenia się, ale i do bezpośredniego kontaktu z alergenami (pylenie) i słońcem, podrażniającym skórę.
Również zajęcia ZPT czy plastyka, gdzie dzieci malują farbami, lepią figurki z modeliny czy plasteliny, używają klejów i metali nie są bezpieczne dla skóry atopika.
Niektóre zajęcia szkolne lub pozaszkolne wymagają korzystania z kleju, farb, glinki, produktów spożywczych, drewna lub metalu, które mogą wywoływać nawroty objawów AZS. Zdrowsze są np. flamastry wodne.
Należy jasno wytłumaczyć dziecku co może, a czego nie powinno robić i co wywołuje u niego zaostrzenie choroby. Takie informacje należy również przekazać nauczycielom.
Przed spaniem
Posiłek po powrocie z przedszkola lub szkoły powinien oczywiście wpisywać się w dietę eliminacyjną, w której często wyklucza się surowe pomidory, kwaśne owoce jak cytrusy czy kiwi, orzechy arachidowe, niektóre gatunki ryb, głównie puszkowane jak tuńczyk, sardynki, makrele, śledzie czy łosoś, wędlinę, twarde sery np. parmezan, musztardę i ostre przyprawy oraz te wszystkie składniki, na które jest uczulone konkretne dziecko.
Czas przed pójściem spać powinien być intensywnie zagospodarowany, by dziecko nie skupiało się na drapaniu skóry, nie bawiło rękami podczas oglądania telewizji tylko skutecznie czymś zajęło ręce.
Przed spaniem czas na mycie.
Kąpiel w letniej wodzie
powinna być krótka i bez użycia szorstkiej rękawicy kąpielowej, która nie nadaje się do mycia skóry atopowej. Warto zadbać o regularne obcinanie na krótko paznokci, by zminimalizować uszkodzenia skóry podczas drapania. Bezpośrednio po kąpieli zawsze trzeba nakładać na skórę specjalny dermokosmetyk i uczyć dziecko samodzielnego smarowania, by z czasem samo potrafiło zadbać o unikanie nawrotów objawów AZS.
Do spania młodszym dzieciom warto zakładać rękawiczki bawełniane z jednym palcem, by nie drapały się przez sen. Należy też używać prześcieradeł i pościeli z bawełny, z taką kołdrą, ktora jest możliwa do wyprania. Zadbać, by pokój nie był na noc przegrzany, dobrze wietrzony, a na co dzień łatwy do sprzątania, codziennego usuwania kurzu, sierści i roztoczy – optymalnie bez wykładzin i dywanów.
« Grupa krwi AB a alergia