Czy truskawki uczulają?

Oprócz swoich walorów smakowych, truskawki mają wiele dobroczynnych składników – witaminy C, A, B1, B2 i witaminę PP. Poza tym znajdziemy w nich wapno, fosfor, żelazo, magnez i mangan, sole mineralne i pektyny.

I niestety salicylany – wywołujące u wielu osób reakcje alergiczne: alergie skórne, ataki kaszlu i duszności, ataki astmy, obrzęk naczyniowo-ruchowy, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Truskawki powodują uwalnianie się w organizmie magazynowanej w komórkach histaminy, odpowiedzialnej za wszystkie reakcje alergiczne, a także toksyczne.

Kto jest najbardziej narażony na uczulenie po zjedzeniu truskawek?

Oczywiście dzieci. To u ich najczęściej stwierdza się uczulenie na te owoce. Często z wiekiem alergia na truskawki mija.

Najczęstszym objawem tego uczulenia jest pokrzywka i drobna, czerwona wysypka na brzuszku lub plecach malucha. Czasem dochodzą do tego biegunki. Uczulone może być także niemowlę, jeśli jest karmione naturalnie, a mama lubi truskawki.

Czy truskawki uczulają?

U osób dorosłych alergia na truskawki zdarza się dość rzadko, jednak przybiera wtedy poważniejsze formy.

Jak pozbyć się negatywnych objawów?

Jedynym sposobem na pozbycie się objawów alergicznych po zjedzeniu truskawek jest niestety wyeliminowanie ich z diety. W przypadku niemowląt i starszych dzieci jest to bezwzględnie konieczne. Niewskazane jest tu eksperymentowanie.

Jeśli po porcji owoców pojawia się wysypka, raczej nie warto podawać ich dziecku po raz drugi. Jego organizm i układ odpornościowy nie są jeszcze dostatecznie wykształcone i nigdy nie wiadomo, jaka może być reakcja po następnej porcji. Kolejna próba może być podjęta najwcześniej za kilka lat.

W przypadku osób dorosłych zasada postępowania jest podobna.

Czy to już alergia?

Osoby zainteresowane tematem mogą czasem spotkać się z informacją, że truskawki nie są właściwie alergenem, a jedynie poprzez uwalnianie histaminy z komórek powodują powstawanie reakcji alergicznych, które nie dają podstaw do rozpoznania alergii na truskawki.
Jak zwał, tak zwał. Czy jest to tylko reakcja alergiczna, czy rzeczywista alergia, jeśli objawy są, należy zachować się tak, jak zawsze zachowują się alergicy z alergią pokarmową – wyeliminować truskawki z diety.
MF