Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Dbamy o zdrowie dzieci w oparciu o Internet

Dbamy o zdrowie dzieci w oparciu o Internet

Z badań przeprowadzonych przez Gemius wynika, że 90% kobiet w ciąży uzupełnia swoją wiedzę dotyczącą macierzyństwa informacjami z internetu, a 10% z sieci czerpie wszystkie informacje dotyczące tej tematyki.

Natomiast badania ankietowe przeprowadzone przez Linkbaby.pl wskazują, że już ponad 43% młodych rodziców poszukuje informacji w sieci, podczas, gdy opinii rodziny zasięga zaledwie 26%, a lekarza 16%.

Co spowodowało takie zmiany?

Można przypuszczać, że zmiana źródeł informacji wynika z większej dostępności informacji w mediach takich jak czasopisma, telewizja czy internet, ale również ze zmiany stylu życia młodych ludzi.

Dbamy o zdrowie dzieci w oparciu o Internet

Jeszcze nie tak dawno młode małżeństwa mieszkały z rodzicami, aż „dorobiły” się swojego mieszkania. W wielu wypadkach w tym czasie pojawiały się dzieci.

W takiej wielopokoleniowej rodzinie oczywistą sprawą było, że najważniejszych informacji udzielali już doświadczeni w rodzicielstwie dziadkowie malucha. Dziś młodzi ludzie coraz częściej opuszczają rodzinny dom idąc na studia i nierzadko nigdy już tam nie wracają. W dużych miastach znajdują pracę, wynajmują lub kupują mieszkania i zaczynają samodzielne życie.

Coraz częściej też młodzi udają się poza granice Polski w poszukiwaniu pracy, gdzie zakładają rodziny. Kontakty z najbliższymi znacznie się rozluźniają. W takich wypadkach najlepszym źródłem informacji dotyczących dzieci stają się media, a szczególnie internet.

Co młodzi rodzice znajdują w internecie?

Przede wszystkim media to bogate źródło wiedzy na wszelkie tematy. W dostępie do różnego typu informacji przoduje internet, również w tematyce rodzicielstwa. W wirtualnym świecie istnieją strony skierowane do młodych rodziców, gdzie można znaleźć wypowiedzi specjalistów, dotyczące rozwoju czy wychowania malców oraz wszelkie nowinki ze świata najnowszych produktów dla dzieci.

Dużo wartościowych informacji młodzi rodzice mogą również uzyskać na forach internetowych przeznaczonych właśnie dla nich. Tam zadają nurtujące ich pytanie innym rodzicom, którzy nierzadko mają już doświadczenia w danej kwestii.

Przykładem może być chociażby często zadawane pytanie o opinię na temat produktów przeznaczonych dla dzieci, bo kto lepiej będzie wiedział jakie pieluszki są najlepsze, jeśli nie inna mama, która już je wypróbowała?

Dbamy o zdrowie dzieci w oparciu o Internet

Świadomość zagrożeń w sieci

Każdy młody rodzic szukający informacji w internecie musi być świadomy, iż nie wszystko, co tam znajdzie jest prawdą. Zastosowanie niektórych porad znalezionych on-line może być nawet niebezpieczne dla dziecka.

Dlatego też warto do wiedzy zdobywanej w ten sposób mieć ograniczone zaufanie (zwłaszcza w kwestiach związanych ze zdrowiem malca). Najlepiej, aby każdy wybrał sobie strony internetowe, które najlepiej spełnią jego oczekiwania a treści w nich zawarte zdobędą zaufanie.

Szczególnie warto mieć dystans do porad zdrowotnych (zalecenia leczenia) na forach. Każde dziecko może mieć inne dolegliwości, czym innym spowodowane.

Każdy organizm jest inny, choć często objawy wydają się te same, ze zdrowiem nie można eksperymentować i dlatego każdy szanujący się portal z poradami o zdrowiu ma stopkę na dole strony, iż ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza.
Nawet najbardziej profesjonalne witryny nie zastąpią bowiem wizyty lekarskiej.
AP

Źródło – linkbaby.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2