Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Jak wybrać czworonoga dla alergika?

zwierzę dla alergika

W naszym społeczeństwie krąży kilka mitów związanych z alergią na zwierzęta. Niektórzy twierdzą, iż dobierając umaszczenie psa, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Tymczasem kolor futra czworonoga nie ma znaczenia.

Zwierzęta – czynniki potencjalnie alergizujące

Wśród czynników potencjalnie alergizujących wymienia się: kał, mocz, ślinę, łój natłuszczający sierść, pot i złuszczający się naskórek zwierząt. Wbrew pozorom, wybór krótkowłosego psa czy kota nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ krótkie włosie zwiększa kontakt z naskórkiem.

zwierzę dla alergika

Kryteria wyboru psa

Decydując się na czworonoga, warto przyjrzeć się psom długowłosym, które nie linieją zbyt intensywnie. Zazwyczaj psy zrzucają sierść dwa razy w roku, aczkolwiek zdarza się, że niektóre rasy częściej tracą włosie. Unikając ras, które się ślinią, redukujemy ryzyko wystąpienia alergii.

Dostosowanie mieszkania do pupila

Przygotowując lokal na przyjęcie czworonoga, należy pamiętać o usunięciu dywanów i zasłon. Te elementy wystroju mieszkania stanowią siedlisko alergenów i zwiększają ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji.

Kąpiel pupila

Wprawdzie weterynarze zalecają, aby kąpać czworonoga 2-3 razy w roku, ale w sytuacji zagrożenia zdrowia można można codziennie spłukiwać zwierzaka wodą. To rozwiązanie pozwala usunąć alergeny, które przyczepiły się do sierści. Jednocześnie nie szkodzi skórze czworonoga, ponieważ nie wykorzystujemy detergentów.

zwierzę dla alergika

Tolerancja na alergeny

Przeprowadzone badania wykazały, iż małe dzieci powinny obcować ze zwierzętami. Rodziny, które mają 3 koty, są najmniej narażone na ryzyko wystąpienia alergii. Jeśli u malca nie stwierdzono atopowego zapalenia skóry, kataru siennego, astmy alergicznej czy alergii pokarmowej, warto przygarnąć zwierzaka. Obcując z potencjalnymi alergenami, kształtujemy system odpornościowy. Organizm uczy się tolerować sierść zwierząt i ich wydzieliny.

Nie każda rodzina może sobie pozwolić na przygarnięcie czworonoga. Warto jednak pamiętać, iż istnieją sposoby pozwalające obniżyć ryzyko alergii. Osoby uczulone na sierść, powinny przyjrzeć się kotom rasy sfinks, które nie mają owłosienia.