Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Dlaczego zwierzęta uczulają? I które najbardziej?

Uczulenie na kota

Dlaczego zwierzęta uczulają? I które najbardziej? Alergia na zwierzęta powodowana jest obronną reakcją organizmu na kontakt z białkowymi antygenami zwierzęcymi.

Antygeny te rozpoznawane są przez organizm uczuleniowca jako zagrożenie przez swoją obcość budowy, na skutek czego rozpoczyna się silna reakcja obronna, która wyrządza duże szkody samemu organizmowi.

Objawy alergii

Może objawiać się więc pod postacią:

  • kataru siennego,
  • astmy, pokrzywki,
  • obrzęku.
  • wyprysków alergicznych.

Uczulenie na sierśćBiałkowe antygeny kryją się głównie w złuszczonym naskórku, ślinie, moczu lub sierści zwierząt.

Mają one skłonność do łatwego przenoszenia się, dlatego nawet w mieszkaniach, gdzie zwierząt nie ma, obecne są w kurzu domowym, który gromadzi się na podłogach, miękkich wykładzinach oraz w powietrzu. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprzątać otoczenie alergika.

Pamiętać należy, że nie tylko aktywne antygeny mają właściwości uczulające. Również przedmioty z martwych zwierząt, mogą pogłębiać ten rodzaj alergii, a zatem wyroby z pierza, wełny, ze skór, futra itp. powinniśmy usunąć ze swojego domu.

Dlaczego zwierzęta uczulają? I które najbardziej?

Najsilniejszym z popularnych alergenów zwierzęcych jest ten zawarty w naskórku konia. Jego działanie może być tak intensywne, że osoba uczulona, spacerując tylko ulicą, po której koń przeszedł kilka godzin wcześniej, będzie odczuwała duszności lub inne objawy przebywania w pobliżu alergenu.

Alergia na psaSpośród zwierząt domowych najbardziej rozpowszechniony jest alergen koci. Utrzymuje się on w mieszkaniu, nawet gdy zwierzęcia w nim nie ma od dłuższego czasu.

Wśród psów natomiast zdolność do wywoływania uczuleń zależy w dużym stopniu od rasy i jej specyfiki. Psy śliniące się oraz łatwo gubiące sierść częściej powodują uczulenia. Alergenne są również drobne gryzonie: chomiki, świnki morskie, myszy.