Czy produkty typu light są zdrowe?

Czym można zastąpić tłuszcz w wyrobach spożywczych?

Kaloryczność wyrobów można również ograniczyć, zastępując tłuszcz innymi substancjami.  Substancje o charakterze tłuszczowym nie tylko kształtują konsystencję artykułów spożywczych, ale też nadają im charakterystyczny smak.  Producenci żywności coraz częściej zastępują tłuszcz mączką chleba świętojańskiego, skrobią modyfikowaną czy gumą ksantanową.  W związku z tym, iż system pokarmowy człowieka nie trawi większości z wyżej wspomnianych substancji, wartość energetyczna produktu ulega zmniejszeniu.  Zamienniki tłuszczów dodaje się nie tylko do jogurtów, śmietany czy serów kanapkowych, ale też do czekolad i ciasteczek.

Czy produkty typu light są zdrowe?

Substancje dodawane do produktów typu light

Choć przyglądając się reklamom produktów typu light, można odnieść wrażenie, iż są one o wiele zdrowsze od swoich tradycyjnych odpowiedników, warto zachować ostrożność. Przed zakupem dietetycznego jogurtu dokładnie przeanalizuj jego skład.  Gdy producent obniża zawartość cukru lub tłuszczu, walory smakowe wyrobu ulegają pogorszeniu.  Aby zamaskować brak niektórych substancji, firmy spożywcze sięgają po różnego rodzaju dodatki do żywności, które na etykietach kryją się pod symbolem E.  Nawet naturalne substancje takie jak karagen, guma guar czy mączka chleba świętojańskiego mogą wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Specjaliści przestrzegają przed nadmiernym spożyciem substancji balastowych, czyli takich, które nie ulegają trawieniu.

Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, zmień dotychczasową dietę i postaw na aktywność fizyczną.  Zastępując tłuste kotlety mięsem gotowanym na parze, nie tylko ograniczasz wartość energetyczną posiłku, ale też zmniejszasz ryzyko wystąpienia miażdżycy.  Otwórz się na nowe doznania smakowe i  jedz więcej owoców i warzyw.

Inga