ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Czym jest astma aspirynowa?

Czym jest astma aspirynowa?

Korelacja między aspiryną a astmą jest niezwykle złożona. Z jednej strony przeprowadzone badania wykazały, iż kwas acetylosalicylowy zapobiega astmie. Z drugiej strony u osób uczulonych na aspirynę może rozwinąć się astma aspirynowa. Ta choroba charakteryzuje się niezwykle ciężkim przebiegiem.

Astma aspirynowa – predyspozycje

U astmatyków, którzy borykają się z przewlekłym nieżytem nosa, polipami czy problemami z zatokami, wzrasta ryzyko wystąpienia astmy aspirynowej.

Czym jest astma aspirynowa?

Astma aspirynowa – czynniki ryzyka

Ludzie, którzy zmagają się z astmą aspirynową, nie powinni przyjmować aspiryny oraz innych niesterydowych leków przeciwzapalnych. W przypadku wizyty w przychodni czy na pogotowiu należy poinformować lekarza o swoim schorzeniu. Specjalista, dysponując pełną wiedzą, dobierze leki, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.

Leki dla astmatyków aspirynowych

W przypadku grypy lub przeziębienia osoby, które cierpią na astmę aspirynową, mogą przyjmować medykamenty na bazie paracetamolu. Warto pamiętać, iż kosmetyki, napoje oraz cukierki, które zawierają tartrazynę, czyli syntetyczny, sztuczny barwnik, zaostrzają objawy alergii na salicylany.

Astma aspirynowa – leczenie

Symptomy astmy zwalcza się przy użyciu leków przeciwzapalnych. Tego typu medykamenty mogą być wprowadzane do organizmu drogą wziewną lub doustną. Czasem leki wziewne nie przynoszą pożądanych rezultatów. W takiej sytuacji należy zweryfikować, czy pacjent prawidłowo stosuje środki przeciwzapalne. Osoby, które nie są pewne, jak przyjmuje się tego typu środki, powinny poprosić lekarza o szczegółową instrukcję.

astma aspirynowa

Jak dobrać dawkę leku?

Jeśli u osoby, która prawidłowo stosuje leki, nie odnotuje się poprawy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż lekarz nieprawidłowo dobrał dawkę leków. Warto pamiętać, iż często zmienia się przebieg astmy. Dobierając medykamenty, należy uwzględnić aktualny stan pacjenta.

Diagnostyka astmy aspirynowej

Metodą diagnostyczną, która pozwala ocenić przebieg astmy, jest spirometria. Sprowadza się ona do pomiaru objętości i przepływu powietrza w płucach.

Salicylany – odczulanie

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania odczulaniem. W przypadku alergii na aspirynę lekarze zazwyczaj odradzają tę formę leczenia, ponieważ towarzyszą jej liczne skutki uboczne. Osoby, które zmagają się z chorobą niedokrwienną serca, stanowią swego rodzaju wyjątek. *W ich przypadku przyjmowanie salicylanów jest koniecznością*. Osoby, które pomyślnie przejdą odczulanie, powinny regularnie zażywać aspirynę. Odstawiając ją, musimy się liczyć z nawrotem alergii.

astma aspirynowa

Salicylany w produktach spożywczych

Warto pamiętać, iż salicylany naturalnie występują w przyrodzie., Znajdziemy je w niedojrzałych owocach, ziołach, przyprawach, herbacie, winie, piwie, orzechach i sokach. Jednocześnie obróbka termiczna żywności zmniejsza stężenie salicylanów.

Osoby, które zmagają się z astmą aspirynową, muszą zachować ostrożność. Nie tylko popularne leki stanowią źródło salicylanów. Znajdziemy je również w niektórych produktach spożywczych.