Czy na czas ciąży należy odstawić leki na astmę?
Pixabay

Astmatyczki, które zastanawiają się nad powiększeniem rodziny, często obawiają się, że leki, które zażywają, mogą odbić się negatywnie na zdrowiu dziecka. Glikokortykosteroidy niosą ze sobą wiele skutków ubocznych, m.in. przyczyniają się do obniżenia odporności. Ich długotrwałe przyjmowanie może odbić się też negatywnie na naszej sylwetce,  steroidy wziewne  przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej. Jak leki przyjmowane przez chorych na astmę wpływają na płód?

Steroidy wziewne – ratunek czy zagrożenie dla płodu?

Chora, która pragnie zajść w ciążę, o swoich planach powinna poinformować lekarza prowadzącego. Zanim zaczniemy starać się o dziecko, musimy uzyskać kontrolę nad przebiegiem astmy.  Pacjentki, które przyjmują prawidłowo dobrane leki, nie mają problemów z oddychaniem.  Wbrew pozorom na czas ciąży nie należy odstawiać steroidów wziewnych.   Przerwanie leczenia stanowi większe zagrożenie dla płodu niż przyjmowane glikokortykosteroidy.  Problemy z oddychaniem, które towarzyszą nieleczonej astmie, mogą przyczynić się do niedotlenienia płodu.

Mogłoby się wydawać, że podczas ciąży należy stosować inne leki niż na co dzień, specjaliści jednak zgodnie podkreślają, iż kluczową rolę w łagodzeniu objawów astmy odgrywają steroidy wziewne. Nie można zastąpić ich innymi medykamentami, ponieważ groziłoby to niedotlenieniem płodu.  Na szczęście steroidy wziewne, z których obecnie korzystają astmatycy, są stosunkowo bezpieczne. Potwierdzają to liczne badania naukowe, warto jednak pamiętać, iż żaden lekarz nie zagwarantuje nam, iż dziecko urodzi się zdrowe. Zawsze istnieje pewne ryzyko, jednak w przypadku nowoczesnych glikokortykosteroidów jest ono stosunkowo niewielkie.
Czy na czas ciąży należy odstawić leki na astmę?

Astmatyczka może urodzić zdrowe dziecko!

Prowadzenie ciąży kobiety, która cierpi na astmę, wymaga skoordynowanych działań specjalistów z różnych gałęzi medycyny. Ścisła współpraca ginekologa, położnej i specjalisty zajmującego się leczeniem astmy minimalizuje ryzyko komplikacji.  Obawiasz się, że twój ginekolog nie ma doświadczenia w prowadzeniu ciąży astmatyczki? Skorzystaj z możliwości, jakie daje internet, na grupach dyskusyjnych  i portalach poświęconych zdrowiu kobiety chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami nt. umiejętności znanych im lekarzy. O pomoc w znalezieniu doświadczonego ginekologa możesz poprosić też specjalistę, który zajmuje się leczeniem astmy.

Twój ginekolog odradza ci ciążę ze względu na astmę? Poszukaj innego specjalisty, ponieważ taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca, lekarz nie powinien zniechęcać pacjentki do powiększenia rodziny.  Choć astmy nie można całkowicie wyleczyć, dzięki nowoczesnym lekom można skutecznie kontrolować jej przebieg i tym samym zapewnić bezpieczeństwo dziecku.

Marlena