Dlaczego brakuje ci pewności siebie

Pewność siebie to ogromny dar, jaki możemy wynieść z domu rodzinnego. Gdy ją mamy, lepiej radzimy sobie we wszystkich aspektach  życia. Nie boimy się być asertywne, dopytać o pewne kwestie, przeciwstawić się, gdy mężczyzna zachowuje się niewłaściwie. Brak pewności siebie prowadzi do kompleksów, które mogą skutkować akceptacją niewłaściwej postawy partnera. Taka kobieta jest wówczas szczęśliwa, że w ogóle kogokolwiek ma.  Dlaczego brakuje ci pewności siebie?

Rodzice byli krytyczni

Czasem rodzice są tak krytyczni wobec dziecka, że nieświadomie podcinają mu skrzydła. Wielu osobom wydaje się, że dobrze jest czasem zmotywować pociechę do nauki. Wybierają jednak do tego niewłaściwe narzędzia. Krytykują za 4 z kartkówki, zamiast pogratulować dobrej oceny i zachęcić do danego przedmiotu, zadeklarować chęć pomocy w nauce.  Dziecko, które ciągle słyszy krytyczne oceny, czuje się niedostatecznie dobre. W rezultacie brakuje mu wiary w siebie. Boi się, że w pracy nie podoła obowiązkom. Awans nie jest dla niego powodem do radości, lecz źródłem strachu przed obnażaniem swoich niedoskonałości.

Brak niezależności w dzieciństwie

Czasem rodzice są nadopiekuńczy i we wszystkim wyręczają swoją pociechę. Gotują jej obiad, robią kanapki, wymieniają pościel i firanki. W rezultacie dziecko otrzymuje przekaz, że samo by sobie nie poradziło z tymi zadaniami, jest do niczego. Brakuje mu poczucia sprawczości i świadomości własnych zalet czy umiejętności. Bardzo ważne jest kształtowanie w dziecku poczucia niezależności.

Bolesne słowa koleżanek czy kolegów

Czasem koledzy potrafią być okrutni wobec swoich rówieśników. Jedna koleżanka powie kpiąco, że mamy oryginalną urodę. Kolega zacznie się naśmiewać, że buzię mamy ładną, ale jesteśmy płaską deską. Potem w dorosłym życiu wstydzimy się własnego ciała i skrzętnie je zakrywamy. To duży błąd, ponieważ powinnyśmy być z niego dumne.

Wyśmiewający nauczyciel

Chyba każdy trafił w szkole na nauczyciela, który nie miał żadnych kompetencji pedagogicznych do wykonywania tego zawodu.  Cały czas się z nas naśmiewał, przedrzeźniał podczas odpowiedzi ustnej, wylewał na nas wiadro swoich frustracji. Taka osoba pozbawia nas pewności siebie. Gdy ciągle słyszymy od niego, że nie sprawdzi naszej klasówki, bo mamy straszny charakter pisma, to boimy się wypełnić jakikolwiek formularz w sposób odręczny.

Dysfunkcyjna rodzina

Nie zawsze rodzina działa, jak powinna. Gdy jeden z rodziców pije, a drugi się nim zajmuje, to dziecko nie otrzymuje należnej uwagi, troski i pochwał. W rezultacie czuje się niewiele warte i w dorosłym życiu nie umie się przeciwstawić, nawet gdy ktoś wyraźnie je krzywdzi.